Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Powiało drogowym optymizmem, ale jest też problem

04.09.2015 08:36 | 6 komentarzy | tora

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach i firma PN Projekt z Raciborza podpisały umowę na wykonanie projektu kompleksowej przebudowy ul. Młodzieżowej w Wodzisławiu Śląskim. - Wreszcie są konkrety, a nie tylko deklaracje - cieszy się Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl. Niestety, są też złe wieści dotyczące dróg.

Powiało drogowym optymizmem, ale jest też problem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Firma PN Projekt Piotr Nowak z Raciborza przygotuje dokumentację kompleksowej modernizacji jednej z najbardziej zdewastowanych dróg w mieście – ulicy Młodzieżowej, czyli odcinka DW 936 . Projektowanie obejmie praktycznie cały odcinek w granicach Wodzisławia Śl – od skrzyżowania z ul. Pszowską do przejazdu kolejowego w Zawadzie. Prezydent Mieczysław Kieca poinformował 26 sierpnia na sesji, że sama przebudowa planowana jest jeszcze w tej kadencji, czyli do 2018 r.

Mieszkańcy byli zdeterminowani

- Na pewno jest to krok we właściwym kierunku. Znaczenie ma też to, że jako rada dzielnicy byliśmy z prezydentem u wicemarszałka w tej sprawie, że zorganizowaliśmy komisję w terenie, że ściągnęliśmy prasę, telewizję, mieszkańców, że staraliśmy się powiadomić, kogo się dało. Daliśmy też do zrozumienia, że jesteśmy zdeterminowani nawet do blokad dróg, jeśli nie byłoby konkretnej decyzji w sprawie modernizacji Młodzieżowej. Będziemy teraz pilnować projektowania – mówi Jan Zemło, radny miejski z Zawady.

933 też do remontu

Kolejną pozytywną wiadomością jest uchwała zarządu województwa z 14 lipca o przyjęciu planu rozbudowy dróg wojewódzkich. Są to drogi przeznaczone do realizacji z wykorzystaniem pieniędzy z nowego budżetu unijnego. Do wykazu dróg zarząd województwa dopisał na wniosek naszych władz przebudowę 25 km drogi wojewódzkiej 933 na odcinku od Wodzisławia Śl. do Pszczyny. Przewidziany koszt wyniesie 144 mln zł przy dofinansowaniu 122 mln zł. W dokumencie ujęty jest nawet orientacyjny kalendarz poszczególnych etapów inwestycji: studium wykonalności do maja 2016 r., uzyskanie decyzji środowiskowej do lutego 2017 r., pozwolenia na budowę do sierpnia 2017 r., przetarg na roboty budowlane w grudniu 2017 r. i następnie wykonawstwo drogi do października 2020 r. - To bardzo dobre informacje, wreszcie są konkrety, a nie tylko deklaracje – komentuje prezydent Kieca.

Kłopot z DGP

W dokumencie znalazła się też budowa Drogi Głównej Południowej na odcinku od skrzyżowania z DW 935 w Rydułtowach do wjazdu na A1 w Mszanie. Zaplanowano na ten cel 900 mln zł przy zakładanym dofinansowaniu 765 mln zł. Jest jednak problem z opracowaniem dokumentacji projektowej tej trasy. Na mocy porozumienia zawartego z urzędem marszałkowskim za dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę odpowiedzialne jest miasto Wodzisław Śl. Na zlecenie miasta drogę projektuje firma Mosty Katowice. Niestety z powodu uchylenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie prawomocnej decyzji środowiskowej niemożliwe stało się uzyskanie pozwolenia na budowę. Konieczne jest uzupełnienie projektu, aby uwzględnić wszystkie wytknięte przez sąd, a podniesione przez protestujących uwagi. Grupa mieszkańców i ekolodzy doszukali się niebezpieczeństw dla płazów, gadów czy nietoperzy. Dodatkowe prace projektowe wydłużą kompletowanie dokumentacji o około 10 miesięcy. Skutkiem tego marszałek województwa nie zdąży zgłosić DGP do pierwszego konkursu o dofinansowanie, w którym do rozdziału jest około 60 proc. pieniędzy z budżetu unijnego na drogi w naszym województwie. Miasto dokłada teraz starań, aby zdążyć z dokumentacją na drugi z konkursów, który wg słów prezydenta Kiecy miałby być ogłoszony w końcówce 2016 roku lub na przełomie lat 2016/2017.

(tora)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.