Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ostatnia sesja tej kadencji rady miejskiej w Pszowie. Gościem był ks. prof. Jerzy Szymik i nowi radni

Pszowscy radni spotkali się na ostatniej w mijającej kadencji sesji rady miejskiej. Choć była to robocza sesja, bo pojawiło się kilka uchwał, nie zabrakło podziękowań, drobnych uszczypliwości oraz słowa ks. prof. Jerzego Szymika. Podczas sesji obecni byli także nowo wybrani radni, choć na razie siedzieli na miejscach dla mieszkańców i przyglądali się obradom. 

Ostatnia sesja tej kadencji rady miejskiej w Pszowie. Gościem był ks. prof. Jerzy Szymik i nowi radniska
Specjalnym gościem ostatniej sesji rady miejskiej w Pszowie był ks. prof. Jerzy Szymik

Ostatnia sesja tej kadencji rady miejskiej w Pszowie. Gościem był ks. prof. Jerzy Szymik

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni pochylili się m.in. nad sprawozdaniem OPS, zmianą uchwały budżetowej, WPF, skargą na burmistrza oraz regulaminem utrzymania czystości i porządku. Część robocza sesji przebiegła jak zwykle w szybkim tempie. Skarga na burmistrza (dotycząca szkód, wyrządzonych podczas remontu ul. Obrońców Pokoju) uznana została za bezzasadną. Po zakończeniu części roboczej sesji radni przeszli do wolnych głosów i wniosków. W tym punkcie pojawiły się podziękowania, jak na ostatnią sesję w kadencji przystało. 

Głos zabrał ks. prof. Jerzy Szymik - Honorowy Obywatel Miasta Pszów. Swoje wystąpienie podzielił, jak sam stwierdził na 3 części: społeczną, kulturalną oraz duchową. W części społecznej podziękował on samorządowcom, z którymi współpracował w mijającej kadencji oraz życzył owocnej pracy dla dobra miasta nowo wybranym. W części kulturalnej przytoczył wiersz "Ks. Skwara - pszowski farorz buduje wieże Bazyliki. Późny wrzesień, druga połowa XIX wieku", podkreślając puentę: "ta ziemia, żadna inna". - Skwara to zrozumiał 150 lat temu, ja nieco później, a państwo tej sprawie służą - mówił ks. Szymik. W części trzeciej zaprosił zebranych do odmówienia "Pod Twoją Obronę".

Słowo podziękowania skierowała do radnych i władz miasta przewodnicząca rady Elżbieta Idziaczyk, która nie ubiegała się ponownie o mandat radnej. 

- Jest to moja piąta kadencja, ale kończy się z ogromną satysfakcją. Takiej rady ja nie pamiętam, aby tak spokojnie, bez kłótni, uwag, zatargów, odbywały się obrady - podkreśliła przewodnicząca rady Elżbieta Idziaczyk, wracając wspomnieniami do najtrudniejszych momentów mijającej kadencji. Jednocześnie przewodnicząca podziękowała radnym za współpracę, podkreślając, że mieszkańcy też doceniają ich pracę, bo 2/3 rady w kadencji 2018-2024 weszło do nowej rady w kadencji 2024-2029. 

Głos zabrał także radny powiatu Janusz Ballarin, który swoje podziękowania przeplatał z uszczypliwościami. - Te informacje, które dostawałem o błyskawicznych sesjach Rady Miasta Pszów nie były plotkami, więc pozwolę sobie zająć 2 minuty. Chciałem odnieść się do wielkiego wsparcia i w ten sposób również podziękować mieszkańcom waszego miasta - do wielkiego wsparcia, jakie otrzymałem w tych wyborach samorządowych. Było to dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Być może informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej przekornie pozwoliły mi uzyskać takie poparcie, bo było ono dwukrotnie wyższe niż w 2018 roku. Dwukrotnie, bez jednego głosu więcej lub mniej. 536 głosów to już jest zobowiązanie. Gwarantuję mieszkańcom i gwarantuję państwu, że teraz będę współpracował i pracował dla tego miasta troszkę inaczej, niż to miało miejsce w poprzedniej kadencji - zapowiedział radny powiatu Janusz Ballarin

Za współpracę radnym, a także za poparcie mieszkańcom podziękował także burmistrz Czesław Krzystała. 

- Mamy w Pszowie tyle wspaniałych osób, którym podziękowania się należą. Dzisiaj ograniczę się tylko do podziękowań wysokiej radzie. To, co powiedziała pani przewodnicząca - zarówno z panią wiceprzewodniczącą, panem wiceprzewodniczącym, z radnymi pracujemy już wiele kadencji. Dzięki mieszkańcom, którym dziękuję przede wszystkim,zostałem ponownie wybrany radnym, a jeśli dożyję, w następnym roku będę obchodził zacny jubileusz 30-lecia pracy samorządowej. Mijająca kadencja była moja pierwszą w funkcji burmistrza i powiem, że sprawcami tego są mieszkańcy, ale gdyby nie pan wiceburmistrz i wiceprzewodniczący rady, nie wiem, czy zdecydowałbym się wystartować w wyborach na burmistrza. Ta współpraca z wszystkimi radami od 1990 roku (...) układała się bardzo dobrze - podkreślił burmistrz Czesław Krzystała.

Od maja nowym burmistrzem Pszowa będzie Piotr Kowol, pełniący w mijającej kadencji funkcję wiceburmistrza. 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Drzymoł (91.192. * .8) 25.04.2024 07:41

A tyn co o udział się że je radnym. W poprzednim nie był w Pszowie radnym. Ludzie kiery go wybrał.

Amapola 23.04.2024 21:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~okurde (46.204. * .64) 22.04.2024 16:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

O Boże Szymika trza na sesji Rady?Masakra,ten Pszów,wszyscy w koło się z nas śmieją.