Wtorek, 10 grudnia 2019

imieniny: Danieli, Julii, Eulalii

RSS

Rybnik: Ruszył remont Chabrowej. Dojazd do garaży bez zmian

22.07.2015 09:52 | 0 komentarzy | pm

Od 13 lipca trwają prace remontowe na ul. Chabrowej. Termin wykonania wszystkich prac ustalono na 150 dni od podpisania umowy. Prace będą prowadzone etapami.

Rybnik: Ruszył remont Chabrowej. Dojazd do garaży bez zmian
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dodatkowy parking

W związku z utrudnieniami jakie czekają kierowców, a które są związane głownie z parkowaniem samochodów, otwarty do dyspozycji mieszkańców został parking na terenie zaplecza Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy Chabrowej 1. Aby wykonawca mógł sprawnie i szybko wykonać prace, kierowcy proszeni są o nieparkowanie na terenach robót. Samochody, które nie zostaną usunięte przez właścicieli, będą usuwane przez wykonawcę przy współpracy z policją.

Zakres robót na ul. Chabrowej obejmuje: – wykonanie nowej podbudowy pod drogi i chodniki, – wykonanie warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego, – wymiana krawężników, – wykonanie chodników z kostki brukowej, – wykonanie zatok parkingowych, – wymiana obrzeży betonowych, – regulacja zjazdów oraz roboty rozbiórkowe, towarzyszące i wykończeniowe.

Pierwszy etap prac ruszył w połowie lipca (dolna ul. Chabrowa), drugi planowany jest od 1 sierpnia (bloki od nr 24 do 30), trzeci od 1 września (bloki od nr 10 do 16 ) i ostatni, czwarty od 1 października (okolice pawilonu Nord).

Co z drogą do garaży?

W kwietniu i maju tego roku wpłynęły do UM w Rybniku dwa pisma mieszkańców osiedla Nowiny, w sprawie drogi dojazdowej do garaży za ul. Chabrową. Mieli oni nadzieję, że przy okazji remontu, uda się również poprawić, a raczej wybudować drogę dojazdową do wspomnianych garaży. – Wnioskujemy, aby droga dojazdowa do zespołu garaży, z dwóch kierunków, stanowiła drogę publiczną, gdyż znajduje się poza terenem garaży na gruncie UM Rybnik i RSM. Przedmiotowa droga, po ustanowieniu drogi publicznej, będzie stanowić również drogę przeciwpożarową i ewakuacyjną dla mieszkańców ul. Chabrowej oraz odciąży ruch oraz miejsca parkingowe… Nadmieniamy, że pomimo wykonania remontu ul. Chabrowej, nie rozwiąże to istniejących od lat problemów zajętości dróg przeciwpożarowych – piszą mieszkańcy rybnickiego osiedla.

Miasto tłumaczy: – Droga dojazdowa do garaży za ul. Chabrową jest drogą wewnętrzną. Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych – budowa, remont utrzymanie, finansowanie drogi wewnętrznej oraz zarządzanie nią należy do zarządcy terenu, na którym jest ona położona, a w przypadku jego braku –  do właściciela terenu, na którym przedmiotowa droga się znajduje. W tym przypadku Miasto, Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz właściciele prywatni są zobowiązani do utrzymania ww. drogi w należytym stanie technicznym. W związku z tym, że w lipcu br. planowany jest remont ul. Chabrowej i biorąc pod uwagę potrzeby mieszkańców, Miasto wspólnie z Rybnicką Spółdzielnią Mieszkaniową wykonało na ww. drodze wewnętrznej prace utrzymaniowe – informuje Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Z tego wynika, że właściciele garaży będą musieli nadal korzystać z prowizorycznej drogi, która faktycznie w ostatnim czasie została poddana lekkiej kosmetyce. –Teraz jest w miarę ok. Ale za kilka tygodni znów będzie tu dziura na dziurze. Słyszałem, że są problemy z ustaleniem, kto tak naprawdę jest właścicielem tej drogi, ale nie chce mi się wierzyć, że nie można tego rozwiązać – mówi nam jeden z użytkowników garaży.

Miejmy nadzieję, że władze Miasta i RSM znajdą w końcu jakieś długofalowe rozwiązanie w tym temacie.

Marek Pietras