Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Intronizacja Króla Kurkowego 2024. W niedzielę widowisko historyczne w Raciborzu

W najbliższą niedzielę, tj. 16 czerwca, przy raciborskim muzeum odbędzie się widowisko historyczne pn. Intronizacja Króla Kurkowego 2024. Wydarzenie zaplanowano na 12.00.

Intronizacja Króla Kurkowego 2024. W niedzielę widowisko historyczne w RaciborzuMuzeum w Raciborzu
Tradycją stało się, że Intronizacja Króla Kurkowego odbywa się zawsze w Muzeum w Raciborzu

Bractwa kurkowe powstawały w średniowieczu. Były one organizowane przez mieszczan, którzy ćwiczyli strzelanie z kuszy jedynego wówczas dostępnego uzbrojenia. Celem była obrona miasta. Z czasem te grupy przekształciły się w organizacje, zwane bractwami strzeleckimi lub bractwami kurkowymi. Bractwa traktowały strzelanie jako sport, ale także jako przysposobienie do działań obronnych swojego miasta. Wraz z postępem w rozwoju uzbrojenia bractwa zaczęły stosować rusznice, muszkiety, a później karabiny, a także broń krótką.

Nazwa "bractwo kurkowe" pochodzi od ptaka domowego, dzisiaj zwanego kogutem. Uciekający kogut był bardzo dobrym i stosunkowo niedrogim celem ruchomym, do którego można było ćwiczyć oddawanie strzałów. Według Aleksandra Brucknera zwyczaj strzelania do kura przyszedł do Polski z Niemiec. Dodajmy, że do najbardziej znanych należą bractwa kurkowe z Krakowa.

Bractwa mające na celu obronę miasta, musiały oczywiście wdrażać się w strzelaniu. Co najmniej raz w roku urządzano poza murami miasta ćwiczenia. Stosowano głównie strzelanie do celów nieruchomych w postaci tarcz strzeleckich. Z czasem te tarcze stały się niemal arcydziełami malarstwa, przedstawiającymi różne sceny rodzajowe, szczególnie myśliwskie. Najlepszy strzelec takich ćwiczeń został obwołany królem strzelców / królem kurkowym. Uzyskany tytuł król zachował przez rok.

Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie zostało reaktywowane 19 lat temu. Przez wszystkie lata swojej działalności stara się podtrzymywać tradycje strzeleckie organizując m.in. coroczne strzelania królewskie. Najlepszy strzelec zostaje uhonorowany tytułem Króla Kurkowego i wypełnia królewskie obowiązki przez cały kolejny rok. Tradycją stało się również to, że Intronizacja Króla Kurkowego odbywa się zawsze w Muzeum w Raciborzu. Jest to niezwykle barwne i ciekawe widowisko historyczne, na które przyjeżdżają Bracia Kurkowi z zaprzyjaźnionych Bractw Kurkowych z całej Polski. Po ceremonii Intronizacji następuje przemarsz orszaku królewskiego wraz z orkiestrą dętą, mażoretkami i uczestnikami wydarzenia na raciborski rynek.

Szczegółowy program: 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].