Niedziela, 21 kwietnia 2019

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Skwer przy Warszawskiej. Patron najlepiej z Raciborza

21.12.2016 07:00 | 1 komentarz | ma.w

Dwaj radni zabrali głos w komisji oświaty w sprawie propozycji nadania skwerowi imienia Władysława Bartoszewskiego. Leszek Szczasny i Marek Rapnicki są temu przeciwni.

Skwer przy Warszawskiej. Patron najlepiej z Raciborza
Remont skweru latem ubiegłego roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grupa raciborzan, w tym były prezydent miasta Andrzej Markowiak i obecny radny Jan Wiecha (mieszkają w pobliżu skweru z dużym betonowym podestem) postuluje by odnowiony teren rekreacyjny zyskał patrona w postaci Władysława Bartoszewskiego. W porządku obrad grudniowej sesji znalazł się projekt uchwały w tej sprawie.

Choć przewodniczący komisji oświaty Paweł Rycka wyłączył (za aprobatą członków) ten punkt z opiniowania to i tak próbowano zainicjować dyskusję w temacie. Swoją opinię, na grudniowym posiedzeniu komisji, wyraził wpierw Marek Rapnicki. Proponował "szukać porozumienia w tym gorącym czasie". O W. Bartoszewskim powiedział, że nie jest bohaterem, który miałby połączyć raciborzan. Patronem skweru powinien być wg Rapnickiego autorytet dla wszystkich.

Wątek podjął również Leszek Szczasny. Przyniósł na posiedzenie słownik Nowin Raciborskich Raciborzanie Tysiąclecia i tam radził szukać patronów dla miejscowych ulic, skwerów czy parków. Wspomniał o wybitnym lekarzu Stanisławie Konzalu. Na okoliczność 800-lecia miasta widziałby patrona raciborskiego, a nie medialnego, wywołującego polsko-polską wojenkę.

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk uważa, że patron powinien być z czasów średniowiecznych, bo ktoś młodszej daty będzie na pewno wzbudzał kontrowersje.

Ludzie:

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Radny Gminy Racibórz.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.