Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

JO BYŁ UKRADZIONY - drugi pokaz filmu o Tragedii Górnośląskiej w DK Chwałowice

Start 23.02.2020 o godz. 17:00 wstęp wolny

Dom Kultury Chwałowice zaprasza w niedzielę 23 lutego o godz. 17.00 na drugi pokaz filmu Adama Grzegorzka pt. „JO BYŁ UKRADZIONY”. Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w kasie DK Chwałowice.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwsza prezentacja filmu w Domu Kultury Chwałowice miała miejsce w dniu 25 stycznia 2020 r. i odbyła się przy nadkomplecie widzów. Wiele osób niestety nie mogło zobaczyć filmu, z powody braku miejsc na widowni, dlatego też dla nich uruchamiamy drugi pokaz.

Trailer filmu „Jo był ukradziony”: https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ZlfrefYtBI0&feature=emb_title

Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Najpierw powstała książka, potem spektakl teatralny, a teraz film dokumentalno-fabularny na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.

Jo był Ukradziony - to film dokumentalny opowiadający tragiczną historię deportowanych w 1945 roku Ślązaków, represje, aresztowania, przesłuchania i zsyłki na wschód Związku Radzieckiego.

Reżyserem filmu jest Adam Grzegorzek, który zrealizował również obraz pt. „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem”. Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto, dzięki pozyskanym środkom z budżetu Miasta Rydułtowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także prywatnym sponsorom. W filmie zagrało ponad siedemdziesiąt osób, głównie członków amatorskich grup i kółek teatralnych, ale też wiele osób z pośród znajomych samego reżysera, który tak mówi o swoim filmie: To jest dokument fabularyzowany. Są tam treści dokumentalne przedstawione przez fabularne rekonstrukcje wydarzeń. Zaczęliśmy kręcić w lipcu i skończyliśmy w listopadzie 2019 r. Zajęło nam to cztery miesiące. Kręciliśmy w okolicach Rybnika, Rydułtów, było też kilka wyjazdowych nagrań w Oświęcimiu, Mysłowicach.