Czwartek, 20 czerwca 2019

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Opozycja już wie czego chce. Tablety trafią na sesję?

24.02.2015 09:33 | 0 komentarzy | ma.w

Z propozycji unowocześnienia obrad rady Raciborza klub Nasze Miasto wybrał opcję z tabletami służącymi do głosowania. W radzie nie ma jednak jednomyślności w tej sprawie.

Opozycja już wie czego chce. Tablety trafią na sesję?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nasze Miasto postuluje od pierwszej sesji aby rada miasta zrobiła krok ku nowoczesności i przeszła na elektroniczny system liczenia głosów. Radni tego klubu są też zwolennikami rezygnacji z papierowej wersji materiałów na sesje.

Na styczniowej sesji przewodniczący Henryk Mainusz przedstawił radnym parę opcji unowocześnienia obrad (głosowanie przez tablety czy video relacje na żywo w internecie) i poprosił o opinię na kolejnym posiedzeniu.

Leon Fiołka oznajmił członkom komisji budżetu, że klubowi NaM podoba się opcja za 25,5 tys. zł, tzw. e-sesja gdzie radny otrzymuje tablet 10-calowy marki GoClever i odbiera za jego pomocą materiały na sesje oraz głosuje. System umożliwia łatwe sprawdzenie który radny jak zagłosował w danej sprawie co dziś nie jest ewidencjonowane w samorządzie.

Wiadomo już, że przeciwnikiem przechodzenia z papieru na tablet będzie Marek Rapnicki. - Nigdy nie przeczytałem i nie zamierzam czytać książek elektronicznych - mówi o sobie znany miłośnik literatury. Podkreśla, że w radzie znajdzie się jeszcze parę osób, które nie chcą rezygnować z papierowych wersji dokumentów. Z naszych informacji wynika, że w gronie tym znaleźliby się np. nestor rady Janusz Loch i szef komisji gospodarki Marcin Fica.

Prezydent Mirosław Lenk pozostawia wybór narzędzi pracy radnym. - Klub Razem dla Raciborza wypracuje stanowisko w tej sprawie. Osobiście dużo pracuję z ipadem choć cenię sobie wersje papierowe dokumentów - stwierdził.

Pomysł z tabletami spodobał się szefowi komisji budżetu Janowi Wiesze (w przeszłości pracował jako informatyk) ale zaznaczył, że tanie i proste urządzenia mogą być zawodne więc lepiej by rada zdecydowała się na sprzęt wyższej jakości.

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Radny Gminy Racibórz.

Janusz Loch

Janusz Loch

Radny Gminy Racibórz

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.