Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nadanie imienia H.M. Góreckiego bibliotece w Rydułtowach

Gdy Jadwiga Górecka pisała, że wyraża zgodę na uhonorowanie biblioteki imieniem jej męża, zapowiedziała przyjazd do Rydułtów, jeśli tylko zdrowie pozwoli.

Nadanie imienia H.M. Góreckiego bibliotece w Rydułtowach

Zdrowie pozwoliło i wdowa po artyście wzięła udział w sobotę 10 września w uroczystości. Kluczowym punktem było odsłonięcie rzeźby kompozytora na ławeczce przed biblioteką. - Mój Henryczek jak żywy – wyrwało się pani Jadwidze, kiedy zobaczyła rzeźbę swojego małżonka. Położyła mu wiązankę kwiatów i przysiadła obok niego na ławeczce. W Rydułtowach byli z nią bliscy, m.in. Barbara Górecka – Wycisk, siostra śp. Henryka, zięć Wojciech Stańczyk z dziećmi Stasiem i Emilką, kuzyni. Rzeźbę zaprojektował i wykonał rybniczanin Henryk Fojcik, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Wdowa żałowała, że rzeźbiarza nie było tego dnia w Rydułtowach. Chciała mu pogratulować.

W bibliotece odsłonięto natomiast tablicę autorstwa de. Franciszka Niecia, potwierdzającą nadanie imienia. Zaproszenie na uroczystość przyjęli m.in. Maja Gutowska, zastępca dyrektora Biblioteki Śląskiej i prof. Eugeniusz Knapik, pianista i kompozytor, były rektor Akademii Muzycznej w Katowicach, uczeń H. M. Góreckiego. Opowiadał, że jest drugi raz w Rydułtowach. Pierwszy raz był w połowie lat 70. - Pewnego dnia mój profesor Henryk Mikołaj Górecki powiedział: nie róbmy zajęć, pojedźmy do Rydułtów. Odwiedziliśmy parę domów, prawdopodobnie była to rodzina i znajomi. Kiedy dziś przyjechałem, pomyślałem, że to zupełnie inne miasto. Nie poznaję niczego oprócz hałdy. Propozycję nadania bibliotece imienia kompozytora uważam za uzasadnioną i zupełnie naturalną. Henryk wyjechał stąd ponad 60 lat temu. Był obywatelem Katowic, Podhala, później świata. Tym niemniej jądro, z którego się wyrasta, było obecne w jego twórczości do końca. Jako nie rydułtowianin mogę powiedzieć, że pomiędzy tym, co tu widzę, a jego twórczością, jest symbioza, zgodność. To jest dla mnie ewidentne i czytelne. Nie byłby ten kompozytor tym, kim był, gdyby nie urodził się tutaj – mówił prof. Knapik.

Uroczystość uświetnił występ młodzieżowej orkiestry smyczkowej pod batutą Romany Kuczery, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku im. Braci Szafranków. W tej placówce młody Henryk pod okiem Karola i Antoniego Szafranków zdobywał muzyczne szlify. Potem już jako ukształtowany twórca odwiedzał regularnie szkołę. Młodzi muzycy wykonali „Trzy utwory w dawnym stylu” H. M. Góreckiego. - Uroczystość podoba mi się nadzwyczajnie. Przerosła moje oczekiwania – dzieliła się wrażeniami Jadwiga Górecka tuż po występie.

Biblioteka rozglądała się za patronem kilka lat. Przeprowadziła również plebiscyt wśród czytelników. Padały różne propozycje. Były postaci powszechnie znane, ale w żaden sposób nie powiązane z Rydułtowami. A jeśli były, to kojarzyły się jedynie wąskim kręgom. Punktem zwrotnym okazała się śmierć kompozytora w listopadzie zeszłego roku. Odtąd w bibliotece były organizowane spotkania popularyzujące postać Góreckiego, wystawy i ekspozycje książkowe. - Im bardziej zaznajamialiśmy się z życiorysem mistrza i drogą kariery, tym bardziej wyrastało w nas przekonanie, że jest jedynym kandydatem na patrona – mówi Barbara Laszczyńska, szefowa biblioteki.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~absolwent (195.72. * .223) 20.09.2011 10:12
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

O wiele bardziej imię H. M. Góreckiego powinno być nadane już dawno (jeszcze za jego życia) rydułtowskiego liceum, bo w nim właśnie artysta europejskiej sławy pobierał nauki. Imię Noblistów Polskich dla liceum to tak naprawdę nie wiadomo kogo, to jak jakby go nazwać "101 dalmatyńczyków".

~marian (83.30. * .108) 19.09.2011 13:47
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pan Górecki urodził się w Czernicy, ale jako 2-letni chłopiec przeprowadził się z rodzicami do Rydułtów. Tu chodził do Szkoły i Liceum. Tu też pracował 3 lata w Szkole w Radoszowach jako nauczyciel.

~do poniżej (213.77. * .229) 17.09.2011 20:32
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Rydułtowy pomnikami stoi.

~Podpisz się... (195.72. * .223) 13.09.2011 07:48
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

z tego co mi wiadomo to Pan Górecki pochodził z Czernicy ?!!