Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
styczeń
25 wtorek

Moje obrazy płoną, płoną, płoną…

Cykl wystaw  Rybnickie Biennale: In memoriam  organizowany jest od roku 2016 w rybnickim Muzeum. Poświęcony nieżyjącym już artystom plastykom zrzeszonym w rybnicko – raciborskim Kole Związku Polskich Artystów Plastyków na stałe wpisał się w świadomość miłośników sztuki i zdobył uznanie szerokich kręgów nie tylko lokalnych odbiorców.  Jest to ważne wydarzenie kulturalne dające możliwość przypomnienia pokaźnego dorobku twórczego zmarłych plastyków, a także poznać ich głęboko skrywane pasje, odciskające niezatarte piętno na ich życiu i całokształcie ich działań.

Muzeum w Rybniku
Rybnik, Rynek 18

W tym roku bohaterką biennale jest Alina Podleśny-Małeszczyk (1966-2010). Rybniczanka z Gotartowic, choć urodzona w Knurowie, ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Filia w Katowicach na kierunku Grafika w zakresie grafiki warsztatowej. Kształciła się pod kierunkiem profesorów Adama Romaniuka (litografia), i Jacka Rykały (malarstwo). W jednym z wywiadów, opowiadając o swej drodze artystycznej z uśmiechem stwierdziła: Ja się z tym po prostu urodziłam. Maluję od szóstego roku życia i ciągle mi mało. Dużo malowałam w szkole podstawowej i średniej, więc postanowiłam iść na studia związane z moim hobby. Przed rozpoczęciem studiów solidne podstawy warsztatowe uzyskała pracując pod kierunkiem uznanego artysty plastyka Mariana Raka, w Grupie Oblicza przy Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Po skończeniu studiów zajmowała się grafiką, litografią, rysunkiem ołówkiem i kredką. Na początku swojej drogi artystycznej otrzymała najcenniejszą dla siebie nagrodę rektora ASP za najlepszą grafikę (litografię). Zaczęła też malować obrazy olejne na płótnie. Potrzeba malowania, zwłaszcza na materiale o strukturze i fakturze innej niż płótno była tak silna, że tworząc wykorzystywała czasem nieforemne kawałki dykty i płyty pilśniowej. Obrazy na tych podłożach zdominowały jej twórczość.

Pół roku spędzone przez artystkę na Krecie w 1992 r. miało ogromny wpływ na jej twórczość. Niedoświadczana do tej pory intensywność barw, zalew światła, rozmaitość i inność architektonicznych kształtów, zapachów i smaków, głęboko wniknęła we wrażliwą duszę młodej artystki.

Była członkinią (wraz z kilkoma zaprzyjaźnionymi artystkami) grupy Żywioły działającej przy Domu Kultury Chwałowice. Efektem ich współdziałania były wspólne wystawy, podczas których każda z innym podejściem do sztuki, ale ze wspólną pasją tworzenia i działania prezentowała swoje dokonania artystyczne. Przykładem może być wystawa Sztuka żywiołów w Domu Kultury Chwałowice w roku 2006.

Alina Podleśny była nie tylko uzdolnioną malarką i graficzką. Pisała również felietony i wiersze, które odsłaniały jej bardzo osobisty i subiektywny stosunek do twórczości, i często mówiły o jej obrazach. Zaklęte w symboliczne figury słowa powinny być czytane razem z malowanymi przez nią obrazami.

C.Chlubek Adamczyk kurator wystawy

obraz: Minotaur, olej na płycie

/Materiały prasowe/