Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Nie zauważyłem go". Sprawca tragicznego potrącenia złożył wyjaśnienia. Sąd zdecydował o 3-miesięcznym areszcie

Kompletnie pijany pędził przez osiedle, nie zważając na jakiekolwiek ograniczenia, przepisy, bezpieczeństwo. Skończyło się tragedią. Z wielką siłą uderzył w przechodzącego przez jezdnię człowieka, który poniósł śmierć na miejscu zdarzenia. 37-latek złożył wyjaśnienia w wodzisławskiej prokuraturze.

"Nie zauważyłem go". Sprawca tragicznego potrącenia złożył wyjaśnienia. Sąd zdecydował o 3-miesięcznym areszcieKPP Wodzisław Śląski, nowiny.pl
U góry po lewej: Podejrzany przed budynkiem wodzisławskiej komendy policji. Na dole po lewej: Samochód, którym spowodował wypadek. Po prawej: W miejscu tragedii postawiono krzyż.

Pijacki rajd z tragicznym skutkiem

Życie człowieka przerwane w jednej chwili. Zakończone po gwałtownym uderzeniu przez rozpędzony samochód prowadzony przez drogowego przestępcę. 75-letni mężczyzna zginął, bo kompletnie pijany 37-latek w szaleńczym rajdzie pędził przez środek osiedla, jakby świat poza nim nie istniał. Niewykluczone, że skończył mu się alkohol i jechał, by uzupełnić zapasy.

Do tragedii doszło w niedzielny wieczór (19.05.) na ulicy św. Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim. Kierowca peugeota potrącił pieszego, stracił panowanie nad pojazdem, kilkadziesiąt metrów dalej skosił rząd metalowych słupków, aż w końcu samochód zatrzymał się ponad 100 metrów od miejsca zdarzenia.

Obrażenia pieszego były tak poważne, że skutkowały natychmiastową śmiercią. Sprawca, po przyjeździe policji, został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkomat wskazał 1,2 miligrama, co przekłada się na niemal 2,5 promila. 37-latek został zatrzymany.

Sprawca złożył wyjaśnienia

Meżczyzna, mieszkaniec powiatu wodzisławskiego, został przesłuchany, usłyszał zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym, znajdując się w stanie nietrzeźwości.

- Złożył wyjaśnienia, w których przyznał, że prowadził samochód w stanie nietrzeźwości. Jak twierdzi, nie zauważył pieszego, poczuł, że w kogoś uderzył - przekazuje Prokurator Rejonowy Rafał Figura. - Na pewno jednak przepisy ruchu drogowego zostały przez podejrzanego złamane umyślnie - dodaje prokurator R. Figura.

Na razie nie wiadomo z jaką prędkością dokładnie jechał pijany kierowca. Przypuszczalnie, z dwa razy większą niż dopuszczalna, kwestia ta będzie jednak sprawdzana przez biegłego. Specjalista ten zajmie się również ustaleniem przebiegu zdarzenia. 

- Na miejscu zabezpieczono ślady, będą poddane szczegółowej analizie przez biegłego do spraw ruchu drogowego. Zeznania świadków nieco się różnią. Jeden twierdzi, że pieszy poruszał się na przejściu dla pieszych, inny, że to już było trochę za przejściem - słyszymy w wodzisławskiej prokuraturze.

Wszystkie te wątki będą sprawdzane. Postępowanie jest w toku.

Nie wyraził skruchy

Podejrzany, jak wynika z danych, nie był wcześniej karany.

- W czasie przesłuchania w prokuraturze nie wyraził skruchy. Przyznał się, ale skruchy nie wyraził - mówi prokurator Rafał Figura.

Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec podejrzanego o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

- Istnieje szereg okoliczności zaostrzających odpowiedzialność karną podejrzanego w tej sprawie, a okoliczności łagodzących w zasadzie na chwilę obecną nie ma - zaznacza Prokurator Rejonowy.

Jak przypomina wodzisławska komenda policji, zaostrzone przepisy przewidują dużo surowsze kary dla nieodpowiedzialnych osób, które zdecydują się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. - Gdy sprawca w takim stanie spowoduje wypadek drogowy, tak jak w opisanym przypadku, grozi mu kara nawet 20 lat więzienia - podkreśla asp. szt. Małgorzata Koniarska, oficer prasowa jednostki. 

O zdarzeniu pisaliśmy: AKTUALIZACJA Śmiertelne potrącenie na osiedlu 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim. Sprawca był kompletnie pijany! 

