Piątek, 19 kwietnia 2019

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Gala jubileuszowa – 60 lat Śląskiego Jazz Clubu

Start 15.10.2016 o godz. 20:00 cena biletu: 60 zł

Gala jubileuszowa – 60 lat Śląskiego Jazz Clubu

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Scena Bajka – Kino Amok

Gliwice, Dolnych Wałów 3

Gala jubileuszowa – 60 lat Śląskiego Jazz Clubu

Scena Bajka – Kino Amok, Gliwice

ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice

20:00 – część oficjalna

20:20 – Big Band Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierownictwem dyrektora Instytutu Jazzu, prof. Jerzego Jarosika oraz prof. Andrzeja Zubka w gościnnym udziałem Ewy Urygi, Beaty Przybytek, Jarosława Wista, Wojciecha Myrczka, Piotra Schmidta, Bartka Pieszki, Przemka Strączka i innych.

21:15 – w przerwie koncertu toast we foyer teatru

22:30 – zakończenie gali

Śląski Jazz Club z perspektywy 60 lat to nie tylko najstarsze stowarzyszenie jazzowe w kraju. To również jeden z ważniejszych ośrodków w regionie, ale także poza nim. To za sprawą czy też poprzez Śląski Jazz Club powstawały takie wydarzenia jak Boom Jazz, Rawa Blues, Ogólnopolski Konkurs Improwizacji Jazzowej realizowany w Filharmonii Śląskiej, Moc Bluesa, Jazz w Ruinach, Silesian Voices w Jastrzębiu, a nawet Metalmania. Stowarzyszenie powołało do życia Dom Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu Leśniczówka w Chorzowie.

Organizacja była agencją koncertową dla High Society Band (w latach 60 i 70tych najlepszego polskiego zespołu jazzu tradycyjnego), grupy Kwadrat, duetu Bednarek – Zgraja, a przez pewien czas nawet zespołu Dżem. To tylko czubek przysłowiowej góry lodowej.

Wiele audycji radiowych i telewizyjnych w latach 70tych było realizowanych przy współpracy lub przez SJC. Ze stowarzyszeniem byli związani Henryk Choliński, Jerzy Jarosik, Andrzej Zubek (późniejsi profesorowie Instytutu Jazzu AM w Katowicach), Ireneusz Dudek, Zbigniew Gocek, Lothar Dziwoki, Leszek Furman, Tomasz Beler (późniejszy dyrektor Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu) oraz wielu innych twórców i organizatorów.

Przez wiele lat Stowarzyszenie współpracowało z Telewizją Katowice, często realizując zlecenia TVP na produkcję programów. Powstało też sporo materiałów o samym Stowarzyszeniu, czyli o ludziach i działaniach prowadzonych przez SJC.

Historia Śląskiego Jazz Clubu sięga roku 1955, kiedy to grupka młodych gliwiczan – studentów Politechniki Śląskiej i absolwentów średniej szkoły muzycznej – postanowiła grać jazz. Uprawianie tego gatunku muzyki nie było dobrze widziane przez ówczesne władze. Niezależnego ruchu studenckiego i klubów jeszcze nie było. Przypadek sprawił, że w tym właśnie czasie kierownictwo Zakładowego Domu Kultury Huty „Zabrze” objął pan Jan Piotrowski – postać niezwykła: inwalida wojenny, jeden z bohaterów Powstania Warszawskiego, żołnierz pułku „Baszta” ps. „Tur”. Do niego w końcu trafili młodzi ludzie z Gliwic pragnący grać jazz. Zebranie założycielskie odbyło się 19 października 1956 roku.

Gala jubileuszowa Stowarzyszenia związana z obchodami 60lecia organizacji będzie sięgać do najpiękniejszych tradycji jazzu. Do okresu swingu, dużych orkiestr jazzowych (big bandów) i wspaniałych solistów. Będzie to też okazja do łączenia tradycji z nowoczesnością, sceną łączące najstarsze roczniki członków (w tym kilku ojców założycieli) z tymi najmłodszymi. Wydaje się, że właśnie big band i muzyka swingowa będzie najlepszym nośnikiem i platformą łączącą pokolenia miłośników jazzu.

Bilety do kupienia tutaj