Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Akcja Lato 2024 czyli trzy tygodnie świetnej zabawy

Gminne Centrum Kultury w Nędzy i Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy zapraszają na tegoroczną Akcję Lato. Zapisy przyjmują od poniedziałku pod numerem 506 141 501 oraz w siedzibie. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszenia oraz uiszczenie opłaty wpisowej.

Akcja Lato 2024 czyli trzy tygodnie świetnej zabawy

Akcja skierowana jest wyłącznie do dzieci w wieku od I klasy SP wzwyż, zamieszkałych na terenie gminy Nędza i jest dofinansowywana ze środków GCK i GBP w Nędzy.

 

SURVIVALOWA PRZYGODA od 8 lipca do 12 lipca (150 zł za tydzień)

 • Poniedziałek 8 lipca

10.00 – 13.00 Survival w lesie (zbiórka pod szkółką kontenerową)

 • Wtorek 9 lipca

10.00 – 11.00 Jumpfrog

11.00 – 12.00 „Bezpieczne wakacje” czyli spotkanie z policjantem

12.00 – 13.00 Stwórz survivalową grę planszową

 • Środa 10 lipca

7.45 – 18.00 Wycieczka autokarowa do Złotego Stoku

 • Czwartek 11 lipca

10.00 – 11.00 Jumpfrog

11.00 – 13.00 Koraliki Hama

 • Piątek 12 lipca

10.00 – 13.00 Survival w lesie (zbiórka pod szkółką kontenerową)

 

MŁODZI ODKRYWCY od 15 lipca do 19 lipca (150 zł za tydzień)

 • Poniedziałek 15 lipca

10.00 – 14.00 Nauka pływania na SUPach – „Wodnik”

 • Wtorek 16 lipca

10.00 – 13.00 Warsztaty druku 3D

 • Środa 17 lipca

7.45 – 18.00 Wycieczka autokarowa do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu i Chlebowej Chaty

 • Czwartek 18 lipca

10.00 – 13.00 Warsztaty szycia plecaków

 • Piątek 19 lipca

10.00 – 13.00 Kosmiczne warsztaty z LEGO

 

MAGICZNE WAKACJE od 22 lipca do 26 lipca (150 zł za tydzień)

 • Poniedziałek 22 lipca

10.00 – 13.00 Pokaz i warsztaty magii z MAX MAGIC

 • Wtorek 23 lipca

10.00 – 13.00 Wioska Indiańska w Bibliotece

 • Środa 24 lipca

7.40 – 16.30 Wycieczka do ZOO w Chorzowie i Funzeum

 • Czwartek 25 lipca

10.00 – 13.00 Słowiańskie tradycje – motanki

 • Piątek 26 lipca

10.00 – 14.30 Wycieczka rowerowa na basen do Szymocic (zbiórka pod szkołą)

 

WARSZTATY:

