środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Minister Zembala ma już projekt likwidacji raciborskiego krwiodawstwa

21.07.2015 13:30 | 4 komentarze | ma.w

Ministerstwo Zdrowia poddało konsultacjom projekt rozporządzenia w sprawie połączenia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Resort wciąż nie dopuścił do głosu delegacji z Raciborza - samorządowców i dyrekcji RCKiK by przedstawiła argumenty przeciw likwidacji raciborskiej placówki.

Minister Zembala ma już projekt likwidacji raciborskiego krwiodawstwa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt rozporządzenia przewiduje przejęcie przez Katowice: mienia, odpowiedzialności za zobowiązania Raciborza jak i pracowników RCKiK. MZ powołuje się w uzasadnieniu na względy merytoryczne i organizacyjno-fiansowe. Zapowiada pozytywny wpływ na sytuację publicznej służby krwi.

W katowickim RCKiK zdarzały się niedobory krwi, a w Raciborzu jej nadmiar i dochodziło do niszczenia krwi  -przekonuje resort. Raciborską placówkę przedstawia jako niewielką, z niskimi przychodami ze sprzedaży. RCKiK Racibórz ma zostać placówką terenową dla Katowic.

Ministerstwu tak się spieszy, że chce zrezygnować z dwutygodniowego vacatio legis we wprowadzeniu zmian w życie.

Poproszony o komentarz poseł Henryk Siedlaczek z PO zapowiedział, że w środę spotka się z ministrem Marianem Zembalą by omówić bieżącą sytuację dot. RCKiK Racibórz. - Nie wygląda to wesoło - przyznał nam polityk. Przypomnijmy, że Zembala obiecał w Katowicach prezydentowi Raciborza Mirosławowi Lenkowi, że przed podjęciem decyzji co do przyszłości krwiodawstwa argumentów samorządowców z Raciborza (także starosty). Do takiego spotkania wciąż jeszcze nie doszło.

Starosta raciborski Ryszard Winiarski w poniedziałek wraz z włodarzami Wodzisławia Śl, Żor, Rybnika czy Jastrzębia Zdroju podpisał się pod protestem Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w sprawie likwidacji RCKiK. - Wiem, że jest takie rozporządzenie. Przygotowane zostało przez poprzedniego ministras zdrowia Bartosza Arłukowicza. Prof. Zembala obiecał nam w sierpniu, że spotka się z delegacją Raciborza - powiedział nam R. Winiarski.

Połączenie RCKiK w Raciborzu z Katowicami zakłada wykreślenie RCKiK w Raciborzu z listy podmiotów świadczących usługi lecznicze.

fot. arch.portalu Nowiny.pl (RCKIK), PO RP/pl.wikipedia.org (minister)Ludzie:

Henryk Siedlaczek

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, obecnie radny sejmiku śląskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Ryszard Winiarski

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski