Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Galeria zyskała 24 cenne dzieła

W gminie Świerklany zakończył się kolejny plener malarski, zorganizowany przez kustosz galerii „Jan” w Jankowicach Elżbietę Pierchałę. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło 12 artystów profesjonalnych i ponad 30 pasjonatów malarstwa, uczestniczących w warsztatach.

Galeria zyskała 24 cenne dzieła

Jak co roku plener malarski to nie wszystko. Dla mieszkańców być może ważniejsze niż sam plener, były towarzyszące mu warsztaty malarskie, które prowadziła studentka ASP w Krakowie Patrycja Stania. – Najmłodsza uczestniczka Zosia miała 5 lat, a najstarsi byli emeryci. Łącznie w warsztatach udział wzięło aż 31 osób, to najwyższa do tej pory liczba w ciągu wszystkich plenerów. Byli to mieszkańcy Świerklan, Jankowic oraz okolicznych miejscowości, takich jak Żory, Rydułtowy, Marklowice czy Rybnik. Na warsztatach powstały piękne prace plastyczne techniką malarstwa olejnego, a uczestnicy podwyższyli swoje umiejętności i zdobyli nową wiedzę – mówi Elżbieta Pierchała, inicjatorka corocznych plenerów malarskich w gminie. Podczas warsztatów uczestnicy zostali wyposażeni w płótna, farby, pędzle i inne materiały plastyczne, by móc twórczo rozwijać swój talent.


Akwarele, akryl i olej
W tym roku w samym plenerze wzięło udział 12 artystów profesjonalnych oraz komisarz pleneru Elżbieta Pierchała. Gmina postanowiła otworzyć się na wschód, co poskutkowało udziałem w plenerze osób z Białorusi, Armenii, Wietnamu, Czech, trzech artystów z Ukrainy i oczywiście z Polski. Większość zaproszonych artystów posługiwała się techniką malarstwa olejnego. Na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich Ryszard Rogala, który przeprowadził także warsztaty z tworzenia akwareli oraz białoruski artysta Mirovlad Palachich, którego prace wykonywane farbami olejnymi ze skomplikowanym warstwowym podmalunkiem wywołały furorę. Malarstwo Białorusina przywołuje na myśl znane dzieła surrealistów, przy jednocześnie niecodziennym fantastycznym charakterze. Już drugi raz do Świerklan przybył artysta z Azji. W tym roku była to Diep Loi Hong, która skupiła się nie tylko na pokazaniu pejzaży i obiektów gminy,  ale także ludzi i ich uczuć. – Oprócz samej pracy, artyści dzięki życzliwości wójta mogli wziąć udział w wycieczce do Bielska-Białej na wystawę Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich pod przewodnictwem Ryszarda Rogali. Był to bardzo interesujący i inspirujący wyjazd – informuje komisarz pleneru.


Wkrótce wernisaż i warsztaty
Najpopularniejszym motywem w pracach, jak co roku, był kościół pw. Św. Anny w Świerklanach oraz kopalnia Jankowice. Pojawiły się również nawiązania do okolicznych miejscowości i samego Rybnika. Cennym dla gminy skutkiem pleneru jest pozostawienie w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach dwóch prac każdego z artystów, powstałych podczas 10-dniowego pleneru.  Niektóre prace mogą osiągać na rynkach europejskich wartości kilku tysięcy euro, więc zbiór dzieł jankowickiej galerii znacznie się wzbogaci.  Patronat nad tegorocznym plenerem objął eurodeputowany prof. Jerzy Buzek, który prawdopodobnie kolejny raz odwiedzi gminę podczas tegorocznego wernisażu podsumowującego plener. Podczas powiatowych dożynek, które odbyły się w Świerklanach 25 sierpnia odbyła się tzw. mokra wystawa prac powstałych podczas pleneru.  Warto podkreślić także, że zaplanowano już kolejny kurs, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli podnieść swoje umiejętności. Dzięki dotacji z programu Działaj Lokalnie od października w jankowickiej galerii rozpoczną się bezpłatne warsztaty fotograficzne dla wszystkich chętnych, bez ograniczeń wiekowych.


(ska)

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].