Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

System kaucyjny w Polsce

Wiele krajów europejskich, w tym Polska, zmaga się z rosnącymi problemami związanymi z odpadami z tworzyw sztucznych. Dlatego zasadne jest podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie wpływu zbędnych opakowań na środowisko. Jednym nich jest system kaucyjny w Polsce, który pozwoli na znaczną redukcję odpadów.

System kaucyjny w Polsce

Wiele krajów europejskich, w tym Polska, zmaga się z rosnącymi problemami związanymi z odpadami z tworzyw sztucznych. Dlatego zasadne jest podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie wpływu zbędnych opakowań na środowisko. Jednym nich jest system kaucyjny w Polsce, który pozwoli na znaczną redukcję odpadów.

Czym jest system kaucyjny w Polsce?

System kaucyjny w Polsce to inicjatywa mająca na celu zachęcenie naszych rodaków do recyklingu. Polega na wprowadzeniu zwrotnej opłaty, tzw. kaucji przy zakupie produktów w określonych opakowaniach, takich jak plastikowe lub szklane butelki. Głównym celem tego systemu jest zmniejszenie ilości odpadów w przestrzeni publicznej poprzez motywowanie ludzi do zwrotu zużytych opakowań do punktów zbiórki. Tam automaty recyklingowe dostarczane przez np. taką firmę jak TOMRA będą przyjmować zużyte opakowania. W dalszej kolejności operator systemu będzie te opakowania odbierał i przekazywał do recyklingu. System kaucyjny pozwala również na ponowne wykorzystanie surowców, co ma pozytywny wpływ na cykl życia produktów.

Jakie są regulacje prawne dotyczące systemu kaucyjnego w Polsce?

Regulacje prawne dotyczące systemu kaucyjnego w Polsce zostały precyzyjnie określone, aby zapewnić skuteczność i efektywność działań. Zgodnie z przyjętymi przepisami, uruchomienie systemu kaucyjnego w naszym kraju zostało zaplanowane na 1 stycznia 2025 roku. Do tego czasu wszyscy producenci, importerzy oraz właściciele marek są zobowiązani do przygotowania się do uczestnictwa w systemie oraz do realizacji zadań określonych przez nowe przepisy.

Podmioty te zostaną zobowiązane do osiągnięcia minimalnych poziomów selektywnej zbiórki opakowań wprowadzanych na rynek. W kolejnych latach począwszy od roku 2025 wymagane poziomy będą wzrastać stopniowo, zaczynając od 77% w 2025 roku, aż do 90% od 2029 roku i w kolejnych latach. Jest to istotny krok w kierunku zrównoważonego zarządzania odpadami i ochrony środowiska.

System kaucyjny w Polsce – zasady

System kaucyjny w Polsce zakłada, że każdy przedsiębiorca, który wprowadza na rynek napoje w opakowaniach podlegających kaucji, będzie miał możliwość utworzenia własnego systemu zbiórki lub przystąpienia do podmiotu reprezentującego, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie systemu kaucyjnego dla tego podmiotu. Będzie to możliwe dzięki decentralizacji systemu. Co ważne, nowe przepisy nie określają jednoznacznie sposobu przeprowadzania zbiórki opakowań. Pozostawiają wybór w tej kwestii każdemu operatorowi systemu kaucyjnego.

System kaucyjny w Polsce będzie bezparagonowy, co znacznie ułatwi zwrot opakowań konsumentowi. Oznacza to, że konsument będzie mógł zwrócić pustą butelkę lub puszkę w dowolnym punkcie zbiórki i nie będzie musiał mieć przy sobie dowodu zakupu. To zachęci większą liczbę osób do aktywnego uczestnictwa w systemie. Dzięki tym regulacjom system kaucyjny w Polsce ma szansę przyczynić się do istotnego zmniejszenia ilości wytwarzanych odpadów oraz poprawy stanu środowiska naturalnego.

Na czym wzoruje się system kaucyjny w Polsce?

Do tej pory już 16 państw europejskich skorzystało z podobnych rozwiązań, w tym Niemcy, Słowacja, Irlandia, Holandia, Norwegia, Finlandia, czy Szwecja. Kraje takie jak Wielka Brytania i Austria w tej chwili pracują nad wdrożeniem podobnych systemów do systemu kaucyjnego w Polsce. Jest to krok w kierunku zrównoważonego zarządzania odpadami i ochrony środowiska, który ma na celu zmniejszenie ilości wyrzucanych opakowań i promowanie recyklingu w całej Europie.

Materiał partnera