Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Miasto pozbędzie się ogniska i Cybułki?

Skoro ognisko jest powiatowe, niech sobie powiat je prowadzi – uważa większość Rady Miasta Radlina. Planom sprzeciwia się Piotr Cybułka, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie.

Miasto pozbędzie się ogniska i Cybułki?
Piotr Cybułka nie chce zmian

 

Większość rady chciałaby oddać powiatowi prowadzenie ogniska. Radni nie chcą dopłacać z miejskiej kasy do powiatowej placówki, którą miasto jedynie prowadzi na mocy porozumienia ze starostwem. Pod wnioskiem do przewodniczącego rady miasta o przygotowanie uchwały zobowiązującej burmistrza do rozwiązania porozumienia ze starostą podpisało się 10 radnych: Ludwik Blanik, Jacek Sobik, Gabriela Chromik, Anna Muszer, Piotr Hetman, Andrzej Menżyk, Konrad Zieleźny, Bolesław Mika, Stefan Lukoszek, Feliks Szweda.

Porządek i pieniądze

- Jestem za tym, żeby panował porządek. Jeśli placówka podlega powiatowi, to powiat powinien ją prowadzić – mówi Ludwik Blanik, który zbierał podpisy pod wnioskiem. Drugą sprawą są finanse. Radnym nie podoba się, że miasto nie tylko w zastępstwie powiatu prowadzi ognisko, to jeszcze dopłaca do tej działalności. Dotacja starostwa na ten rok wyniosła około 134 tys. zł. Miasto wyda do końca roku około 164 tys. zł. Rada miasta ma się zająć uchwałą na sesji 29 grudnia.

Piotr Cybułka, dyrektor ogniska liczy, że rada zmieni zdanie. Mówi, że jeśli chodzi o finanse, to ognisko jest najtańszą placówką w mieście. „W 2011 roku różnica pomiędzy dotacją z powiatu, a wydatkami miasta planowanymi do końca roku ma wynieść 29 770 zł. To tyle, co roczna dieta 3 miejskich radnych. Czyżby dwie trzecie radnych miało za nic wychowanie dzieci i młodzieży? Na jaki cel macie zamiar – panie i panowie radni - przeznaczyć zaoszczędzone „środki własne”? Jestem przekonany, że zmienicie zdanie, w myśl starej zasady, że jedna złotówka wydana na wychowanie młodego pokolenia w przyszłości zwróci się czterokrotnie” pisze Piotr Cybułka w stanowisku do przewodniczącego Jacka Sobika.

Co przeszkadza?

Miasto prowadzi ognisko na obecnych zasadach od 1998 roku. Z placówki rocznie korzysta ponad 200 dzieci i młodzieży, głównie z Radlina. Oprócz zajęć stałych ognisko od lat organizuje przegląd widowisk Radlińskie Betlejki czy konkursy plastyczne Dom i Janioł nad Janiołami. Dyrektor OPP zastanawia się, co właśnie teraz skłoniło radnego Blanika do ruszenia tematu. „Skąd u niego nagła i szczególna niechęć do wydatkowania publicznego grosza na rozwijanie uzdolnień i zamiłowania dzieci do muzyki, plastyki, teatru, tańca, żywego słowa czy pielęgnowania śląskich tradycji? rodzice wychowanków Ogniska żyją w Radlinie, czy na śmietniku rzeczywistości, że odmawia im się prawa do korzystania z wypracowanego, także przez nich, gminnego budżetu?” pisze Piotr Cybułka.

Ludwik Blanik zaprzecza, że to nagła sprawa. - Uwagę zwróciłem na początku roku, kiedy pracowaliśmy nad absolutorium dla pani burmistrz za wykonanie budżetu 2010 roku. Pytałem, co to za pozycja w budżecie dotycząca ogniska. Jestem radnym młodym stażem, więc wcześniej nie wiedziałem, jak funkcjonuje ta placówka. Kiedy mi wytłumaczono, od razu chciałem doprowadzić do podjęcia uchwały o rozwiązaniu porozumienia. Wtedy przekonano mnie, że zmienianie czegoś w trakcie roku nie jest najlepszym pomysłem. Radzono mi wrócić do tematu pod koniec roku – tłumaczy radny Blanik. Radni liczą, że burmistrz zajmie się ogniskiem tak szybko, jak to możliwe. - Nie chcemy niczego wywracać. Jeśli się okaże, że najlepiej będzie dla ogniska rozwiązać umowę np. w czerwcu, to niech tak będzie – mówi Ludwik Blanik.

