Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Kandydat na posła na spotkanie przyjechał maluchem

21.10.2015 16:37 | 9 komentarzy | kozz

Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej koło w Kuźni Raciborskiej do MOKSiRu przyjechał kandydat na posła z ramienia Zjednoczonej Lewicy 33-letni Łukasz Kohut.

Kandydat na posła na spotkanie przyjechał maluchem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kandydat jest rybniczaninem z bogatą przeszłością - pracował m.in. w Finlandii, Norwegii, Czechach i Filipinach. Po wojażach wrócił do rodzinnego Rybnika, aby być przy swojej babci, dziewczynie, a także działać społeczno-politycznie. Kohut startował już do sejmiku wojewódzkiego i jak mówi osiągnął całkiem dobry wynik jak na młodego człowieka. Obecnie startuje na posła z drugiego miejsca listy wyborczej, choć początkowo miał być jedynką. Podkreślił, że nie jedynka jest wyznacznkiem mandatu, tylko najwyższy wynik na liście.

- Popiera mnie Barbara Nowacka, która jest dobrym kandydatem na panią premier w odróżnieniu od dwóch pań, które się w poniedziałek spotkały na debacie i nic nowego nie powiedziały - stwierdził Kohut.

Kandydat na posła jest Ślązakiem, więc przygotował również ulotkę po śląsku. Zajmuje się także fotografią i za jej pomocą promuje śląski krajobraz. Jako poseł chciałby się zająć pomocą dla osób starszych, promować regionalizm i pomóc młodym w znalezieniu pracy. Rybnicki polityk do Kuźni Raciborskiej przyjechał swoją mobilną reklamą, czyli fiatem 126 p, na którego dachu umiejscowiony jest wielki baner wyborczy.

_______

Ulotka Łukasza Kohuta po śląsku:

Po naszymu!

Je mi 33 lata. Ni ma żech polityker. Skōńczōłech dwa kerōnki sztudiōw. Sztudyrowołech we Finlandyji. Znōm 3 cudze godki, ale po naszymu tyż poradza godać. Robiōłech we fyrmach we Norwegji, we Czechach i na Filipinach. We świecie tela piyknych placōw i dobrych ludzi żech poznoł. Nale za Ślōnskym było mi tesno: za familijōm, dziołszkōm i richtig ślōnskim luftym. Skuli tego żech je nazod. Mojim kōnikym je fotografijo, dobro muzika a szport na kożdy dziyń.

Niy zawjeda Was – jeżech stōnd i wiym, co kogo boli w naszyj ôjczyźnie. Chca być Waszym głosym we Syjmie i ô tako możność Wos prosza.

Dobro ôpieka zdrowotno – sōmech niydowno poczuł, jak bezlitosno do starszego człowieka je polsko słōżba zdrowio. Jo sie na to niy godza! Kożdymu, modymu czy starymu potrza , by sie ô niego porzōndnie ôbstarać a fest go szanōwać. Mōm zamiar zowdy dować pozōr na poszanōwani pacijynta a walczyć z diskriminacyjōm.

Lepszij zarobek – na Ślōnsku potrza planu rozwoju na lata, prowizorek na jedna kadyncyjo już styknie! Nowych inwestorōw we Skandynawiji chca szukać, ale nojbarzi ô ślōnski interesa zadbać we Warszawie.

Regiōnalizm – ôd wiela już lot moji fotografije i inkszo moja robota pokazuje a wychwolo Ślōnsk – to sie niy pomjyni nigdy, a ku tymu chciołbych ażeby do szkołōw prziszła nazod nauka ô tyj ôjczyźnie, kero my po ôjcach erbli, a do chyntnych – ślōnsko godka.

Popiyro mje Barbara Nowacka, prziszoł czas na zmiana i nowe gymby w Syjmie.

25 pażdziyrnika licza na wasze głosy, niy zawjeda Wos.