Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Zabytkowy szlaban forteczny w Nędzy zagrożony

02.04.2016 09:00 | 0 komentarzy | ż

Szlaban forteczny w Nędzy jest zagrożony z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego, przy którym stoi. Droga ma ulec poszerzeniu, więc nie wiadomo, jaki czeka go los - informuje Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium.

Zabytkowy szlaban forteczny w Nędzy zagrożony
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stowarzyszenie zwróciło się w tej sprawie do raciborskiego konserwatora zabytków, jednakże szlaban nie znajduje się w rejonie jego działalności. - Napisaliśmy więc do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ale jeszcze nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi. Zaproponowaliśmy, że w razie demontażu tego unikalnego obiektu służymy poradą merytoryczną (znając jego budowę i sposób zamocowania), a nawet jesteśmy w stanie przejąć szlaban, gdyby zaszła taka konieczność. Mamy jednak nadzieję, że szlaban pozostanie nienaruszony w oryginalnym miejscu jego zamontowania - infomuje Pro Fortalicum i zapowiada uważne monitorowanie sprawy.

Niemiecki szlaban forteczny w Nędzy jest najlepiej zachowanym tego typu urządzeniem w regionie. Drugi egzemplarz można zobaczyć na przyczółku mostowym w miejscowości Ciechowice. Po trzecim, który znajduje się nad Kanałem Ulgi w Raciborzu zostały już tylko resztki. Czwarty został kilka lat temu skradziony.

źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, oprac. żet, fot. Dariusz Pietrucha/Pro fortalicium