Kasa drugorzędna

O ogniskach artystycznych, tyle, że rydułtowskich pisaliśmy w ostatnich Nowinach Wodzisławskich. Po sygnałach niezadowolenia ze strony władz Rydułtów odnośnie zasad finansowania starosta zapowiedział przyjrzenie się tematowi. Gdyby zasady się zmieniły, objęłyby również ognisko w Radlinie, opłacane z tej samej puli. Być może więc do Radlina wpłynęłaby większa suma. Czy to zmieniłoby nastawienie radlińskich radnych? - Nie, ponieważ finanse to sprawa drugorzędna. Przede wszystkim chodzi nam o zasadę, że placówkę powiatową ma prowadzić powiat – mówi Ludwik Blanik.

 

Ludzie

Piotr Cybułka

Radny Powiatu Wodzisławskiego IV kadencji.

114 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~okej (91.214. * .208) 17.03.2012 07:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

to i tak Pan długo pracował :) szczotoka z mosiru zwolnili miesiąc po wyborach...

~oberiba (89.72. * .177) 04.02.2012 21:01
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

O kulisach likwidacji Ogniska i niechlubnej roli Radnych z ugrupowania "Radlin Naszym Domem" i "Sport dla Radlina" można przeczytać na stronie www.radlin-info.pl - Niezależna strona o Mieście Radlin

~do poniżej (77.255. * .76) 13.01.2012 20:44

chyba ogródek piwny, a nie pijacki? Była już taka teoria, że jak ktoś pije piwo to to jest pijak, a każdy pijak to oczywiście złodziej....

~@ha (91.214. * .212) 13.01.2012 20:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

swoją drogą ciekawe kto pozwala pod nosem Urzędu Miasta otwierać ogródek pijacki hm .... jaki zysk ?? nie, nowy trend

~zxcv (83.10. * .191) 09.01.2012 21:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do poprzednika: Tacy radni, jaka wola wyborców...

~Podpisz się... (78.133. * .249) 08.01.2012 21:04
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

A może niech tematem dotacji zajmie się komisja rewizyjna, tylko pytanie jak, jeżeli prawie wszyscy biorą dotacje to przecież siebie nie skontrolują. L. Blanik - KG Radlin, G. Chromik - Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych, F. Szweda - Klub Sportowy Górnik Radlin, A.Muszer - Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych = lista dotacji miejskich dostęnych na stornie - http://www.um.radlin.pl/setup.php?p=p_2523

~do poniżej (78.133. * .249) 08.01.2012 20:14
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

ciekawe że Rydułtowy nie chcą uporządkować, mają 2 ogniska i chcą jeszcze więcej pieniędzy od powiatu.Po tylu latach działalności jednemu małemu człowieczkowi zaczyna coś przeszkadzać.Nie widzi tego że już on sam zaczyna w Radlinie wszystkim przeszkadzać.

~do wszystkich (80.238. * .20) 08.01.2012 19:53
oceniono 18 razy
-4
Zgłoś

przecież nikt nie chce likwidować tego Ogniska tylko uporzadkować działalność,placówkę powiatową jaką jest to Ognisko powinien finansować powiat i tyle, kto jak kto ,ale Pan dyrektor tej placówki powinien o tym wiedzieć,niepotrzebnie rozdmuchany temat,

~życzliwy (77.253. * .120) 08.01.2012 19:13
oceniono 9 razy
7
Zgłoś

Najlepiej niech Miasto pozbędzie się wszystkiego co służy naszym mieszkańcom a w szczególności naszym dzieciom, za to niech wszystkie bary w naszym Mieście których jest multum mają jak największe udogodnienia w swojej działalności.Tak działa nasza wielka Rada z zasadami, super.

~znajomy (178.36. * .187) 08.01.2012 18:53
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

nic dodać, nic ująć - styl Blanika !!!!/ pisze poniżej do kolibers/znajomy

~chodzi o zasadę!!!!!!!!! (80.238. * .20) 08.01.2012 17:20
oceniono 12 razy
-4
Zgłoś

powiat prowadzi placówko powiatowe a miasto miejskie,taka jest zdrowa zasada,tak więc Ogniska Pracy Pozaszkolnej jeżeli jeszcze takowe istnieją ma utrzymywać powiat a nie miasto,porzadek musi byc!!!!

