Zdrowie
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkodliwe, brzydkie i nieładne. Na sesjach rad znów o szpitalu w Wyborczej

  • Byłem oburzony tym artykułem - mówił starosta Grzegorz Swoboda
  • Myślę, że obrażono nim pacjentów - uznał dyrektor Ryszard Rudnik
  • Czy dyrekcja pokusi się o kroki prawne - pytał radny Tomasz Kusy.
Szkodliwe, brzydkie i nieładne. Na sesjach rad znów o szpitalu w Wyborczej
Grzegorz Swoboda i Ryszard Rudnik odnosili się do artykułu Wyborczej na dwóch sesjach - powiatowej i miejskiej
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

- Chcemy się tu odnieść do sprawy, bo nie zgadzamy się z opinią artykułu. Dlatego opublikowaliśmy i rozesłaliśmy nasze stanowisko poparte przez medyczne autorytety - zaznaczył starosta Grzegorz Swoboda.

Trudny pacjent z OIOM-u

Według dyrektora Rudnika, którego starosta poprosił o wypowiedź na sesji, autorka tekstu w Wyborczej "nie przemyślała pewnych rzeczy". - Przedstawiono sprawę w sposób tendencyjny, że nie przestrzegamy standardów postępowania, że niewłaściwie traktujemy pacjenta. Zachwiano pewnymi statystykami - mówił szef lecznicy.

Podał, że porównywania OIOM-u covidowego z pozostałymi jest ułomna, bo zawsze statystyka wyjdzie na niekorzyść tego dla zakażonych.

- Tam trafiają pacjenci, którzy w zasadzie są bardzo trudnymi pacjentami. Trafiają do nas w bardzo ciężkim stanie, często agonalnym, teoretycznie wielkich szans nie mają. Wnioski wyciągane w ten sposób są nie na miejscu. Taki artykuł nie powinien się pokazać. Wysłałem sprostowanie do gazety na ten temat - powiedział radnym powiatowym Ryszard Rudnik.

Dodał, że w gazecie sugerowano nieodpowiedni sposób zachowania się personelu, "że ten siedzi, a pacjenci się duszą". - A jeszcze niedawno wszyscy im bili brawo za postawę w pandemii. Pani redaktor puściła wodze fantazji. To brzydkie i nieładne, bo pisanie o pacjencie na rurze obraża pacjentów. Oni sami nie chcieli odejść z tego świata i nie z naszym udziałem - podsumował R. Rudnik.

Starosta chyli czoła

Grzegorz Swoboda dodał, że też był oburzony artykułem i dziękuje służbie szpitala za jego pracę. - Pamiętam ciężkie spotkanie w piwnicy szpitala z początku pandemii. Nie było tam entuzjastów wobec decyzji wojewody o przekształceniu w szpital zakaźny, ale nikt wtedy nie powiedział "nie". Zadanie zostało wykonane w 100% i chylę czoła przed personelem szpitala. Ocenianie w ten zły sposób pielęgniarek jest nie na miejscu. Osobiście rozmawiałem z ministrem Niedzielskim, z wiceministrem Kraską i oni podkreślali jakość pracy personelu naszego szpitala. Powiat poświęcił wiele dla województwa w czasie pandemii poprzez brak dostępności do leczenia - oznajmił Grzegorz Swoboda.

Lider opozycji w radzie powiatu Tomasz Kusy uznał, że wymowę artykułu w ogólnopolskim dzienniku jego przedmówcy spłycili, do tego, że ktoś atakuje pielęgniarki, a tu chodzi także o dyrekcję i samorządowców. Był ciekaw czy dyrektor szpitala pokusi się o kroki prawne, co robił w przeszłości względem prasy lokalnej.

Nie wyglądają, bo nie wyglądają

Wątek publikacji w Wyborczej poruszył na sesji miejskiej dzień później wiceprezydent Raciborza Dominik Konieczny. Spytał o niepokojące jego i mieszkańców informacje o katastrofalnej umieralności pacjentów na OIOM w szpitalu na Gamowskiej.

Tu odniósł się do sprawy dyrektor Rudnik, mówiąc, że artykuł jest szkodliwy społecznie. - Statystyki, jeśli chodzi o pacjentów covidowych, nie wyglądają najlepiej, bo nie wyglądają - stwierdził.

- Mamy dobry sprzęt, dobrych specjalistów stosujących nowoczesne metody leczenia. Jednak w niektórych przypadkach cudów się nie da zrobić - oznajmił dyrektor. Jego zdaniem artykuł wyrządza krzywdę społeczeństwu, które może odebrać takie informacje z przerażeniem.

- Przedstawiono, że personel pielęgniarski nie reaguje, jak ktoś dusi się i umiera. Takich sytuacji nie ma. Nie mam słów, musiałbym brzydko powiedzieć, ale w tym towarzystwie nie powinno używać się słów wulgarnych. Złożyłem stosowny wniosek o wyjaśnienie tej sprawy i myślę, że ciąg dalszy nastąpi - podsumował na sesji R. Rudnik.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MMMnn (89.151. * .123) 28.01.2022 19:29

Nadal brak cyferek.Dyrektor omija ten temat.Bo prawda jest taka,że przez butę w poprzednich latach,teraz brakuje personelu wykwalifikowanego do obslugi respiratorów.Potrząsa szabelką,ale nic konkretnego nie mówi.

~PacjentRaciborski (83.22. * .207) 28.01.2022 13:53

Na wstępie trzeba zapytać Starostę: Kiedy Powiat zacznie w 100% dbać o obsługę swoich pacjentów nie covidowych? Wodzisław i Rybnik traktuje pacjentów jak kukułcze jajo. Nie chcą nas Raciborzan za bardzo obsługiwać...