Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy FALE Dunaju zagrożą Raciborzowi

Na sesji Mirosław Lenk z radnymi napiszą list do premier Beaty Szydło. List dotyczy poparcia koncepcji budowy kanału Odra – Dunaj oraz zmiany przeznaczenia zbiornika Racibórz Dolny. Treść pierwotną prezydent postanowił wzbogacić o wątek bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Radny Klima zaczął zastanawiać się czy wody Dunaju nie zaleją Raciborza.

Czy FALE Dunaju zagrożą Raciborzowi

Mirosławowi Lenkowi zależy na podkreśleniu potrzeby szybkiego zakończenia budowy Zbiornika Racibórz Dolny. - Czy nie mieszamy w ten sposób dwóch spraw - dociekał na ostatnim przed sesją posiedzeniu komisji szef klubu NaM Leon Fiołka. - Polder suchy jest w trakcie budowy, inwestycji pilnuje Bank Światowy. My tutaj myślimy o rozszerzeniu całej tej imprezy - mówił.

Według Lenka marszałek Marek Kuchciński, który gościł niedawno w Raciborzu mówił racjonalnie i spokojnie o nowym rozdaniu w temacie Zbiornika Racibórz. - Mowa była o terminie odległym, bo to są jednak duże pieniądze. Mówiło się o tym w perspektywie wielu lat jeśli chodzi o zbiornik wielofunkcyjny i korytarz Odra - Dunaj - podkreślił prezydent Raciborza.

Włodarz miasta zaznaczył, że słyszy formułowane po sąsiedzku hasła: przeprojektować zbiornik, zrobić nakładkę i zaprojektować drugą śluzę. - Jest obawa, żebyśmy nie dali sygnału, że jesteśmy gotowi zaryzykować z oczekiwaniem na takie zmiany na zbiorniku. Nie wiem czy to jest perspektywa 5 czy 20 lat. Najpierw podkreślmy, że chcemy czuć się bezpiecznie. Najpierw niech powstanie ten zbiornik. Ma być gotowy w 2018 roku i to jest termin dość bliski. Moim zdaniem to perspektywa znacznie bliższa niż ta dotycząca budowy Kanału Odra - Dunaj. Same prace projektowe zajmą kilka lat - przekonywał radnych Mirosław Lenk.

Poparł go radny Jan Wiecha. - Żeby z naszego apelu nie wyszło, że można wstrzymać budowę - zaznaczył.

W dyskusję włączył się Piotr Klima z NaM-u. - Kierujmy się dobrem naszego miasta i regionu bo nikt inny nie zatroszczy się o mieszkańców - apelował. Zastanawiał się głośno czy Dunaj nie będzie Odrze podawał nadmiaru wody w momencie zagrożenia powodziowego innych krajów. - Tej wody będzie dużo, a nasz zbiornik ma pochłaniać nadmiar wody. Żeby nie było sytuacji, żebyśmy się tutaj nie zalali. Chodzi o to, żebyśmy zrobili dobrze, a nie źle przy okazji - podsumował Klima.

Taki wstęp do apelu chce dodać prezydent Raciborza Mirosław Lenk:

W 2017 roku mija 20 lat od powodzi, która dokonała pełnej weryfikacji systemu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu górnej i środkowej Odry. Straty materialne społeczności nadodrzańskiej oszacowano na prawie 16 mld zł, a straty moralne są nie do oszacowania. Dlatego też z wielkim zadowoleniem i nadzieją mieszkańcy powiatu raciborskiego oraz województw opolskiego i dolnośląskiego przyjęli informację o rozpoczęciu budowy Zbiornika Racibórz Dolny, który ma zmniejszyć zagrożenie powodziowe w rejonie Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Opola i Wrocławia. Dlatego też należy dążyć do jak najszybszego dokończenia budowy zbiornika, który oprócz minimalizowania skutków powodzi pozwoli mieszkańcom nadodrzańskich miejscowości żyć w poczuciu bezpieczeństwa bez konieczności przygotowywania się na odparcie żywiołu przy każdym większym wezbraniu wody w Odrze.

