Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W tym roku otwierają się na wschód

Już po raz trzeci w Świerklanach odbędzie się Międzynarodowy Plener Malarski, w ramach którego gminę odwiedzą polscy i zagraniczni artyści. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich edycji i tym razem plenerowi towarzyszyć będą warsztaty dla początkujących adeptów sztuki, które poprowadzi studentka Akademii Sztuk Pięknych.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednakże z przyczyn organizacyjnych osoby zainteresowane udziałem w tym przedsięwzięciu proszone są o wcześniejsze zgłoszenie się (konieczność zapewnienia materiałów do tworzenia). Warsztaty rozpoczną się w poniedziałek 19 sierpnia i zakończą tzw. „mokrą wystawą”, w niedzielę 25 sierpnia. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 511 648 748. – Udział w warsztatach mogą wziąć wszyscy chętni, nie tylko z terenu gminy, ale także z okolic Świerklan i Jankowic. Warsztaty są całkowicie bezpłatne i prowadzone w miłej atmosferze w naszej Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach – informuje Elżbieta Pierchała, komisarz i organizator pleneru. Warto wspomnieć, że w ubiegłorocznych warsztatach wzięła udział liczna grupa twórców, chcących rozwinąć swoje możliwości twórczego wyrazu. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większego zainteresowania osób w szerokim przekroju wiekowym. Tzw. mokra wystawa odbędzie się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach, w ramach dożynek powiatowych, na które będą zaproszeni uczestnicy pleneru i warsztatowicze.

Prace zostaną w gminie

W tym roku Międzynarodowy Plener Malarski jest organizowany pod egidą nowego Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Edukacji „Jan”, które otrzymało od gminy dotację w wysokości 7 tys. zł na organizację przedsięwzięcia. W tym roku plener odbędzie się w dniach od 17 do 26 sierpnia. W tegorocznym plenerze udział wezmą artyści z Polski (m.in. Ryszard Rogala – akwarelista czy Dieter Nowak – członek Grupy Janowskiej), a także reprezentanci Ukrainy, Czech. – Czekamy jeszcze na potwierdzenia artystów z Wielkiej Brytanii, Rosji i Niemiec. Jak widać, w tym roku otwieramy się na wschód, gdzie pracuje wielu znakomitych twórców. Należy dodać, że każdy uczestnik pleneru przekaże organizatorom na własność dwie swoje prace, stworzone dowolną techniką. Tematyką prac będą krajobrazy i zabytki gminy Świerklany – mówi Elżbieta Pierchała. Prace zostaną włączone do ekspozycji w Śląskiej Galerii Malarstwa „Jan” w Jankowicach. Wartość poszczególnych prac to zwykle po kilka tysięcy złotych.

Buzek znowu odwiedzi gminę

Tegoroczny plener będzie już trzecim, który skupi międzynarodową społeczność artystów. W dwóch poprzednich edycjach łącznie udział wzięło już 23 twórców z Niemiec, Włoch, Czech, Wietnamu i Polski. W warsztatach dla artystów nieprofesjonalnych tylko w ubiegłym roku malować uczyło się blisko 30 osób, pod czujnym okiem Patrycji Stania. Tak będzie i tym razem. Plener nie mógłby odbyć się również bez pomocy sponsorów, a w tym roku ponownie swoim patronatem wydarzenie objął poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Były premier już zapowiedział swoją obecność na tzw. „mokrej wystawie” 25 sierpnia w Świerklanach.

Szymon Kamczyk

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].