Piątek, 7 maja 2021

imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy

RSS

Niecodzienna wystawa w Pałacyku Rafako

Start o godz. 13:00, trwa od 25 października do 01 grudnia wstęp wolny

Już od najbliższego weekendu dzięki Fundacji RAFAKO będzie można w Raciborzu oglądać prezentowaną wcześniej w Muzeum Narodowym w Warszawie, wyjątkową instalację artystyczną, stworzoną z okazji obchodów 500-lecia śmierci Leonarda da Vinci. Organizatorzy zapraszają do RAFAKO Gallery, w Pałacyku Strzeleckim RAFAKO, na spotkanie z niezwykłym artystą i jego dziełem. Później, wystawa będzie otwarta dla szerokiej publiczności w każdą niedzielę, do 1 grudnia włącznie, w pozostałe dni organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pałacyk Rafako S.A.

Racibórz, Łąkowa

W Pałacyku RAFAKO zobaczymy tym razem niezwykłe dzieło współczesnego artysty wpisane w owoc geniuszu Leonarda da Vinci. Autor, Janusz Kapusta połączył K-dron z wizerunkiem Człowieka Witruwiańskiego. Renesansowy mistrz zawarł w swym rysunku, opartą na samodzielnych pomiarach, korektę witruwiańskiej teorii na temat idealnych proporcji ludzkiego ciała, które daje się wpisać w koło i kwadrat. Od starożytnych artyści renesansowi przejęli pogląd, że ludzie ciało, podobnie jak matematyka i geometria odzwierciedlają prawa boskiego architekta.

Rok 2019 ogłoszony jubileuszowym rokiem matematyki jest szczególną okazją, aby temat wyjątkowego odkrycia Janusza Kapusty, jakim jest K-dron, przybliżyć i zaprezentować społeczności Raciborza i okolic.

W weekend otwarcia, czyli w najbliższą sobotę i niedzielę, 26 i 27 października, po wystawie będzie oprowadzał gości sam autor! Będzie okazja by osobiście poznać i porozmawiać z artystą, który od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Pochodzący z Wielkopolski Janusz Kapusta, ukończył Liceum Plastyczne w Poznaniu oraz Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej. To artysta wielu talentów - rysownik, ilustrator, malarz, scenarzysta, scenograf, pisarz a wreszcie sławny odkrywca.

W roku 1985 wynalazł nowy kształt, jedenastościenną bryłę, którą opatentował i nazwał K-dronem. Wraz z naukowcami opisał ją matematycznie i do dziś odkrycie to znajduje ciągle nowe, interesujące zastosowania. K-dron wykorzystywany jest między innymi w nauce, sztuce, architekturze i technice, a nawet w muzyce.

Wystawie w Raciborzu towarzyszyć będzie wiele atrakcyjnych wydarzeń - konferencje, prezentacje i wykłady, warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zapraszają uczniów do wzięcia udziału w Olimpiadzie K–dronowej. Dla uczniów Liceum Plastycznego zorganizowano konkurs pt. Pomnik K-drona w Raciborzu.

Wystawa prac Janusza Kapusty to kolejna inicjatywa Fundacji RAFAKO, która przybliża mieszkańcom Raciborza i okolic sztukę, prezentowaną zwykle w odległych galeriach czy muzeach, a czasem pieczołowicie zebraną od prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Tak było z niedawną wystawą dzieł Kossaków, którą obejrzało w Raciborzu prawie 2000 osób.

Organizatorzy liczą na równie dużą frekwencję, a szczególnie zachęcają do zapoznania się z wystawą uczniów wraz z pedagogami. Wystawa może zostać im udostępniona w dogodnym terminie, poza godzinami otwarcia dla publiczności. Również inne grupy zorganizowane są mile widziane.

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy : beatrycze.rychlik@fundacja.rafako.com.pl lub telefoniczny - (32) 410 10 34.

źródło: Rafako, oprac. ż