Oto oryginalna treść projektu uchwały - apelu

Stanowisko Rady Miasta Racibórz w sprawie poparcia koncepcji budowy kanału Odra – Dunaj oraz zmiany przeznaczenia zbiornika Racibórz Dolny

W ostatnim okresie media, samorządowcy, niektóre grupy społeczne i polityczne podnoszą kwestię zmiany przeznaczenia budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny z suchego na wielofunkcyjny; wykorzystania go między innymi jako część korytarza wodnego Łaba – Odra – Dunaj, a także rezerwuaru wody dla żeglugi na Odrze i bezpieczeństwa hydrologicznego. Zbiornik taki pozwoli zarządzać bezpieczeństwem zarówno w przypadku zagrożenia powodziowego, jak i w przypadku suszy.

Informacje te, jak również trwająca budowa zbiornika, wywołują wiele emocji w naszej lokalnej społeczności. Podnoszone są miedzy innymi kwestie bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza, szans na rozwój naszego miasta, poziomu wód gruntowych, jak również te dotyczące walorów żeglugowych i turystycznych.

Dnia 24 lutego 2016 r. w Raciborzu odbyła się sesja Rady Miasta poświęcona sprawom budowy zbiornika „Racibórz Dolny”. W sesji uczestniczył również przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który przedstawił wstępne plany działania ministerstwa w zakresie przygotowania analiz, oceny oddziaływania na środowisko oraz innych dokumentów, które pozwolą podjąć ewentualną decyzję w sprawie budowy kanału i rozszerzenia funkcjonalności zbiornika „Racibórz Dolny”. W trakcie dyskusji Radni Miasta Racibórz, jak również przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz użeglownienia rzeki Odry, pozytywnie odnieśli się do zamierzeń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w kwestii budowy kanału i zmiany funkcjonalności zbiornika.

Pragniemy poinformować Panią Premier, że Miasto Racibórz w pełni popiera koncepcję budowy wodnego korytarza na odcinku Łaba – Odra – Dunaj i jest głęboko zainteresowane dalszym rozwojem wydarzeń, idących w kierunku przyjęcia projektu i rozpoczęcia jego realizacji.

Jako władze Raciborza podjęliśmy konkretne działania, dokonując odpowiednich zapisów w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Raciborza” przyjętym Uchwałą Nr XXXVIII/ 575/2009 Rady Miasta Racibórz z dnia 30 grudnia 2009 r. W Studium w Rozdziale 7 „Zasady ochrony środowiska i jego zasobów, ochrony przyrody, krajobrazu kulturowego – obszary i obiekty” wprowadzono następujący zapis: „W granicach administracyjnych miasta przyjmuje się za priorytetowe działania w odniesieniu do systemu wód powierzchniowych związanych z budową polskiego odcinka kanału Odra – Dunaj realizowanego w trybie przepisów odrębnych”. Należy przy tym podkreślić, że w oparciu o Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego realizowane są nowe edycje planów miejscowych oraz ich zmiany. Mamy nadzieję, że gminy położone w dorzeczu Odry z chwilą zakończenia budowy kanału Łaba – Odra - Dunaj będą dysponować dużo większym potencjałem rozwojowym niż obecnie. Dla lokalnego przemysłu powstaną nowe możliwości współpracy z podmiotami gospodarczymi w Europie Środkowej. Zarówno kanał, jak i zbiornik Racibórz Dolny poprawi ochronę przeciwpowodziową w całym dorzeczu górnej i środkowej Odry, a więc nie tylko w naszym mieście, ale także w innych większych ośrodkach, jak Opole czy Wrocław. W konsekwencji dalsze odsuwanie terminu zakończenia trwającej już inwestycji jest przedłużeniem zagrożenia powodzią dla setek tysięcy mieszkańców południowej Polski.

Rada miasta w Raciborzu zamierza podjąć powyższy apel w związku z rozważanymi zmianami przeznaczenia budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny z suchego na wielofunkcyjny; wykorzystania go między innymi jako część korytarza wodnego Łaba – Odra – Dunaj, a także rezerwuaru wody dla żeglugi na Odrze i bezpieczeństwa hydrologicznego, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz szanse rozwoju miasta niezbędne jest poparcie tych działań przez władze samorządowe miasta Racibórz.

Ludzie

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Leon Fiołka

Radny Raciborza

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zefel 25.02.2017 13:55

Z radością dowiaduję się,że plan budowy kanału Odry z Dunajem nie przepadł.Chwała Wam włodarze miasta.Może dożyję chwili,kiedy będę mógł drogą wodną wybrać się do Wiednia,Budapesztu i aż nad Morze Czarne?