Czwartek, 9 lipca 2020

imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

RSS

Niepełnosprawni mają problem by dostać się do poradni na Gamowskiej

03.06.2020 12:56 | 1 komentarz | ma.w

Osoby na wózkach inwalidzkich, pacjenci poradni ortopedycznej i inni schorowani z dysfunkcjami narządów ruchu muszą pokonać dwie kondygnacje schodów, by dotrzeć do lekarza specjalisty. - Te poradnie to są dla zdrowych - kwituje gorzko raciborzanin, który chciałby skorzystać z pomocy urologa.

Niepełnosprawni mają problem by dostać się do poradni na Gamowskiej
Dyrektor Ryszard Rudnik otworzył poradnie na Gamowskiej 1 czerwca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowe wejście do poradni specjalistycznych jest oddzielone od tej strefy szpitala, w której są windy. Poradnie znajdują się na pierwszym piętrze, a szyby windowe w części tzw. covidowej, którą trzeba było oddzielić od reszty budynku, żeby poradnie mogły ruszyć po 2,5-miesięcznej przerwie.

- Zależało nam, żeby jak najszybciej ruszyć z poradniami. Zdawaliśmy sobie sprawę, że będę niedogodności i musimy sobie z nimi jakoś poradzić - przyznaje dyrektor lecznicy Ryszard Rudnik.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda powiedział nam, że dotarły do niego pierwsze sygnały w tej sprawie.

Spytaliśmy, czy jest możliwość wyposażenia szpitala w schodołaz do przemieszczania się osób niepełnosprawnych. - Rozeznamy koszty - zapowiedział G. Swoboda. Szef lecznicy też poinformował nas, że sprawdzi koszt takiego sprzętu.

Dyrektor Rudnik mówił, że przy umawianiu wizyty na konkretną godzinę można zorganizować pomoc w dotarciu osoby niepełnosprawnej na piętro. - Wyślemy tam w miarę dostępności personel, np. mogą pomóc ratownicy - zauważył R. Rudnik.

Raciborzanin, z którym rozmawialiśmy o problemie ze schodami, przekazał nam, że w czasie kiedy poradnie były zawieszone, korzystał z pomocy lekarza w Rybniku. - Teraz jak się zgłosiłem, to usłyszałem, żebym udał się do raciborskiego specjalisty, bo już przyjmuje. Tyle że dla mnie dostanie się na piętro po tylu schodach to całkowicie nierealne - stwierdził nasz rozmówca. Widziałby rozwiązanie w takiej ruchomej platformie, jaką ma raciborski urząd miasta przy wejściu do budynku.Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu