Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Ze szpitala znikają kolejne oddziały. Będzie mniej łóżek

02.03.2017 07:00 | 46 komentarzy | mak

Od 1 marca w szpitalu w Rydułtowach przestały działać oddziały chirurgii ogólnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Funkcjonują one tylko w Wodzisławiu. Szpital wydał komunikat w tej sprawie dopiero 8 dni przed łączeniem oddziałów.

Ze szpitala znikają kolejne oddziały. Będzie mniej łóżek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do tej pory oddziały chirurgii ogólnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii działały zarówno w Wodzisławiu, jak i w Rydułtowach. Od 1 marca wszystkie wymienione oddziały mają swoją siedzibę w tylko w Wodzisławiu. Połączone zostaną również jednoimienne oddziały ginekologiczno–położnicze oraz neonatologiczne. Będzie to jednak tylko formalność, bo od 1 listopada 2016 r. odziały te funkcjonują wyłącznie w Wodzisławiu. Przypomnijmy, że ze względu na brak lekarzy dyrekcja zawiesiła funkcjonowanie porodówki w Rydułtowach.

Mniej łóżek

Przeniesienie oddziałów z Rydułtów do Wodzisławia wcale nie oznacza, że w szpitalu w Wodzisławiu wzrośnie ilość łóżek dla pacjentów. Będzie ich tyle samo, co przed połączeniem.

W Wodzisławiu są 293 łóżka (w tym oddział chirurgiczny ogólny – 50 łóżek, anestezjologii i intensywnej terapii – 6 łóżek). Z kolei szpital w Rydułtowach jeszcze niedawno zapewniał 294 łóżka (w tym na chirurgicznym ogólnym – 35 łóżek, anestezjologii i intensywnej terapii – 4 łóżka).

Po połączeniu oddziałów w Wodzisławiu nadal będą 293 łóżka. W Rydułtowach, na pozostałych tam oddziałach będzie 175 łóżek, a więc o 119 mniej. Mimo to dyrekcja szpitala zapewnia, że wodzisławskie oddziały są przygotowane na zwiększoną liczbę pacjentów. Podkreśla też, że dostęp do opieki medycznej nie pogorszy się, a czas oczekiwania się nie wydłuży. – Połączenie oddziałów szpitalnych ma na celu poprawę jakości i dostępności do świadczeń medycznych udzielanych pacjentom powiatu wodzisławskiego. Ma temu służyć optymalne wykorzystanie zasobów kadrowych, łóżkowych oraz sprzętu i aparatury medycznej w połączonych oddziałach – informuje rzecznik prasowy szpitala, Sławomir Graboń.