Poniedziałek, 8 marca 2021

imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

RSS

Festiwal dokumentu w Wodzisławskim Centrum Kultury

Start o godz. 19:00, trwa od 01 do 04 lipca wstęp wolny

Przed nami cztery dni z dokumentem. Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne wydarzenie online w ramach akcji #siećzkulturąwdomu. Tym razem będzie to druga edycja Festiwalu dokumentu „Optyka wymienna” i okazja do spotkania z Agnieszką Pajączkowską, Mariuszem Foreckim oraz Ziemowitem Szczerkiem. Wydarzenie rozpocznie wspólne spotkanie z twórcami, transmitowane na żywo w środę, 1 lipca, o godzinie 19:00.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławskie Centrum Kultury

Wodzisław, Kubsza 17

ematem wiodącym festiwalu będzie: Człowiek w przestrzeni. Na ile przeszłość determinuje naszą teraźniejszość i przyszłość? Jak uwikłani w sieć zdarzeń odnajdujemy w niej swoje miejsce? Co składa się na wielowymiarowy obraz człowieka? Między innymi na tak postawione pytania poszukamy odpowiedzi. A pomogą nam w tym wyjątkowi goście – Agnieszka Pajączkowska, Mariusz Forecki i Ziemowit Szczerek. To twórcy zaangażowani społecznie, sięgający po tematy istotne, koncentrujący swoje zainteresowania wokół literatury faktu, fotografii, kultury czy historii. Dokumentujący rzeczywistość za pomocą niebanalnych kadrów oraz trafnych słów. Przede wszystkim zaś, to postaci bacznie przyglądające się codzienności. Swoimi spostrzeżeniami podzielą się podczas wspólnej debaty, która na żywo transmitowana będzie w środę, 1 lipca, o godzinie 19:00, jak i podczas spotkań online, które WCK prezentować będzie kolejno 2, 3, i 4 lipca o godzinie 19:00.

- Druga edycja naszego Festiwalu dokumentu odbędzie się w formule online, dzięki której będziemy mogli dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Tym razem zapraszam na spotkanie w ramach internetowej akcji #siećzkulturąwdomu. Cieszę się, że czas „Optyki wymiennej” będziemy mogli spędzić w tak wyjątkowym towarzystwie i jestem przekonany, że będzie to kulturalna uczta dla miłośników tej formy twórczości – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Agnieszka Pajączkowska to kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, autorka tekstów naukowych i reportaży. Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny. Jak podkreśla, fotografia interesuje ją zarówno jako przedmiot, obraz i praktyka. Bywa narzędziem pracy lub przedmiotem jej badań. Jako autorka działań i animatorka współpracuje m.in. z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacją Archeologii Fotografii. Jako autorka tekstów naukowych i publicystycznych publikowała m.in. w „Kontekstach”, „Res Publice”, „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Widoku” i „Wysokich Obcasach”.

Mariusz Forecki to fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Ukazuje te przemiany w mikroskali, przez pryzmat migawkowych zdjęć wykonywanych zwykłym ludziom. Fotografował też na terenach byłego ZSSR – w Armenii, w Czeczenii, na Litwie, w Dagestanie czy na Ukrainie. Ma na swoim koncie wiele nagród w konkursach fotografii prasowej. Jego prace można było podziwiać na wielu wystawach o tematyce społecznej i na festiwalach. Jest wykładowcą w Katedrze Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz we Wrocławskiej Szkole Fotografii. Ponadto jest współzałożycielem Fundacji PIX.HOUSE.

Ziemowit Szczerek to historyk, dziennikarz, prozaik, który specjalizuje się w badaniu Europy Środkowej i Wschodniej. Jak mówi, zajmuje się dziwactwami geopolitycznymi, kulturowymi i historycznymi. Inspiruje go literatura podróżnicza. Współpracuje m.in. z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Spod jego pióra wyszły między innymi książki: „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, „Tatuaż z tryzubem”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”, „Międzymorze”. Jest laureatem Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.

/Materiały prasowe/