Niedziela, 17 stycznia 2021

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Patrol

Epidemia koronawirusa:

Uniewinnieni urzędnicy z Czerwionki walczą o odszkodowania. Przyznano już 200 tysięcy złotych

27.01.2016 18:23 | 0 komentarzy | acz

Urzędnicy z ratusza w Czerwionce-Leszczynach, których zatrzymano w 2006 roku w związku z działaniem na szkodę gminy, po wyroku uniewinniającym walczą o odszkodowania. Zapadł już nawet pierwszy prawomocny wyrok przyznający jednemu z nich blisko 200 tysięcy złotych.

Uniewinnieni urzędnicy z Czerwionki walczą o odszkodowania. Przyznano już 200 tysięcy złotych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o rzekomą aferę, która wybuchła w ratuszu w Czerwionce-Leszczynach w 2006 roku. Na ławie oskarżonych prokuratura posadziła między innymi burmistrza, jego zastępcę oraz kluczowych urzędników z ratusza – w sumie 14 osób.

Z biegiem czasu ława  skróciła się do 11 osób – jeden z oskarżonych zmarł, dwóch innych sądzono w osobnych procesach. Z ponad setki zarzutów w skazujących wyrokach potwierdzenie znalazły zaledwie dwa. Część z urzędników trafiła wówczas na kilka miesięcy do aresztu. Jednym z nich był prawnik, który w momencie zatrzymań obsługiwał urząd w Czerwionce. Mężczyzna przesiedział na ławie oskarżonych osiem lat, z czego blisko pół roku spędził za kratami w areszcie śledczym. – Zatrzymanie złamało moją karierę zawodową. Z dnia na dzień zrobiono ze mnie przestępcę, rujnując mi życie i dobre imię. Miałem problemy ze znalezieniem pracy, a o moim aresztowaniu decydował niedoświadczony ówczesny asesor sądowy. Ta decyzja złamała mi życie – mówił po wyroku.

Prawnik postanowił iść za ciosem i walczyć o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Wyrok zapadł 6 października 2015 i jest już prawomocny. – Sąd rozpoznał sprawę w przedmiocie zadośćuczynienia i odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie – mówi sędzia Tomasz Pawlik z Sądu Okręgowego w Gliwicach. Zasądzono 41 664 złote odszkodowania oraz 150 tysięcy złotych zadośćuczynienia. To nie jedyna osoba, która została uniewinniona. W lutym w tym samym sądzie odbędzie się rozprawa w przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia. Tym razem sprawę założył były skarbnik gminy. – Mój klient spędził za kratami ponad osiem miesięcy. W tym czasie podupadł na zdrowiu stracił również źródło dochodu – mówi jego pełnomocnik, zastrzegając sobie anonimowość.

(acz)

O sprawie czytaj tutaj:

http://www.nowiny.pl/jejkowice/110163-zmarl-marek-kornas-byly-burmistrz-czerwionki-leszczyn.html

http://www.nowiny.pl/patrol/103849-byly-burmistrz-czerwionki-swoje-juz-odsiedzial.html

http://www.nowiny.pl/biznes/92506-byly-burmistrz-czerwionki-leszczyn-skazany-za-dzialanie-na-szkode-gminy.html