Piątek, 4 grudnia 2020

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Epidemia koronawirusa:

Komisje wyborcze skorzystają z komputerów - będzie znów wpadka?

20.10.2015 11:46 | 0 komentarzy | tora

System informatyczny wspierający pracę komisji wyborczych przeszedł testy i zostanie użyty podczas niedzielnych wyborów do Sejmu i Senatu - poinformowała PAP Maria Kołtunowska z biura prasowego Państwowej Komisji Wyborczej.

Komisje wyborcze skorzystają z komputerów - będzie znów wpadka?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzą się więc pytania, czy nie powtórzy się sytuacja z ubiegłorocznych wyborów samorządowych. Zapowiadany szumnie system informatyczny budowany wspólnie przez Państwową Komisję Wyborczą i firmę Nabino zawiódł. Wyniki zostały podane z opóźnieniem. Niektóre partie nawoływały nawet do powtórzenia wyborów uważając, że wyniki mogły zostać sfałszowane.

PAP podaje, że nowy system informatyczny, stworzony w KBW, jedynie wspomaga pracę komisji wyborczych. Umożliwia przesyłanie danych z protokołów drogą elektroniczną oraz obliczanie wyników wyborów. Głosy w wyborach w Polsce zawsze są liczone ręcznie: członkowie komisji obwodowych po zakończeniu głosowania wyjmują głosy z urny, a następnie je podliczają a dane wprowadzają do papierowych protokołów z głosowania (oraz do systemu informatycznego). PKW ogłasza wyniki wyborów na podstawie papierowych protokołów.