środa, 3 marca 2021

imieniny: Maryny, Kunegundy, Pakosława

RSS

Bloki w Pszowie ozdobią ogromne murale

27.07.2016 13:00 | 36 komentarzy | tora

Na trzech blokach Osiedla Tytki należących do Spółdzielni Mieszkaniowej ROW pojawią się ogromne murale. Ozdobią ściany boczne bloków, tzw. szczyty. Do końca tego roku gotowy będzie jeden mural. W przyszłym roku ogromne malunki pojawią się na kolejnych dwóch. Murale ułożą się w tryptyk Młodość – Dorosłość – Dojrzałość. Jako pierwszy gotowy będzie obraz małego chłopaka patrzącego przez lornetki, symbolizujący młodość.

Bloki w Pszowie ozdobią ogromne murale
Publikujemy projekt pszowskiego murala. Na ostatecznym malunku pojawią się jeszcze logotypy spółdzielni, firmy - sponsora i hasło "Wspólnie patrzymy w przyszłość".
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielka reklama

Spółdzielnia nic nie zapłaci za wykonanie ilustracji. Sfinansuje ją bowiem firma, z którą SM ROW współpracuje czyniąc z niej wielką, a przy tym estetyczną reklamą. – Firma była zainteresowana umieszczeniem swojej reklamy na naszych budynkach. Byliśmy na to otwarci, bo dobrze nam się współpracuje. Zastanawialiśmy się nad formą. W różnych miastach na bocznych ścianach bloków widać np. wielkie loga producentów tynków czy innych materiałów budowlanych. Firma zaproponowała zamiast takiego typowego znaku firmowego właśnie mural, z umieszczonymi logami zarówno tego przedsiębiorstwa jak i naszej spółdzielni – mówi Aleksandra Burczyńska z SM ROW.

Wybór bloku

Spółdzielnia podchwyciła pomysł, pozostał wybór bloku. W pierwszej kolejności myślano o budynku przy ul. Wałowej 6 w Wodzisławiu Śl., najstarszym w zasobach SM ROW. Okazało się jednak, że blok mieści się w strefie ochrony konserwatorskiej i z tego powodu nie wolno go w ten sposób przyozdabiać. Wybór padł na trzy bloki w Pszowie, których boczne ściany są dobrze widoczne od ulicy Kraszewskiego, a w pobliżu ma przebiegać Droga Główna Południowa. Publikowany przez nas projekt murala jeszcze nie jest dopracowany. Sylwetka chłopca się nie zmieni, natomiast mocniej zaznaczone zostaną loga SM ROW i firmy. Pojawi się również hasło „Wspólnie patrzymy w przyszłość”.

Czekanie na akceptację

Tworzenie murala rozpocznie się, kiedy tylko zaakceptowany zostanie projekt. W pierwszej kolejności ściana zostanie wybielona, potem ekipa zacznie pokrywać ją kolejnymi elementami malunku. Już sam proces tworzenia zapowiada się ciekawie, a efekt końcowy z pewnością przyciągnie uwagę. Oby tylko żadnemu pseudoartyście nie przyszło do głowy upiększenie go sprajem.

Będą kolejne ozdoby?

Niewykluczone, że podobne ozdoby pojawią się na innych blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej ROW.

(tora)