Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

Policjanci otrzymają nowe radiowozy

09.05.2015 10:18 | 0 komentarzy | art

Na prośbę policji trzy gminy - Godów, Gorzyce i Lubomia - objęte opieką policjantów z komisariatu w Gorzycach (z siedzibą w Rogowie) przekażą dofinansowanie do zakup dwóch radiowozów. Każda z gmin da po 13,5 tys. zł.

Policjanci otrzymają nowe radiowozy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Warsztat zamiast patrolu

Gminy nie po raz pierwszy dotują zakup radiowozów. Tak było rok temu gdy do Gorzyc trafiło jedno nowe auto, tak było i w 2009 roku kiedy gminy wsparły zakup aż trzech radiowozów. I właśnie auta z 2009 roku sprawiają policjantom coraz więcej kłopotów. Funkcjonariusze z Rogowa mają do dyspozycji teoretycznie łącznie cztery samochody, w tym jeden nieoznakowany, ale ze względu na wyeksploatowanie wozów zakupionych w 2009 roku, coraz częściej dochodzi do sytuacji kiedy do dyspozycji pozostają tylko dwa a niekiedy i jeden radiowóz. Reszta znajduje się w naprawach. - W przypadku małych awarii naprawę wykonuje mechanik Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śl. Poważne awarie, które wymagają większych nakładów finansowych, sił i środków wykonywane są w stacjach obsługi podległych KWP w Katowicach. Należy jeszcze wspomnieć, iż w ramach napraw gwarancyjnych radiowozy trafiają również do serwisów zewnętrznych  – wyjaśnia sierżant sztabowy Joanna Paszenda, rzecznik prasowy KPP w Wodzisławiu Śl.

Naprawy trwają tygodniami

Stacje obsługi podległe komendzie wojewódzkiej mieszczą się m.in. w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej i Bystrej. O tym, na którą ze stacji trafia dany radiowóz decyduje Wydział Transportu KWP w Katowicach. Zdarza się, że auta długo czekają tam na naprawę. - Czas jaki dana naprawa trwa jest uzależniony od konkretnej awarii, dostępności części oraz ilości sił i środków potrzebnych do jej usunięcia. Zdarza się, że naprawa trwa kilka dni, ale zdarza się również, że naprawa trwa kilka tygodni, a nawet miesięcy – przyznaje Paszenda. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że powodem długiego oczekiwania na naprawę bywa brak części zamiennych i związany z tym tzw. kanibalizm techniczny - auto, które jest pierwsze w kolejce do naprawy korzysta z części zamiennych wymontowywanych z aut z końca kolejki. Nic więc dziwnego, że zamiast czekać na przedłużające się naprawy aut, funkcjonariusze wolą nowe radiowozy. - Sprawne radiowozy są niezbędne do realizacji ustawowych zadań policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa publicznego – przypominają policjanci.

Jest co patrolować

W Gorzycach służą obecnie dwie kie ceed  z rocznika 2009, fiat bravo z tego samego rocznika oraz kia ceed z rocznika 2014. Najnowsza kia przejechała w pół roku już 30 tys. km. Do końca 2014 około 130 tys. km przebiegu miało nieoznakowane bravo służące do działań operacyjnych. Najbardziej wysłużone są kie z 2009 roku. Obie do końca 2014 roku miały przejechane odpowiednio 220 i 240 tys. km. Sporo, bo wynika to ze specyfiki komisariatu, który obejmuje trzy wiejskie gminy, stanowiące około połowy powierzchni powiatu wodzisławskiego. Mieszkańcy zaś, a za nimi włodarze gmin domagają się obecności policyjnych patroli. I trudno się dziwić. Sielanki na terenie tych gmin nie ma, co wynika również z ich przygranicznego charakteru.

Dodatkowe patrole w Lubomi

Na naszych łamach pisaliśmy o tym, że Lubomia boryka się z obecnością osób udostępniających środki psychoaktywne. Ostatnio w związku z tym rada gminy zdecydowała o wyasygnowaniu 20 tys. zł na realizację dodatkowych patroli policji na terenie gminy. W sumie od maja do końca roku policjanci odbędą tu 1000 godzin dodatkowych służb. - Zresztą i tak widać, że policja jest u nas coraz bardziej widoczna – przyznaje Czesław Burek, wójt Lubomi. Swoje problemy ma również Godów, gdzie aktywni są chociażby złodzieje z Czech. Najbardziej mieszkańców nie tylko tej gminy przeraziło jednak nierozwiązane do dziś morderstwo w Skrzyszowie, w którym w grudniu 2012 roku życie straciły trzy osoby.

(art)