 • Survival w lesie to szansa na najlepszą przygodę w życiu twojego dziecka, na której nie tylko będzie się świetnie bawić, ale zyska również wiedzę z podstawowych zasad survivalu. W programie m.in.: wzniecanie ognia za pomocą krzesiwa, pozyskiwanie wody, budowanie schronienia, strzelanie z procy, maskowanie w terenie, nawigacja w terenie, hamakowanie. Instruktor: Łukasz Krzyżankiewicz. Zbiórka i odbiór dzieci pod szkółką kontenerową.
 • Jumpfrog to innowacyjna forma zajęć ruchowych, które odbywają się na trampolinach. Jest to doskonały sposób na połączenie zabawy z treningiem. Instruktor: Edyta Przybyła
 • Tworzenie gry planszowej na podstawie książki to nie tylko świetna zabawa, ale także kreatywny sposób na pogłębienie zrozumienia i docenienie literatury. Zaprojektujemy planszę, która będzie odzwierciedlała świat przedstawiony w książce, oraz wymyślimy zasady gry, które będą angażować graczy w sposób zgodny z duchem opowieści. Każdy uczestnik może dodać własny twórczy akcent, tworząc karty, pionki czy specjalne wyzwania, które wzbogacą rozgrywkę.
 • Warsztaty z koralików Hama to wspaniała okazja na rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych dzieci. Koraliki Hama są małymi plastikowymi elementami, które można układać na specjalnych podkładkach, tworząc różnorodne wzory i obrazki. Po ułożeniu projektów, koraliki są zgrzewane za pomocą żelazka, co powoduje, że stają się trwałe i można je wykorzystać jako ozdoby, breloczki, magnesy czy nawet biżuterię. Warsztaty te zwykle zaczynają się od nauki podstawowych technik i wzorów, a następnie uczestnicy mają możliwość tworzenia własnych, unikalnych projektów.
 • Dzień wodniaka – nauka pływania na SUPach, zabawa w wodzie i plażowanie na „Wodniku” w Kuźni Raciborskiej. Instruktor: Mariusz Miczek. Zabieramy ręczniki, stroje kąpielowe, jedzonko i picie. Zbiórka pod GCK o 9.50.
 • Warsztaty druku 3D - Podczas tych zajęć dzieci mają możliwość zapoznania się z nowoczesną technologią, która pozwala im tworzyć trójwymiarowe obiekty z plastiku. Instruktorzy krok po kroku pokazują, jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z długopisów 3D, a dzieci mogą tworzyć własne projekty – od prostych kształtów po bardziej zaawansowane konstrukcje. Warsztaty te nie tylko rozwijają zdolności manualne, ale także uczą wyobraźni przestrzennej oraz cierpliwości.
 • Warsztaty szycia plecaków - Podczas warsztatów dzieci uczą się podstawowych technik szycia, korzystania z maszyny do szycia oraz pracy z różnymi materiałami i akcesoriami. Warsztaty te nie tylko rozwijają zdolności artystyczne, ale także uczą cierpliwości, precyzji i planowania. Dodatkowo, dzieci mają satysfakcję z tworzenia czegoś własnoręcznie, co mogą później z dumą nosić i używać na co dzień. Tego typu aktywności wspierają również rozwój społeczny, gdyż uczestnicy współpracują ze sobą, wymieniają się pomysłami i wspólnie cieszą się z osiągniętych rezultatów.
 • Kosmiczne warsztaty z LEGO – warsztaty będą obejmowały zarówno budowanie bazy księżycowej z klocków, uruchamianie mechanizmów sterowanych LEGO Education, a także nagranie pomysłów dzieci wraz z opisami swoich wyobrażeń. Uczestniczki i uczestnicy rozwiną zarówno zdolności manualne jak i programistyczne, a praca z kamerą dostarczy im zwrotne info jak pracować z mediami.
 • Pokaz i warsztaty magii – Dzień rozpoczniemy fantastycznym widowiskiem iluzjonistycznym w wykonaniu Kacpra Migdała z grupy Max Magic. Następnie prowadzący nauczy naszych uczestników kilku trików i sztuczek magicznych.
 • Wioska indiańska w Bibliotece to wyjątkowa okazja, aby dzieci mogły zanurzyć się w fascynującej kulturze rdzennych Amerykanów podczas warsztatów rękodzielniczych. W trakcie tych zajęć, uczestnicy będą mieli możliwość stworzenia własnych kijów deszczowych oraz łapaczy snów, co nie tylko pozwoli im rozwijać zdolności manualne, ale również poznać znaczenie i historię tych tradycyjnych przedmiotów. Kije deszczowe, używane pierwotnie do przywoływania deszczu, oraz łapacze snów, mające chronić przed złymi snami, stanowią ważne elementy kultury indiańskiej. Warsztaty takie to wspaniała inicjatywa, która nie tylko bawi, ale i edukuje, promując szacunek dla różnorodności i bogactwa tradycji różnych kultur.
 • Warsztaty słowiańskie Motanka, znana również jako słowiańska laleczka życzeń, to starożytny amulet, którego korzenie sięgają dawnych wierzeń i tradycji ludowych Słowian. Te ręcznie robione lalki pełnią funkcję talizmanów, mających przynosić szczęście, zdrowie i ochronę przed złymi mocami. Każda motanka jest unikalna, wykonana z naturalnych materiałów, takich jak len, bawełna czy wełna, a proces jej tworzenia często jest rytualny i pełen symboliki. Powstanie takiej laleczki w bibliotece to wspaniała inicjatywa, łącząca tradycję z nowoczesnością i promująca dziedzictwo kulturowe. Uczestnicy warsztatów mogą nie tylko nauczyć się technik rękodzielniczych, ale także zgłębić bogatą historię i znaczenie motanek, a jednocześnie spędzić czas w kreatywny i angażujący sposób.

 

WYCIECZKI:

ZŁOTY STOK 10 lipca

W programie: zwiedzanie zabytkowej Kopalni Złota. Podziemna Trasa Turystyczna: spacer ścieżkami w sztolniach, podziemny wodospad, przejazd podziemnym tramwajem.

Zwiedzanie Średniowiecznej Osady Górniczej: zwiedzanie parku można spokojnie określić jako podróż w czasie do średniowiecza. Dodatkowo w Osadzie Górniczej zwiedzający natrafiają na pełen tajemnic i strachów podziemny tunel, który kończy się wizytą w Chacie złotostockiego Kata. W osadzie dzieci spróbują również samodzielnego płukania złota. Czas wolny na posiłek i zakup pamiątek (kieszonkowe we własnym zakresie). Zbiórka o 7.45. Wyjazd o 8.00. Powrót około 18.00. Prosimy o zabranie cieplejszej odzieży do jaskini, prowiantu i picia na cały dzień.

Można zapisać dziecko na samą tylko wycieczkę. Koszt: 130 zł.

 

CHLEBOWA CHATA I LEŚNY PARK NIESPODZIANEK W USTRONIU 17 lipca

W Chlebowej chacie dzieci dowiedzą się jak żyli nasi przodkowie, poznają dawne maszyny oraz sprzęty rolnicze i kuchenne, a także proces wyrobu śmietany i masła. Samodzielnie przygotują podpłomyki, a także skosztują tradycyjnego żytniego chleba z masłem i miodem lub ziołowym smalcem.

LEŚNY PARK NIESPODZIANEK: spacer wśród dzikich zwierząt wraz z możliwością karmienia, w trakcie zwiedzania pokaz lotów ptaków drapieżnych lub pokaz lotów sów; przejście ścieżką edukacyjną oraz aleją ze świata bajek. Na koniec zabawa na placu zabaw. Zbiórka o 7.45. Wyjazd o 8.00. Powrót około 18.00.

Można zapisać dziecko na samą tylko wycieczkę. Koszt: 130 zł.

 

ZOO W CHORZOWIE I FUNZEUM W GLIWICACH 24 lipca

Zwiedzanie ZOO w Chorzowie z przewodnikiem. Przejazd do Gliwic i pobyt w FUNZEUM: gra terenowa w kolorowych pokojach i strefie światła, poszukiwanie skarbu, sensoryczne przeżycia – malowanie obrazów i manualne zadania, czas wolny i zabawa. Zabieramy wygodne buty i ubrania, przekąski, napoje, kieszonkowe na pamiątki i dodatkowe jedzonko. Zbiórka o 7.40. Wyjazd o 7.45. Powrót około 16.30.

Można zapisać dziecko na samą tylko wycieczkę. Koszt: 130 zł.

Ponadto...

KLUB MALUCHA W BIBLIOTECE

Zajęcia czytelnicze w bibliotece. Wspólnie przeniesiemy się w magiczny świat najpopularniejszych baśni. Kontakt z literaturą będzie połączony z zabawami ruchowymi i twórczością plastyczną.

 • Środa 10 lipca (dzieci od 4 do 6 lat) zapisy osobne

10.00 – 11.00 Baśniowy Klub Malucha

 • Poniedziałek 15 lipca (dzieci od 4 do 6 lat)

10.00 – 11.00 Baśniowy Klub Malucha (zapisy osobne)

Udział bezpłatny.

Warsztaty rękodzieła w Filii GCK w Zawadzie Ks.

I TYDZIEŃ: 2,3 i 5 lipca

10.00 – 13.00 Szyjemy maskotki

II Tydzień: 8,11 i 12 lipca

10.00 – 13.00 Szyjemy i ozdabiamy torby. Haft wstążkowy.

Instruktor: Ewa Lenard

Zapisy pod numerem: 506 141 501

Udział bezpłatny.

Publikacja powstała we współpracy z Gminą Nędza oraz jest współfinansowana z jej środków

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].