środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Dla zdrowia dzieci w Rybniku [ZDJĘCIA]

11.06.2017 14:00 | 0 komentarzy | pm

Dzień dziecka to nie tylko okazja do rodzinnej zabawy, ale też doskonały moment, by zadbać o zdrowie dzieci. Kierując się ich dobrem, rybnicki NZOZ Puls-Med przeprowadził bezpłatne badania i zaprezentował pomysły na aktywne i zdrowe zabawy z maluchami.

Dla zdrowia dzieci w Rybniku [ZDJĘCIA]
Fot. mat. prasowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W akcji wzięło udział ponad 100 małych mieszkańców Rybnika. Czekały na nich gry i aktywności sprawnościowe. Tory przeszkód, zabawy z dużymi piłkami i chustą Klanza, różnego rodzaju konkurencje sportowe bardzo przypadły maluchom do gustu. Dużą atrakcją były próby utrzymania równowagi na platformie balansowej. Dzieci miały na niej wykonać różne zadania, których postępy mogły obserwować na monitorze komputera. Zaangażowanie dzieci zaskoczyło nie tylko fizjoterapeutów, ale samych opiekunów. Okazało się, że dobre pomysły potrafią wyzwolić potencjał nawet w tych dzieci, które na co dzień niezbyt chętne się ruszają.
Dzień Dziecka w przychodni przy ul. Grunwaldzkiej 66 to nie tylko zabawa. Mali rybniczanie pod okiem wykwalifikowanego personelu z Centrum Rehabilitacji NZOZ Puls-Med mieli możliwość sprawdzenia postawy i stóp na nowoczesnym podoskopie. – W trakcie badania zauważyliśmy, że stopy dzieci są zbyt słabo wydrążone. Warto pamiętać, że do około piątego, szóstego roku życia u dzieci występuje fizjologiczne płaskostopie, które jest spowodowane występowaniem poduszek tłuszczowych, wiotkich więzadeł oraz mięśni. Podczas rozwoju wada ta powinna systematycznie zanikać. Jednak, jeżeli po tym okresie stopy dziecka nie ulegną zmianie, możemy mówić o płaskostopiu wczesnodziecięcym wywołanym brakiem wzmocnienia struktur stopy odpowiedzialnych za jej prawidłowy układ – tłumaczy Magdalena Karpiak, fizjoterapeutka z NZOZ Puls-Med w Rybniku.

W takim przypadku najlepiej udać się do specjalisty na konsultacje. To on oceni stan stopy dziecka i wyda odpowiednie zalecenia co do dalszych działań. W każdym momencie warto skorzystać z zajęć indywidualnych, czy gimnastyki korekcyjnej dla dzieci. – To pierwsze kroki profilaktyczne, aby wzmocnić struktury więzadłowe, mięśniowe oraz popracować nad prawidłowym układem stawów. W indywidualnych spotkaniach korekcyjnych terapeuta wprowadza odpowiednio dopasowany cykl terapeutyczny skupiony tylko i wyłącznie na zaburzeniach, jakie doskwierają dziecku. Można również posłać dziecko na zajęcia grupowe. Mają one ogólnosprawnościowy zakres. Zajęcia prowadzimy w małych grupach, które dostosowujemy do możliwości dziecka, dzięki czemu zapewniamy możliwie jak najwyższą efektywność wykonywanych ćwiczeń – mówi fizjoterapeutka.
Wakacje to czas, kiedy w odstawkę odchodzi szkoła, dodatkowe lekcje z angielskiego, czy inne obowiązki. To świetny moment, by skupić się na profilaktyce zdrowotnej swojego dziecka. Sprzyja temu pogoda, ale i więcej wolnego czasu. Warto skorzystać z zajęć korekcyjnych i indywidualnych konsultacjach, bo po dwóch miesiącach nasze pociechy znowu zasiądą w szkolnych ławkach i przy biurkach nad zadaniami domowy, a na aktywność fizyczną zabraknie chęci i czasu. (inf. mat. prasowe)