Czwartek, 19 września 2019

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Budżet obywatelski. Centrum stawia na park, Lenkowi dostaje się za terminarz spotkań

23.06.2015 09:43 | 1 komentarz | ma.w

Cykl spotkań promujących budżet znalazł się na ostatniej prostej. Adresowane do mieszkańców centrum zainteresowało 21 osób, w tym 6 radnych (Loch, Szczygielski, Fica, Ostrowicz, Klima, Szczasny). Tematem numer jeden był zaniedbany Park Jordanowski przy MDK i Końcu Świata.

Budżet obywatelski. Centrum stawia na park, Lenkowi dostaje się za terminarz spotkań
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dyskusji jaka wywiązała się w Strzesze pojawił się także wątek remontu elewacji budynków na raciborskim rynku. Temat zgłosił radny miejski Janusz Loch. Takich przedsięwzięć nie przewidziano w regulaminie budżetu obywatelskiego w Raciborzu, tym bardziej, że Miasto nie może ingerować we własność prywatną, a budynki należą do wspólnot mieszkaniowych.

Z tzw. strefy w jakiej znalazło się centrum Raciborz prawdopodobnie zostanie zgłoszony projekt modernizacji Parku Jordanowskiego. Choć prezydent Mirosław Lenk zapowiada, że w przyszłorocznym budżecie dla Raciborza znajdzie się taka inwestycja, to mieszkańcy nie chcą już czekać na działania samorządu. - Park miał być rewitalizowany 5 lat temu i do dziś nie jest - argumentowali.

Tymczasem o spotkaniach promujących budżet obywatelski rozmawiano na poniedziałkowym posiedzeniu komisji budżetu. O godz. 16.30 opuściło je czterech radnych, którzy udali się do Strzechy. Jeszcze jeden ubytek w składzie i komisja straciłaby kworum niezbędne do opiniowania projektów uchwał. Zuzanna Tomaszewska z NaM-u nie kryła, że chciała także wyjść ale została by komisja mogła obradować.

Szef komisji - Jan Wiecha z PO, który od początku włączył się aktywnie w prace nad budżetem obywatelskim dla Raciborza, skrytykował organizowanie spotkań o godz. 16.30. - Pierwsze z nich zostały stracone - ocenił. W dzielnicach nikt nie przychodził, dopiero od wizyt na osiedlach w centrum frekwencja uległa poprawie ale nadal jest skromna. - To nie są grzecznościowe uwagi, mam pretensje. Tak się po prostu nie robi - mówił o wyznaczeniu złej pory do organizacji spotkań z urzędnikami i przedstawicielami Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Stwierdził, że zabrakło konsultacji na linii urząd - radni.

Prezydent Lenk mówił, że ten temat należało mu zgłosić wcześniej bo o nim nie wiedział. Jego zdaniem zmiana godziny spotkania nie stanowiłaby problemu. Zaproponował organizację dodatkowych spotkań na temat budżetu o ile zajdzie taka potrzeba. Zgodził się na propozycję J. Wiechy by termin przyjmowania projektów mieszkańców wydłużyć do końca sierpnia (aktualnie upływa on 14 sierpnia).

Anna Ronin z Mniejszości Niemieckiej uznała, że "szereg niepowodzeń" dotyczących budżetu obywatelskiego jest wynikiem wcześniejszego stwierdzenia prezydenta, że ten "nie chce się zakonsultować na śmierć". Dodała, że wystarczyło temat spotkań omówić z radnymi wcześniej, a ci doradziliby jak skutecznie propagować go wśród raciborzan.

- Nie przyjmuję do wiadomości, że pani chce mnie obwinić niepowodzeniami dotyczącymi budżetu obywatelskiego. Tak samo państwo jesteście temu winni jak i ja. Generalnie zawodzi aktywność raciborzan. Z czyjej winy tak się dzieje, taką analizę możemy sobie dziś darować - skomentował prezydent Lenk. Tu radny Wiecha go poparł twierdząc, że radni powinni sami włączać się w promocję budżetu obywatelskiego. Radny Michał Fita (niezależny) z własnej inicjatywy zorganizował w kościele Matki Bożej spotkanie o tym budżecie, a Piotr Klima (NaM) zaprosił specjalistów z urzędu i CRIS na wykład dla słuchaczy Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ludzie:

Anna Ronin

Anna Ronin

Radna Gminy Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Radny Gminy Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz