Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Policyjni motorowodniacy z garnizonu śląskiego rozpoczęli sezon na wodach [ZDJĘCIA]

Zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i w okolicach kąpielisk jest jednym z priorytetów działań policjantów w okresie letnim. W ten weekend swój sezon rozpoczynają policyjni motorowodniacy z województwa śląskiego. Mundurowi ze specjalistycznych komórek wodnych pilnują 15 zbiorników w województwie.

Policyjni motorowodniacy z garnizonu śląskiego rozpoczęli sezon na wodach [ZDJĘCIA]Śląska Policja
W garnizonie śląskim do realizacji zadań na wodach wykorzystywanych jest 26 łodzi motorowych.

Posterunki wodne na Śląsku

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na wodach oraz terenach przywodnych na terenie województwa śląskiego, w sezonie letnim 2024 do pełnienia służby przewidzianych jest 115 policjantów ze specjalistycznych komórek, a 39 z nich ma uprawnienia stermotorzystów.

Policyjni motorowodniacy z województwa śląskiego są już w pełni gotowi do rozpoczęcia sezonu. Policjanci są na bieżąco szkoleni z zakresu doskonalenia umiejętności pływania i ratowania osób tonących.

Policyjni stermotorzyści odbyli również szkolenie praktyczne z zakresu manewrowania łodzią motorową wraz z elementami ratownictwa wodnego. Te umiejętności są systematycznie weryfikowane.

W garnizonie śląskim do realizacji zadań na wodach wykorzystywanych jest 26 łodzi motorowych. Łodzie są w pełni wyposażone w sprzęt do udzielania pomocy medycznej, jak również są przystosowane do działania w warunkach klęsk żywiołowych. Mundurowi są także wyposażeni w wodery oraz kamizelki asekuracyjne.

Policyjni wodniacy dbają o bezpieczeństwo wypoczywających na 15 najbardziej popularnych akwenach województwa śląskiego.

W okresie letnim powoływane są sezonowe posterunki wodne ulokowane na obszarach Będzina, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Myszkowa, Rybnika, Tarnowskich Gór, Pszczyny, Tychów, Żywca oraz Rajdujące Patrole Policji Wodnej z Oddziałów Prewencji Policji z Katowic, Częstochowy i Bielska-Białej. Patrole wyposażone są w radiowóz, łódź motorową i dwa rowery. Dzięki temu akwen patrolowany jest kompleksowo-na wodzie, wokół zbiornika i na parkingach.

Patrole z katowickiego oddziału prewencji pełnione są na dwunastu zbiornikach naszego województwa. Natomiast mundurowi z SPPP w Bielsku-Białej oraz SPPP Częstochowa pełnią służbę na dwóch pozostałych zbiornikach – w Żywcu i Poraju.

Policjanci apelują!

W ubiegłym roku w naszym województwie utonęło 12 osób, a od początku tego roku utonęły 3 osoby. Ten bilans byłby tragiczniejszy, gdyby nie służby czuwające nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą.

Obok policjantów są nimi oczywiście ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, jako podmiot, dla którego ochrona na wodach jest jednym z podstawowych zadań. Także GOPR, Państwowa Straż Pożarna czy Straż Miejska dbają o bezpieczeństwo w okolicy kąpielisk.

Policjanci realizują także wspólne patrole z ratownikami WOPR przy wykorzystaniu sprzętu obydwu służb oraz z innymi służbami.

Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol.

Statystycznie na utonięcia najbardziej narażone są dzieci i dorośli mężczyźni w wieku 45-60 lat, z uwagi na słabszą wydolność płuc i serca oraz zmniejszenie siły mięśniowej.

Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.

Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.

Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu.

Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.

Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.

Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich!

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Klementyna (82.212. * .6) 25.05.2024 17:00

Strach na Szotkowke wyruszyc.