Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Leki na nadciśnienie wycofane z obrotu [LISTA]

09.07.2018 13:06 | 2 komentarze | ż

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serie produktów leczniczych zawierających w swoim składzie substancję czynną valsartanum wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę - Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Substancja ta była głównym składnikiem wielu leków na nadciśnienie.

Leki na nadciśnienie wycofane z obrotu [LISTA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Główny Inspektor Farmaceutyczny zadecydował o prewencyjnym wycofaniu z rynku produktów leczniczych zawierających valsartanum, który pochodził od wymienionego wyżej wytwórcy. To pokołosie rekomendacji Europejskiej Agencji Leków. Została ona wydana po wykryciu zanieczyszczenia w substancji valsartanum, do którego doszło w chińskich laboratoriach.

Europejska Agencja Leków wspólnie z państwami członkowskimi UE ocenia obecnie wpływ stosowania produktów zawierających zanieczyszczony valsartanum na zdrowie pacjentów.

Poniżej publikujemy zestawienie leków, które mogą zawierać zanieczyszczoną substancję. Pacjenci, którzy przyjmowali te leki, powinni zgłosić się do lekarza po poradę.

Lista_wycofanych_z_obrotu_produktow_leczniczych_wraz_z_numerami_serii (1).pdf Lista_wycofanych_z_obrotu_produktow_leczniczych_wraz_z_numerami_serii (2).pdf

Poza seriami produktów wymienionymi w załączonych tabelach, na rynku są dostępne produkty lecznicze zawierające substancję czynną valsartanum pochodzącą z innego źródła, których stosowanie jest bezpieczne.

źródło: GIF, oprac. ż