Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Dziś drugi dzień testów pracowników ruchu Marcel. Wymazy idą sprawnie [ZDJĘCIA]

05.06.2020 11:50 | 1 komentarz | ska

Mimo, że kolejka samochodów jest spora, sama procedura pobierania wymazów od pracowników ruchu Marcel idzie bardzo sprawnie. Wymazy pobierane są w dwóch namiotach. 

Dziś drugi dzień testów pracowników ruchu Marcel. Wymazy idą sprawnie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dziś drugi dzień testów pracowników ruchu Marcel. Wymazy idą sprawnie [ZDJĘCIA]

Akcja testów przesiewowych na koronawirusa dla pracowników ruchu Marcel, wchodzącego w skład kopalni zespolonej ROW prowadzona jest przy budynku dyrekcji (obok kopalni Jankowice). Sztab medyków pracuje w dwóch rozstawionych przy parkingu namiotach. Pracownicy kopalni podjeżdżąją pod nie samochodami i nie wychodząc z nich oddają próbkę do badania. Wymazy pobierane są z jamy ustnej i trafiają do ampułek laboratoryjnych z przypisanymi danymi pracownika. Procedura pobierania wymazów idzie bardzo sprawnie, mimo sporej kolejki samochodów. Pracownicy są informowani o jakiej godzinie mają pojawić się przy namiotach, co ogranicza ruch i pozwala na kontrolowanie tempa pobierania wymazów. 

- Badania potrwają do niedzieli od godz. 9.00 do 19.00. Będą dwa punkty wymazowe zlokalizowane w pobliżu budynku dyrekcji kopalni ROW. Każdego dnia przebadanych zostanie około 1000 górników z kopalni oraz firm współpracujących - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej. Pierwsze wyniki testów powinny być znane z początkiem przyszłego tygodnia. Przypomnijmy, że na Śląsku działa już 14 laboratoriów, które analizują wymazy, jednak nawet to nie wystarcza, aby czas otrzymania wyniku trwał kilka dni. Do tej pory do naszej redakcji docierało sporo sygnałów o przedłużającym się czasie oczekiwania na wynik testu pracowników innych zakładów wydobywczych w regionie. W najtrudniejszej sytuacji są obecnie górnicy, którym skończył się czas kwarantanny, a jeszcze nie otrzymali wyniku testu, przez co nie mogą wrócić do pracy. Zapytaliśmy instytucje o to, jakie są zalecenia dla tych osób, które są zawieszone w niepewności i jednocześnie boją się o utratę pracy. Czekamy na odpowiedzi PGG oraz wojewódzkiego sanepidu w tej sprawie. 

Według danych podawanych przez PGG wczoraj, 4 czerwca, w kopalni ROW największym ogniskiem zakażeń koronawirusem jest ruch Jankowice, gdzie obecnie 672 osób ma koronawirusa. W ruchu Marcel odnotowano kilkanaście zakażeń. W całej PGG zakażone są 1503 osoby, a na kwarantannie przebywa 1619 osób. Wymazy pobrano do tej pory od 28 781 pracowników. 

AKTUALIZACJA:

- Wyraźny trend spadkowy w PGG. Mamy 1504 przypadki zakażeń i 1481 osób na kwarantannie. Liczba osób na kwarantannie jest mniejsza niż w ostatnich dniach. Pracownicy wracaja do pracy. Mamy także 495 ozdrowieńców, czyli osób, które przeszły koronawirusa, wyzdrowiały i wróciły do pracy. Do tej pory przeprowadziliśmy 30 tys. wymazów - informuje Tomasz Głogowski.