~wypandów (188.146. * .42) 08.01.2012 15:12
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

do niżej>> widać że masz coś w głowie przewrócone, może jestes przyjacielem Blaników albo inaczej liżesz d..e naszym władzą.

~do kolibers (46.134. * .157) 08.01.2012 14:53
oceniono 13 razy
-5
Zgłoś

szczególnie potrzebujemy w Radzie (obojętnie której) ludzi, którzy wyłudzają pieniądze (artykuł "łowcy nieszczęść ...), czy też nie potrafią normalnie wypowiadać i zachować się na spotkaniach przedwyborczych, albo zwyczajnie ich działalność polega tylko na komentowaniu i wytykaniu.
Takich nam trzeba!!!! Wiwat Regionalna Dyrekcja Lasów!!!!! Wiwat !!!
A feeee ....

~do poniżej (80.238. * .20) 07.01.2012 18:52
oceniono 18 razy
-8
Zgłoś

myślę,że radni miejscy maja rację,skoro Ognisko Pracy Pozaszkolnej jest powiatowe to organem prowadzącym powinien byc powiat,dotyczy to także Wodzisławia,OPP w Wodzisławiu też finansuje miasto a nie powiat,porzadek musi być szczególnie gdy chodzi o finanse publiczne,powiat powinien przejąć te OPP...

~kolibers (188.147. * .103) 07.01.2012 18:42
oceniono 12 razy
8
Zgłoś

Panie Piotrze świetną ma pan ekipe w stowarzyszeniu i oby natsępnym razem z taka ekipą pan wystąpił w wyborach i życzę aby tym razem ludzie z RDL dostali sie do Rady Miasta czy też Powiatu, a panu życzę Burmistrza. Mądrych ludzi pan ma http://www.rdl.wb.pl/?o-nas,19

~Podpisz się... (78.133. * .249) 05.01.2012 22:36
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

będzie własnością mieszkańców Radlina wybudowaną z ich podatków, bez ich wiedzy i zgody, ale za to przy poparciu pomysłu przez tych 10 radnych o których wyżej napisano

~Podpisz się... (91.214. * .165) 05.01.2012 22:25

A to sanatorium na Wypandowie czyją będzie własnością czy ktoś wie?

~Podpisz się... (78.133. * .249) 04.01.2012 23:10
oceniono 8 razy
8
Zgłoś

bo to są niewygodne tematy dla UM i po co mieszkańcy mają wiedzieć na jakie pomysły pójdą ich podatki (sanatorium na Wypandowie)

~Podpisz się... (78.133. * .249) 04.01.2012 21:13
oceniono 9 razy
7
Zgłoś

Dlaczego nic się nie mówi o budżecie na 2012, o 10 mln deficycie, abstrakcyjnych pomysłach w nim zawartych itp.? Proponuję, aby redakcja zrobiło zestaiwnie gmin powiatu wodzisłąwskiego - dochody, wydatki, deficyt, ilość pozyskanych środków unijnych na programy miekkie, na programy twarde itp. Do tego komentarze radnych - to by była nowość, ale lepiej pisać o Blaniku - to się już robi nudne, za chwilę jak w starym kawale o Kotańskim będę się bał otworzyć krauzę, żeby nie było tam pana na B.

~lalak (188.146. * .143) 04.01.2012 15:05
oceniono 10 razy
6
Zgłoś

Cybułka to świetny gość, mało takich ludzi w Radlinie, i życzę aby nadal do Stowarzyszenia pan Piotr zbierał ludzi własnie podobnych do siebie, co chcą coś zrobić dla Radlina anie kraść jak w części obecna Rada Miasta wraz z p. burmistrz.

~Podpisz się... (78.133. * .249) 03.01.2012 10:06
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

tak w istocie było, bo najważniejszy dokument jakim jest budżet był zrobiony na kolanie i myśleli że im to przejdzie, bo nikt go nie będzie czytał jak w poprzednich latach

~Podpisz się... (78.133. * .249) 03.01.2012 07:09
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

do dżozef - Ciekawe skąd wiesz, że było tylk dwóch, pewno siedziałeś rząd przed lub rząd za tymi dwoma i skrzętnie notowałeś. A jak skrzętnie notowałeś to powinieneś wspomnieć o farsie ostatniego posiedzenia Rady Miasta. Z opowieści słyszałem, że były podobno trzy przerwy na dodruk projektu budżetu bo radni głosowali budżet bez dokumentów?