37-latkowi grozi do 20 lat więzienia. / fot. KPP Wodzisław Śląski

Słupki przy poboczu, które ściął kierowca kilkadziesiąt metrów od przejścia, gdzie doszło do potrącenia.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .128) 28.05.2024 18:42

Dziś (wt 28 maja) był w Jedłowniku pogrzeb potrąconego mężczyzny.

~Kmyot (185.241. * .149) 28.05.2024 17:09
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~żydmaj (154.16. * .253) 25.05.2024 16:38
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .128) 25.05.2024 16:03

2/2 Co do konfiskaty - sami też nie będą zapychać parkingów - raz że mało miejsca, dwa - to koszty. Sądy jak działają każdy wie, postępowania będą trwały miesiącami - a jeśli auto nie będzie własnością pijaka (współwłasność, kradzież, wypożyczenie) to sprawy będą się ciągnąć latami. Przez ten czas stojące (nieuruchamiane, niedbane) auto straci znacznie na wartości - stanie się wrakiem, dojdą koszty parkingu (które mogą przekroczyć wartość auta), w międzyczasie może dojść przegląd techniczny, ubezpieczenie. Prawo też mamy takie jakie jest. Może trzeba je zmienić - tak aby od konfiskaty do sprzedaży upłynęło maksimum 3 miesiące (i tak zmienić aby pijak lub jego rodzina nie mogła odkupić). Choć co to da - ileż razy policja złapała pijaka który ma kilka sądowych zakazów (i dożywotnio odebrane PJ). Skonfiskują mu auto a za kilka stówek kupi kolejne auto i dalej będzie jeździł. Karą dla pijaków powinien być kilkuletnia bezpłatna (tak ze 20-30 godzin tygodniowo) pomoc przy rehabilitacji ofiar wypadków. W Carskiej Rosji pijaków "nagradzano" kilkukilogramowymi medalami "Za pijaństwo" przykutymi do szyi (może warto do tego wrócić?).

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .128) 25.05.2024 14:27

Policja nie będzie się bawić w odbieranie powypadkowych wraków (co najwyżej przetrzymią do czasu zakończenia śledztwa). Kara finansowa będzie o równowartości pojazdu sprzed wypadku. Choć w przypadku pijaków dodałbym obligatoryjną karę w wysokości 1000 zł za każde 0,1 promila (2,5 - to 25 tys, 4 promile - 40 tys). Mordy pijaków dawć na bilboardy (nie bawić w ODO - skoro mieli "odwagę" jechać po pijaku), przymusowe skierowanie na odwyk i przymusowe wszycie esperalu (oczywiście wszystko na jego koszt).

~aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (185.172. * .184) 25.05.2024 08:55

oczywiście nie będzie miał samochodu, bo mu skonfiskują i zezłomują

~goscc (5.184. * .20) 25.05.2024 00:14

Moze wkoncu doczekamy sie akcji trzezwosc popoludniami i wieczorami a nie łapanka rano o 5 bo ktos wypil 2 piwa wiecej,ja wiem powinno sie jezdzic zawsze trzezwym ale ja nie pamietam by trafic na akcje trzezwosc wieczorem

~Polot (89.174. * .113) 24.05.2024 18:39

Do kamieniołomów !!!
Niech zarobi na swoje utrzymanie i wyżywienie
Nie powinniśmy finansować zabójców

~Maruda (5.173. * .61) 24.05.2024 17:15

Jaki wypadek? Zabójstwo.

~gorolzgorolowic (95.160. * .223) 23.05.2024 20:55

20 lat za zabójstwo z premedytacją? Coś ten system w Polsce kuleje.. Powinien siedzieć do usranej śmierci, a raczej nie siedzieć tylko zesłać do ciężkich robót żeby państwo nie musiało utrzymywać kolejnego pasożyta i degenerata.

aus 23.05.2024 19:02

Pijus zamiast wykazać skruchę to ma to gdzieś. Co za typ. Do kamieniołomów z nim o chlebie i wodzie. Zresztą ciekawe jakie to są te "okoliczności zaostrzajace" o których mówi prokurator? Pewnie coś jeszcze narobił albo cos podobnego. Cóż oby w pierdlu grama alkoholu nie miał to może w końcu odzyska umysł.

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 23.05.2024 17:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co da kara więzienia? Sorki - ale przez 20 lat będziemy utrzymywać pasożyta (to 3150 do nawet 4930 zł miesięcznie w zależności od zakładu karnego) - dostanie jeść, będzie miał gdzie spać, w zimie cieplutko, lekarz, żadnych zmartwień, podatków. Wyjdzie mając 57 - i prawdopodobnie zasili szeregi bezrobotnych (bo z taką przeszłością raczej nikt go nie zatrudni). Kara finansowa? - prawie nie do wyegzekwowania.