Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Herbaciany savoir-vivreczyli herbatka pełna elegancji

Herbaciane rytuały, choć kojarzą się głównie z tradycją japońską, także w naszej kulturze cieszą bogactwem i długą tradycją. Z pewnością warto znać zasady prawidłowego podawania herbaty – tak, by w pełni wydobyć jej smak i aromat, a także – nadać jej godną, pełną elegancji oprawę. Porad w tym zakresie udzielił nam Andrzej Kuc, znawca herbat z firmy POSTI, który już od 40 lat zgłębia herbaciane tajemnice.

 

Po pierwsze – odpowiednie naczynie

Choć obecnie do parzenia herbaty najczęściej używamy kubków, jedynym odpowiednim dla niej naczyniem jest jednak filiżanka. To właśnie w niej powinno się ten napój podawać, jeśli szczególnie zależy nam na odpowiednim wydobyciu jego smaku i aromatu. – Naczynie to niezwykle ważny element herbacianego rytuału. Idealna filiżanka do herbaty powinna być zrobiona z cienkiej i delikatnej porcelany oraz mieć kształt lekko pękaty, rozszerzający się ku górze – mówi Andrzej Kuc. 

Po drugie – właściwe podanie

Herbatę najlepiej podawać w czajniczku z podgrzewaczem – tak, by nie narazić jej na utratę temperatury. Warto zadbać o to, by czajniczek taki zaopatrzony był w sitko – tak, by do filiżanek nie dostały się niepożądane fusy. Filiżanki zawsze powinny mieć spodek – przy każdej z nich należy położyć łyżeczkę. – Nalewając herbatę z dzbanka do filiżanek, trzeba zawsze pamiętać o tym, by podchodzić do siedzących przy stole osób z prawej strony – tam bowiem zwykle stoi filiżanka. Poza tym, jeśli gość będzie chciał ją lekko unieść, by ułatwić nalewanie, nie narazimy go na potrącenie innych części stołowej zastawy – mówi Andrzej Kuc. Herbatę można również zaparzyć bezpośrednio w filiżankach, w których mamy zamiar ją podać.

Po trzecie – eleganckie popijanie

Herbatę popijamy z filiżanki, trzymając ją za uszko – nie obejmujemy jej dłonią, a jedynie podtrzymujemy. Nie odginamy również małego palca – wbrew pozorom niczemu to nie służy. Nie wypada pić herbaty (ani żadnego innego napoju) z łyżeczką w środku – jest to nie tylko nieeleganckie, lecz również może pogorszyć wzrok. Herbatę słodzimy korzystając z łyżeczki, najlepiej tej dodanej do cukiernicy, nigdy jednak nie zamaczamy jej w napoju. Mieszając herbatę robimy lekkie, koliste ruchy, nie uderzając przy tym o ścianki naczynia, a następnie odkładamy łyżeczkę na spodeczek tak, by znajdowała się na nim cała. Niewskazane jest jedynie opieranie łyżeczki o podstawkę filiżanki, bowiem mogą po niej ściekać krople napoju, tworząc na obrusie trudne do usunięcia plamy. Jeśli pijemy herbatę przy stole, unosimy jedynie filiżankę, jeśli natomiast pijemy ją przy ławie lub niskim stoliku, należy podnieć ją razem ze spodkiem. 

Po czwarte – dodatki

Najpopularniejszym dodatkiem do herbaty jest cukier. Warto go umieścić w pasującej do naszej zastawy cukiernicy, w której zawsze powinna znaleźć się również łyżeczka do nasypywania. Jeśli podajemy cukier w kostkach, konieczne są specjalne szczypce, służące do jego nakładania. Zamiast cukru lub oprócz niego podać można różnego rodzaju soki, konfitury bądź miód. Umieszczamy je na spodeczkach lub niewielkich miseczkach, wkładając do nich łyżeczkę. Do tego ostatniego warto podać specjalną, okrągłą i drewnianą, która ułatwi jego nabieranie. Jeśli podajemy do herbaty cytrynę, powinna ona być obrana i pokrojona w plasterki bądź mniejsze kawałki, zawsze z wetkniętą w nie wykałaczką, która usprawni jej transport do filiżanki. Popularnym dodatkiem do herbaty jest również mleko – odpowiednim do niego naczyniem jest niewielki dzbanuszek.

Po piąte – pamiętaj, że herbata jest jak wino…

… należy więc odpowiednio dobrać jej rodzaj do podawanego posiłku – tak, by stanowiła dobre towarzystwo do podanych smaków i aromatów. – Herbata Earl Grey świetnie podkreśla smak ostrych serów, dla potraw pikantnych doskonałym akompaniamentem będzie herbata zielona lub cejlońska, pełnię smaku z mięs drobiowych wydobędziemy natomiast przy pomocy herbaty jaśminowej bądź czarnej. Earl Grey idealnie pasuje również do dziczyzny, do ryb najlepiej podawać herbatę zieloną lub czarną – mówi Andrzej Kuc. Po zakończonym posiłku, mniej więcej pół godziny później, warto podać herbatę zieloną, wspomagającą trawienie. 

Po szóste – doskonałarównież latem

Herbata mrożona gasi pragnienie dużo skuteczniej niż napoje gazowane. Przygotowany napar schładzamy intensywnie, a następnie podajemy na stół w szklanym dzbanku, filiżanki zastępując wysokimi szklankami. Podobnie jak do herbaty gorącej podać do niej możemy cukier, soki bądź cytrynę – zależnie od preferencji pijących oraz szczyptę soli. – Chińczycy podczas upałów dodają do herbaty odrobinę soli, co pomaga zapobiegać odwodnieniu organizmu – mówi Andrzej Kuc. 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].