Sobota, 22 stycznia 2022

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Zadanie na piąty dzień adwentu: otwórz swoje serce na biednych i ubogich, aby cię kiedyś nie podeptali

02.12.2021 10:48 | 1 komentarz | red, ż

"Otwarte Miasto" to piąta część rozważań adwentowych księdza Marcina Kleszyka - wikarego parafii NSPJ w Raciborzu.

Zadanie na piąty dzień adwentu: otwórz swoje serce na biednych i ubogich, aby cię kiedyś nie podeptali
Ksiądz Marcin jest autorem pięknych rozważań na adwent. Przygotował je w zeszłym roku, w tym roku publikujemy je w Nowinach za jego zgodą.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zamknięty dosłownie i w przenośni

Dwa miesiące temu zachorowałem na koronawirusa. Przez dwa czy trzy tygodnie byłem zamknięty w swoim mieszkaniu. Nikt tam nie wchodził. Jedzenie przynosili mi pod drzwi. Tylko policja przyjeżdżała pod okno, abym wychylił się i pomachał. Nie miałem kontaktu fizycznego, wzrokowego z żadnym człowiekiem.

Te chwile bardzo wiele mi pokazały - ile we mnie jeszcze jest zamknięcia, jak ja jestem zamknięty - na Pana Boga, na drugiego człowieka, na samego siebie.

Dwa miasta

Dzisiaj Izajasz pokazuje nam dwa miasta*. Jedno miasto, to to, które będzie na końcu czasów. Mówi: w owym dniu śpiewać będą, miasto mamy potężne, niech wejdzie naród sprawiedliwy, otwórzcie bramy. A drugie miasto to to tutaj, na Ziemi, jest tak jakby po drugiej stronie. Mówi o tym, że Bóg poniżył przebywających na szczytach. Upokorzył miasto niedostępne, upokorzył je aż do ziemi. Sprawił, że w proch runęło. Podepczą je nogi ubogich, nogi biednych.

Zamknięte bramy mojego serca

Ile we mnie jeszcze jest takiego zamknięcia na drugiego człowieka. Bo to ja jestem tym zamkniętym miastem. To moje bramy - bramy mojego serca są zamknięte na to co w drugim człowieku ubogie, biedne, ale też na tych fizycznie ubogich, biednych, bezdomnych. Cały czas.

A skoro ja mam kiedyś wejść do miasta otwartego, pełnego chwały, to muszę moje miasto, miasto mojego serca otworzyć na tych, którzy są biedni i ubodzy.

Pomyśl o ubogim człowieku

Zadanie na dzisiaj: pomyśl o jednym człowieku. O człowieku, który może niekoniecznie jest fizycznie, materialnie ubogi, ale może duchowo, może psychicznie i odmów modlitwę Anioł Pański za tego człowieka. Poproś, aby Bóg stał się częścią jego życia, tak jak stał się częścią życia Maryi. Otwórz bramy swojego miasta na biednych i ubogich, aby cię kiedyś nie podeptali.

ks. Marcin Kleszyk

* Rozważania odnoszą się do zeszłorocznych czytań. W żaden sposób nie wpływa to jednak na ich aktualność.


Zapoznaj się z pozostałymi rozważaniami księdza Marcina Kleszyka na adwent.