Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (362) Data wydania: 09.01.07

Najmłodsi uczą się regionalizmu

Organizowane tradycyjnie w Zespole Szkół Sportowych „Śląskie pogwarki” tym razem miały szczególny charakter.

„Cząstka tej ziemi” to projekt edukacyjny, którego celem było rozwijanie wśród uczniów wiedzy o kulturze i historii własnego regionu, jego tradycji i wartości. Uczestniczący w nim uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie wykonywali różnorodne zadania w kilku grupach. Efekty ich pracy zaprezentowane zostały podczas „Śląskich pogwarek”. Grupa nazwana „Ciekawscy” uczestniczyła w kilku wycieczkach poznając ciekawe miejsca naszego regionu. Byli w Rudach, gdzie zwiedzali park pocysterski, dworzec i lokomotywownię, korzystając również z przejażdżki zabytkową kolejką wąskotorową. Atrakcją było też zwiedzanie zabytkowej kopalni „Ignacy” w Rybniku–Niewiadomiu. Uczniowie z innej grupy pod hasłem „Moja rodzina ma swoją historię” zbierali informacje na temat swoich korzeni i opracowywali drzewo genealogiczne. W ramach projektu uczniowie przygotowywali przewodnik po okolicznych atrakcjach, zbierali informacje na temat swojego miasta – jego geografii i geologii a także badali zanieczyszczenie powietrza. Najmłodsi przygotowywali monologi i godki w gwarze  śląskiej i zaprezentowali je podczas „Śląskich pogwarek”.

Ta regionalna impreza została zorganizowana po raz dziewiąty. Wzięli w niej udział uczniowie ze wszystkich radlińskich szkół podstawowych. Przedstawili oni gwarowe monologi, scenki  a także tańce i piosenki śląskie. Wanda Miler i Irena Szymiczek z Koła Gospodyń Wiejskich w Radlinie opowiadały swoje wspomnienia.

– W ramach projektu „Cząstka tej ziemi” pracowali uczniowie w różnym wieku – od najmłodszych klas podstawówki do gimnazjalistów – mówi Lucyna Szłapka, koordynator tych działań. – Powstało wiele ciekawych prac związanych tematycznie z naszym miastem i regionem. Celem było uświadomienie uczniom, że takie wspólnoty jak rodzina, środowisko lokalne i ojczyzna stanowią wielką wartość w życiu każdego człowieka. Współautorami projektu byli Michał Brachmański, Ewa Dudek, Marzena Kulig, Barbara Racławska i Lucyna Rek, pomagały nam też Barbara Szołtysik i Gabriela Lenert.

(jak)