Piątek, 24 stycznia 2020

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Zaszczep bezpłatnie dziecko przeciwko groźnym pneumokokom

21.03.2018 13:00 | 10 komentarzy | mak

Ważna informacja dla rodziców. Będą oni mogli bezpłatnie zaszczepić swoje dziecko przeciwko pneumokokom. Darmowe i dobrowolne szczepienia obejmują dzieci z roczników 2013-2016. Wystarczy zgłosić się do swojej przychodni.

Zaszczep bezpłatnie dziecko przeciwko groźnym pneumokokom
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Jeżeli Twoje dziecko urodziło się w latach 2013–2016 i nie było zaszczepione przeciwko pneumokokom – możesz to zrobić teraz, bezpłatnie: od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. W tym terminie bezpłatną szczepionkę otrzymają dzieci w wieku do 5 lat, które nie podlegają obowiązkowi szczepień przeciwko pneumokokom – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Co zrobić?

Aby dziecko zostało zaszczepione należy zgłosić się na wizytę do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (rodzinnego) najpóźniej do 20 kwietnia 2018 r. Jest to ostateczny termin kwalifikacji dziecka do tego szczepienia (szczepionka jest podawana w dwóch dawkach w odstępie 2 miesięcy, dlatego najpóźniejsza data zakwalifikowania dziecka do szczepienia to 20 kwietnia). Szczepienia odbywać się będą od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. w poradniach, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Szczepienie jest wykonywane przy użyciu 10-walentnej szczepionki.

Warto się pospieszyć, gdyż liczba szczepionek oraz czas akcji są ograniczone.

Gdy masz pytania na temat zasad szczepienia, skontaktuj się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wodzisławiu Śl. (tel. 32 456 38 10 wew. 23). Pracownicy sanepidu udzielą wszelkich informacji i wyjaśnień.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko?

Pneumokoki mogą powodować zakażenia inwazyjne, charakteryzujące się obecnością bakterii w krwi oraz zakażenia zlokalizowane – bez uogólnionego zakażenia. Główne postacie zakażenia to:

 • zapalenie ucha środkowego – prawie każde dziecko do 5. roku życia ma za sobą przebyte zapalenie ucha środkowego wywołane przez pneumokoki;
 • zapalenie zatok obocznych nosa;
 • zapalenie płuc – czynnikami sprzyjającymi są przewlekłe choroby płuc oraz jako powikłanie grypy;
 • zapalenie spojówek.

Zakażenia mogą przebiegać w sposób inwazyjny, wywołując:

 • zapalenie płuc z bakteriemią (obecność bakterii w krwi) – w ok. 25-30 proc. przypadków zapalenia płuc występuje bakteriemia;
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – w tym przypadku obserwuje się bardzo poważne powikłania (np. śmierć lub głębokie upośledzenie intelektualne i częste nawroty choroby);
 • posocznicę – najczęściej jest następstwem ciężkiego zapalenia płuc, jednak może rozwinąć się jako choroba podstawowa bez wcześniejszego ogniska zapalnego;
 • zapalenie wsierdzia;
 • zapalenie otrzewnej;
 • zapalenie kości i szpiku;
 • zapalenie stawów.

Korzyści wynikające ze szczepień

Dowodem na to, że szczepienia przeciw pneumokokom przynoszą korzyści, są Kielce. W 2006 r. prowadzono tam bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci. Zapadalność na pneumokokowe zapalenie płuc u dzieci poniżej 2. roku życia zmniejszyła się o blisko 97 proc., liczba hospitalizacji z powodu zapalenia płuc wśród dzieci do 2 lat – o 60 proc., a liczba przypadków zapalenia ucha środkowego – o 85 proc. Dodatkowo zaobserwowano efekt odporności zbiorowiskowej. Liczba zachorowań zmniejszyła się o ponad 50 proc. wśród dorosłych, którzy często komunikują się z najmłodszymi (chodzi głównie o osoby starsze - seniorów, którzy – poza dziećmi, należą do grupy ryzyka zachorowania na zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki). Zmniejszyła się także częstotliwość występowania szczepów pneumokoków opornych na penicylinę u dzieci poniżej 5 lat – do 6,5 proc. Dla porównania w populacji nieszczepionej częstotliwość ta wynosi 50,5 proc.oprac.

(mak)