Sobota, 5 grudnia 2020

imieniny: Saby, Kryspiny, Wilmy

RSS

Epidemia koronawirusa:

Spacer z przewodnikiem wzdłuż Nacyny

Start 06.10.2019 o godz. 16:00 wstęp wolny

Punkt Informacji Miejskiej halo! Rybnik oraz Muzeum w Rybniku zapraszają 6 października (niedziela) o godz. 15.00 na spacer zatytułowany „Z biegiem Nacyny - rzeka w dziejach Rybnika”.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wędrówka rozpocznie się od mostu kolejowego nad Nacyną, zakończy zaś w dzielnicy Wawok. Zbiórka tym razem wyjątkowo nie przed halo! Rybnik, a na parkingu przed sklepem SPAR (ul. Obwiednia Południowa). Godzina bez zmiany, czyli 15.00. Oprowadzać będzie dyrektor rybnickiego muzeum – Bogdan Kloch.

Nacyna, choć pozostaje w cieniu większej rzeki Rudy, jest rzeką z przeszłością. Pojawia się w źródłach pisanych na początku XIV wieku i od razu wpisuje się w gospodarcze losy Rybnika. Była „dostawcą” wody do fosy zamkowej. Dzięki jej spiętrzeniu w kanale młyńskim można było jej wodami zasilać młyny i inne urządzenia techniczne. Gdyby nie ona, nie byłoby rozwoju rybnickiego garbarstwa.

Górnictwo i ścieki komunalne bardzo dały się jej we znaki. Ale przez lata zachowała też swoje szalone oblicze gdy starym korytem spływały wody po wiosennych roztopach. Ostatni raz w 1997 roku pokazała na co ją stać. Nad jej brzegami żyli ludzie, którzy już odchodzą. I ja mieszkałem kiedyś blisko jej brzegu, a dziś to już smutne wspomnienie…

/Materiały prasowe/