Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Innowacyjne zmiany w świetlicy w Nowej Wsi

15.05.2016 08:23 | 0 komentarzy | ska

Już nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłe osoby niepełnosprawne, a w przyszłości być może także seniorzy, będą korzystać ze wsparcia, jakie oferuje Świetlica Środowiskowa w Nowej Wsi. Droga do takiego rozwiązania była długa, ale ostatecznie udało się wprowadzić zmiany.

Innowacyjne zmiany w świetlicy w Nowej Wsi
Osoby niepełnosprawne na swoich zajęciach mogą twórczo spędzić czas
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pomysł stworzenia spotkań dla osób niepełnosprawnych pojawił się już w biegłym roku, kiedy w Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi zakończył się projekt Stowarzyszenia Oligos, który wskazał potrzeby osób niepełnosprawnych z terenu gminy. Kierownictwo świetlicy od razu wzięło pod uwagę organizację zajęć dla osób niepełnosprawnych pod szyldem świetlicy, jednak to było niemożliwe, dlatego zaczęto szukać rozwiązania. Ostatecznie to się udało i gmina powołała do życia nową placówkę – Świetlicę Wielopokoleniową dla osób starszych i niepełnosprawnych, która następnie została wchłonięta przez istniejącą wcześniej Świetlicę Środowiskową w Nowej Wsi. Dzięki zmianom codziennie w świetlicy mogą odbywać się zajęcia dla niepełnosprawnych w godz. 7.00 do 15.00. Rodzice na razie sami dowożą swoich podopiecznych, ale docelowo miałby to robić specjalny bus. Spotkania rozpoczynają się poranną gimnastyką, są także zajęcia z arteterapii, biblioterapii, zajęcia rękodzielnicze, wyjazdy (np. do kina) oraz nauka podstaw funkcjonowania społecznego. Uczestnicy mimo nie znają się krótko, są jak jedna wielka rodzina.

Od najmłodszych do najstarszych

Świetlica regularnie przygotowuje wnioski w różnego rodzaju konkursach grantowych, zdobywając dofinansowanie z zewnątrz na swoje inicjatywy, by w ten sposób odciążyć budżet gminy. Ostatnio rozpoczęły się m.in. zajęcia dla mam, które nie pracują, a chciałyby twórczo spędzić czas. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się przy okazji odwiedzin Busa 500+ w Nowej Wsi, a kolejne mają odbyć się wkrótce.

W tym roku świetlica chce wziąć udział w programie „Senior Vigor”, dzięki któremu być może uda się otworzyć dzienny dom seniora w Lyskach. Docelowo placówka miałaby się mieścić w budynku byłego ośrodka zdrowia w Lyskach. – Widzimy potrzebę codziennych spotkań dla osób starszych, m.in. z rehabilitantem, wychowawcą. O przyjęciu decydowałby na pewno status materialny, a także kolejność zgłoszeń, ale to na razie plany. Seniorzy chcą mieć swoje miejsce – wyjaśnia Agata Kostka, kierownik Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi.

W planach dzienne domy seniora

– To kompleksowe rozwiązanie wsparcia naszych mieszkańców w szerszym obszarze. Świetlica Środowiskowa w Nowej Wsi ma swoje zadania, które powinna realizować dla dzieci z rodzin, które mają różnego rodzaju problemy. Z drugiej strony jest powiększająca się grupa osób starszych, m.in. tych, których dzieci wyjechały na zachód za pracą. Te osoby są coraz bardziej samotne i przebywają często same w domach. Drugą grupą osób dorosłych są niepełnosprawni, dla których nigdy nie było szerszej oferty spędzania czasu. Ma to dwa wymiary. Raz, że niepełnosprawni integrują się z osobami, z którymi przebywają w świetlicy. Dwa, jest to oddech dla ich opiekunów prawnych, którzy muszą się opiekować osobami niepełnosprawnymi przez 24 godziny na dobę – mówi Grzegorz Gryt, wójt Lysek, zapowiadając, że być może w tym roku uda się uruchomić placówki dziennego pobytu dla seniorów. – Świetlica będzie utrzymywała miejsce w należytym porządku, a także będzie organizować czas, np. na prelekcje. Wiadomo, że dojazd z dalszych miejscowości jak np. Pstrążna do Lysek dla osób starszych może być problemem, ale gdy zorganizujemy takie placówki u nich na miejscu, będzie to wygodne i pewnie spotka się z zainteresowaniem – dodaje wójt.

Szymon Kamczyk

Ludzie:

Grzegorz Gryt

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski