Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mocne brzmienia na "Wodniku". W Kuźni Raciborskiej odbył się "Czad on the water" [ZDJĘCIA]

Zenek Kupatasa, Trzy Promile & Chwytak, Semprah, Sweetie and the Boys oraz S.Z.U.M. to kapele, jakie zagrały w sobotę, 8 czerwca na terenie ośrodka wodno-rekreacyjnego "Wodnik" w Kuźni Raciborskiej w ramach piątej edycji imprezy pn. "Czad on the water".

Mocne brzmienia na "Wodniku". W Kuźni Raciborskiej odbył się "Czad on the water" [ZDJĘCIA]bart
Zespół Semprah z Bielska-Białej istnieje od 2019 r. i prezentuje muzykę z pogranicza melodic death metalu. Na jego czele stoi wokalistka Joanna "Astral" Surzyn wykonująca utwory charakterystycznym, kobiecym growlem

30 lat tradycji

Impreza muzyczna, która od pięciu lat odbywa się na terenie kuźniańskiego "Wodnika”, administrowanego przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji za każdym razem przyciąga sporą rzeszę miłośników mocnego grania. Do tej pory w ramach festiwalu "Czad on the water", będącego spadkobiercą słynnego "Czadu u Poldka", którego pierwsza edycja odbyła się w 1995 r. wystąpiło kilkanaście zespołów, wśród których znalazły się m.in.: Psy Wojny, Pro-Creation, I.V.C, Monsterllica, The Analogs, Farben Lehre, Warhlack czy Rise Up. Za wydarzeniem stoi Stowarzyszenie Inicjatyw Muzycznych "SiM" z Kuźni Raciborskiej.

Nadzieję na rozwój festiwalu Grzegorz Wrzodak ze Stowarzyszenia Inicjatyw Muzycznych "SiM" widzi we współpracy z władzami samorządowymi

Organizatorzy co roku starają się urozmaicać zestaw kapel, tak aby wśród lokalnych zespołów, pojawiły się te bardziej rozpoznawalne na arenie ogólnopolskiej. W tym roku do formacji S.Z.U.M. (Rydułtowy), Sweetie and the boys (Kędzierzyn-Koźle) i Semprah (Bielsko-Biała), dołączył znany z internetowych produkcji Chwytak, który wystąpił wraz z zespołem Trzy Promile (grupa zagrała niedawno w Raciborzu podczas 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) oraz współzałożyciel rockowo-metalowej grupy Kabanos - Zenek Kupatasa.

- Od początku przyświeca nam wspólny cel: wspieranie muzyków, artystów z naszej ziemi. Staramy się budować silne relacje oraz podejmować inicjatywy niszowe, alternatywne, co nie znaczy, że nie mogą u nas zagrać zespoły z nieco wyższej półki. W tym roku mamy piątą edycję tej imprezy, a za rok 30. rocznica "Czadu u Poldka", od której się wszystko zaczęło - mówi Grzegorz Wrzodak ze Stowarzyszenia Inicjatyw Muzycznych "SiM".

W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w punk rockowe akcesoria. Fachowe doradztwo zapewniał Tomasz "Falon" Jaworski z formacji Psy Wojny

Dotykamy sufitu

Wydarzenie z roku na rok się rozwija, aczkolwiek - jak zaznacza mój rozmówca - organizatorzy zaczynają czuć, że dotykają sufitu i zastanawiają się, w jakim kierunku iść dalej. - Impreza pochłania coraz większe pieniądze. Jeżeli chcielibyśmy utrzymać w Kuźni to przedsięwzięcie, potrzebne byłoby wsparcie ze strony miasta - podkreśla G. Wrzodak, dodając, że stowarzyszenie jest już umówione na wstępne rozmowy z nowymi władzami samorządowymi. - Nie chcemy wiele, choć przykład ościennych gmin wskazuje, że przy dobrej współpracy z samorządem, można zrobić imprezę na kilka tysięcy ludzi. Jednak my nie mamy aż tak wielkich aspiracji. Nasz cel to maksimum 1000 uczestników, czyli granica, od której można mówić o imprezie masowej - zaznacza.

Gwiazdą wieczoru był współzałożyciel zespołu Kabanos Zenek Kupatasa. Ponad 90-minutowy występ rozgrzał fanów mocnego grania do czerwoności

"Czad on the water" wpisał się już w kalendarz muzycznych wydarzeń w regionie, w związku z czym nie było problemu z wyborem kapel, które niejednokrotnie same się zgłaszały. Inaczej wygląda kwestia zespołów, cieszących się większą rozpoznawalnością. - Tu już trzeba przebierać z uwagi na gażę artystów. Nie chcemy dawać wygórowanej ceny biletu, bo to też nie o to chodzi. Wejściówka równa się naszej składce w stowarzyszeniu. To jest cel, który chcemy utrzymać - kończy Grzegorz Wrzodak.

Bartosz Kozina

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Awepunkx (77.222. * .89) 11.06.2024 09:19

Raz w roku przez 5 godzin trwa koncert. W Kuźni ludzią nie dogodzisz. Nic nie robią źle jak coś zrobią jeszcze gorzej

~Adam_85 (176.97. * .167) 10.06.2024 18:44

Organizator ma gdzieś okolicznych mieszkańców. Hałas, poodbijany dźwięk i bełkot słychać nawet w środku domów przy zamkniętych oknach. Nie mam nic przeciwko koncertom, ale niektórzy mają małe dzieci, gości, albo po prostu chcą odpocząć po ciężkim tygodniu.....

~Babymetal (46.112. * .158) 10.06.2024 16:54

Brawa dla organizatora. Co roczna Zajebista impreza w Kuźni Raciborskiej