Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Czy wysypisko trafi pod młotek?

27.09.2016 07:00 | 7 komentarzy | ma.w

Prezydenci przekonują do sprzedaży miejskiego wysypiska. Opozycja chce zaczekać z taką decyzją.

Czy wysypisko trafi pod młotek?
RIPOK - instalacja do przetwarzania śmieci działa od lipca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Miasto stoi przed wyborem - inwestować w wysypisko 5,5 mln zł by je rozbudować, albo sprzedać spółkę nim zarządzającą. Inwestycję trzeba sfinansować z kredytu i podjąć się jej najpóźniej za 4-5 lat. Wtedy wysypisko zapełni się odpadami.

Zakład Zagospodarowania Odpadami (ZZO) - spółka zarządzająca wysypiskiem co roku ponosi stratę ok. 400 tys. zł. Urząd umarza jej zadłużenie w tej kwocie.

Prezydent Mirosław Lenk z zastępcą (Wojciech Krzyżek) są zwolennikami wystawienia ZZO na sprzedaż. Utrzymanie spółki kosztuje, na inwestycję trzeba się zadłużyć. W magistracie nie chcą konkurować z koncernami branży śmieciowej. - Sąsiednie miasta jak Rybnik czy Żory nie mają komunalnych wysypisk - przekonuje Mirosław Lenk. Jego zdaniem rada musi podjąć decyzję polityczną. Spółka sama nie sfinansuje swojej działalności. - Inwestowanie w ZZO to tracenie publicznego pieniądza - sądzi W. Krzyżek.

Aktualnie w zakładzie pracuje 14 osób. Lenk mówi, że "pewnie da się zredukować to zatrudnienie", ale w polepszeniu sytuacji finansowej spółki to nie rozwiąże jej problemów.

Potencjalnym kupcem jest firma Empol, która zbudowała w Raciborzu RIPOK - instalację do przetwarzania śmieci. Znajduje się obok miejskiego składowiska. Obiekt powstał w partnerstwie publiczno - prywatnym z Gminą Racibórz. Ta na 20 lat zyskała stałą cenę odbioru odpadów przez Empol.

Informację o planach miasta wobec wysypiska, którą przedstawiono na posiedzeniu komisji oświaty, z zaskoczeniem przyjął radny Franciszek Mandrysz. - Nie jesteśmy przygotowani do dyskusji - uznał i zawnioskował o przełożenie o miesiąc opiniowania decyzji o wyborze przyszłości dla ZZO. Poparł go Leon Fiołka. Stwierdził, że na decyzję co do ZZO są jeszcze 4 lata.

Śmieci jest mniej

15 tys. ton odpadów trafiło na wysypisko w Raciborzu w 2015 roku. W tym roku jest ich 7 tys. ton. RIPOK działa od lipca, bo wcześniej nie mógł uzyskać zezwolenia na działalność. Trwał spór kto ma je wydać - starosta czy marszałek.

Ludzie:

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wojciech Krzyżek

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia