Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rusza konserwacja figury św. Jana Nepomucena na placu Długosza

Została podpisana umowa pomiędzy wykonawcą a prezydentem Raciborza na konserwację barkowej figury św. Jana Nepomucena zlokalizowanej na Placu Długosza w Raciborzu.

Rusza konserwacja figury św. Jana Nepomucena na placu DługoszaUM Racibórz
Wykonawca ma 150 dni na zmiany

Figura została wyrzeźbiona w latach 30. XVIII w. przez Jana Melchiora Oesterreicha w piaskowcu. Ostatnia pełna konserwacja rzeźby miała miejsce w 1994 r., po tym czasie była cyklicznie myta. Obecnie jest w pogarszającym się stanie, kamień jest silnie zabrudzony i porośnięty mchem. Uzupełnienia się wykruszają. Prace konserwacyjne mają polegać na oczyszczeniu figury z zabrudzeń i nawarstwień biologicznych, na wzmocnieniu strukturalnym kamienia i uzupełnieniu ubytków. W ramach prac ma zostać także wykonana rekonstrukcja złoceń oraz odtworzenie metalowego klucza w dłoni aniołka.

Wykonawcą prac jest firma Kontrapost Konserwacja Zabytków z siedzibą w Witoszynie. Została wyłoniona w przetargu. Koszt prac ma się zamknąć w kwocie 136 530,00 zł według kosztorysu ofertowego. Wykonawca na zakończenie prac ma 150 dni od dnia podpisania umowy. Inwestycja otrzymała promesę dofinansowania w 98% z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Renowacja będzie prowadzona pod nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i zgodnie z jego pozwoleniem, według Programu Prac Konserwatorskich, który został sporządzony przez mgr Kosmę Jackiewicza, mgr Bohdana Jackiewicza i mgr inż. arch. Amelię Procką w listopadzie 2023 r.

źródło: UM Racibórz 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].