Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Koncert Pasyjny w wykonaniu Filharmonii Rybnickiej

Start 14.04.2019 o godz. 19:00 wstęp wolny

Teatr Ziemi Rybnickiej zaprasza 14 kwietnia o godzinie 19.00 na koncert Pasyjny w wykonaniu Filharmonii Rybnickiej pod dyr. Przemysława Neumanna oraz Marzeny Michałowskiej - sopran i Heleny Poczykowskiej - alt.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W programie: Giovanni Pergolesi „Stabat Mater”, Jacek Glenc „Lamentoso”

„Stabat Mater” w dziejach muzyki pełni taką rolę, jak pieta w sztukach plastycznych. Ukazuje mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki. Kompozycja Pergolesiego zajmuje w tej historii odrębne i wyjątkowe miejsce. Najczęściej wydawany w wieku XVIII utwór, najpopularniejsze Stabat Mater trzech ostatnich stuleci i najsławniejsze dzieło przedwcześnie zmarłego geniusza, który właśnie tej kompozycji ową opinię zawdzięcza.

"Lamentoso for string orchestra" stanowi pierwszą część dyptyku Lamentoso e Notturno for string orchestra Jacka Glenca. Źródłem inspiracji powstania dzieła jest rozważanie istoty chrześcijaństwa – Paschalnego Misterium Chrystusa. Dzieło to skomponowane zostało w roku 2010, a jego prawykonanie odbyło się podczas IV Festiwalu Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza organizowanego przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach 27 marca 2011 roku w Sali koncertowej im. Grzegorza Fitelberga w katowickim NOSPRze.

Bazylika pw. św. Antoniego w Rybniku, ul. Mikołowska 4.