~/// (31.60. * .114) 02.01.2012 19:08
oceniono 10 razy
-4
Zgłoś

podobno wszyscy mieli być

~Podpisz się... (78.133. * .249) 02.01.2012 18:55
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

a miał tam być?

~dżozef (31.62. * .54) 02.01.2012 18:37
oceniono 11 razy
-3
Zgłoś

dlaczego na ostatniej sesji rady miasta było tylko dwoje radnych powiatowych z terenu Radlina ??? Gdzie był ten trzeci???

~art (78.133. * .249) 02.01.2012 10:36
oceniono 8 razy
2
Zgłoś

do "naiwnyobserwator":na pytanie "to co z tego?" grzecznie odpowiem że nic z tego, bo każdy ma prawo robić co mu się podoba.Tak mi się tylko wydaje że chyba wiem kto jest pod tym nickiem. Ale zawsze możesz zmienić. Pozdrawiam i życzę dużo dobrego w 2012

~naiwnyobserwtor (178.182. * .205) 02.01.2012 07:31
oceniono 7 razy
-3
Zgłoś

do "art": Jeżeli nawet tak jest jak piszesz, to co z tego? To pozbawia mnie prawa do własnej opinii?

~Podpisz się... (78.133. * .249) 01.01.2012 11:25
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

tak tak to przecież polityka aby Cybułka zrezygnował z jednej funkcji :)

~czytelnik2 (88.208. * .116) 31.12.2011 16:18
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

szukanie powtórki scenariusza jak wyrolować Cybułkę

~Podpisz się... (213.238. * .186) 30.12.2011 18:50
oceniono 10 razy
10
Zgłoś

Przecież tu nie chodzi o dzieci a nawet o ognisko. Chodzi o to, że ognisko przechodzi do powiatu a ktoś musi wybrać czy być radnym powiatowym czy dyrektorem......komuś na tym zależało.....może zemsta?

~art (78.133. * .249) 30.12.2011 09:10

halo! naiwnyobserwatorze jakoś zamilkłeś

~art (78.133. * .249) 29.12.2011 14:41
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

a wydaje mi się że kiedyś niedawno pisałe(a)ś jako kobieta.Jeszcze raz pozdrawiam

~art (78.133. * .249) 29.12.2011 14:06
oceniono 26 razy
6
Zgłoś

do naiwnyobserwator: masz takie wiadomości że wydaje mi się że masz coś wspólnego z naszym urzędem miasta i piszesz ze służbowego komputera w godzinach pracy.Pozdrowienia Panie...

naiwny 29.12.2011 13:12
oceniono 12 razy
-8
Zgłoś

Coś mi się wydaje, że swoim "wersalem" wytrąciliśmy czytelnikom wątek narzekania (Sz.PP. radnym też?)

~do naiwny (83.27. * .111) 29.12.2011 11:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Samokrytyka - bardzo rzadka cecha ! - BRAWO !!!

naiwny 29.12.2011 11:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Racja, tylko jest pewno ... ale. Zarzucono mi, że się plączę. A to nieprawda. Przedstawiłem tylko w b.okrojonej formie mechanizm przepływu finansów. Wydaje mi się, że to forum i ten temat to nie czas na "oświecanie" całego świata w temacie"Finansowanie oświaty publicznej". A przecież jest jakieś tam prawo i ani Ty, ja czy mój poprzedni interlokutor teraz go nie zmienimy. I tylko tyle. Ale zgadzam się, że być może byłem zbyt... obcesowy.

naiwny 29.12.2011 11:24
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobre. W sumie też racja

~do naiwnego (213.238. * .149) 29.12.2011 11:18
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Znasz to stare przysłowie : Jak Piotr Bogu tak Bóg Piotrowi? Przeczytaj swoją reakcje na kontrargumenty godzinę temu.... Trudno z kimś takim dyskutować

naiwny 29.12.2011 10:53

Może wtedy zrozumiemy inspiracje "władzy" w tej decyzji?

naiwny 29.12.2011 10:49

Dziwne. Moje komentarze były ocenione 12 razy. Rozumiem, że 4 osoby się z tym co napisałem nie zgadzają. Ciekawe jakie mają merytoryczne argumenty?