Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Szczepienia przeciwko meningokokom w Wodzisławiu

04.07.2016 13:54 | 2 komentarze | (q)

Trwa akcja szczepień przeciwko meningokokom grupy C współfinansowana przez Urząd Miasta. W ramach programu szczepione są dzieci urodzone w 2014 roku, zameldowane na stałe w Wodzisławiu Śląskim.

Szczepienia przeciwko meningokokom w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rodzice ponoszą tylko 50% kosztów szczepienia. Dzieci z rodzin wielodzietnych, będących uczestnikami programu Rodzina 3+, zostaną zaszczepione bez dopłaty rodziców, a cały koszt zostanie pokryty z budżetu Miasta. Eksperci zachęcają, aby rozważyć tę możliwość, ponieważ szczepienie to szansa, by ochronić maluchy przed bakteriami, które wywołują takie choroby jak posocznica (zwana sepsą) i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zagrożenie ze strony meningokoków rośnie w dużych skupiskach, w otoczeniu dużej grupy dzieci, które to - w związku z naturalnym brakiem ograniczeń w kontaktach między sobą - nawzajem przekazują sobie bakterie. Warto więc pomyśleć o szczepieniu właśnie teraz, tuż przed wakacyjnymi wyjazdami. Liczba szczepionek jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane przez pediatrów, ale z powodów budżetowych niestety nie są refundowane przez Państwo. Oznacza to, że rodzice, chcąc zapewnić dziecku ochronę, sami muszą ponieść koszt szczepionki.

- Meningokoki to bakterie chorobotwórcze, których jedynym miejscem bytowania jest nosogardziel zdrowego człowieka. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej, bakterie te mogą przedostać się do krwi i wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Pierwsze objawy zakażenia nie różnią się od oznak przeziębienia czy grypy, dlatego często choroba diagnozowana jest bardzo późno - mówi Lekarz Jadwiga Rakszawska, pediatra, pulmunolog z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Na Żeromskiego".- Bakterie te łatwo się przenoszą przez bliski kontakt z nosicielem np. poprzez kichnięcie, kaszel, a nawet picie z jednego kubka. Ich nosicielstwo jest w Polsce powszechne. Szacuje się, że 5 do 20% zdrowych osób to nieświadomi nosiciele tych bakterii. Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej, ze względu na jeszcze niedojrzały układ immunologiczny chorują niemowlęta oraz dzieci do 5 roku życia. Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie, jak najszybsza hospitalizacja oraz wdrożenie właściwego leczenia, gdyż w każdym przypadku zachorowania istnieje bezpośrednie zagrożenie życia. Co dziesiąta osoba umiera w wyniku zakażenia meningokokami, a u 20% pacjentów występują trwałe powikłania, takie jak np. uszkodzenie słuchu, niedowład kończyn, padaczka i inne problemy neurologiczne. Zachęcam wszystkich rodziców, którzy jeszcze nie skorzystali z możliwości jaką daje Urząd Miasta do konsultacji z lekarzem i zaszczepienia dziecka. Szczepienie to najskuteczniejsza metoda zabezpieczenia maluszków przed tymi groźnymi dla ich zdrowia i życia bakteriami. To ogromna inwestycja w zdrowie - kontynuuje Rakszawska.

Szczepienia odbywają się w NZOZ „Na Żeromskiego” z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Żeromskiego 18 A (budynek Poradni mieści się za apteką całodobową „Vivax”). Rejestracja oraz więcej informacji na temat programu pod numerami telefonów: 791 651 434, 791 651 404 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 18.00).

Zapisy na szczepienia będą przyjmowane tylko do dnia 30 września 2016 roku. Realizacja szczepień przewidywana jest do 15 listopada 2016. Daty i godziny szczepień będą ustalane indywidualnie.