Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oświadczenie posła Pawła Jabłońskiego z PiS. Atakuje Jacka Wojciechowicza za bierność w sprawie obwodnicy i brak 30 mln zł dla uczelni

Polityk Prawa i Sprawiedliwości nie odpuszcza tematu obwodnicy Żerdziny-Sudół, który pojawił się podczas ubiegłorocznej wizyty ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego w Raciborzu. Mimo, że posłanka Gabriela Lenartowicz już kilkakrotnie przekazała, że takiego wydatku nie ma zaplanowanego ze strony rządu, ani nie było go wcześniej, poseł PiS twierdzi inaczej. W poniedziałek rano przesłał do redakcji swoje oświadczenie w tej sprawie, adresowane do Jacka Wojciechowicza kandydującego na prezydenta Raciborza. Oto jego treść:

Oświadczenie posła Pawła Jabłońskiego z PiS. Atakuje Jacka Wojciechowicza za bierność w sprawie obwodnicy i brak 30 mln zł dla uczelni
Poseł PiS Paweł Jabłoński nagrał wideo ze swoim oświadczeniem można je znaleźć m.in. w portalu nowiny.pl

Oskarżam Jacka Wojciechowicza (i ludzi związanych z Platformą Obywatelską),  że nie zrobili nic, aby odblokować budowę obwodnicy – i cofnąć decyzję o  zabraniu z Raciborza 30 mln zł. 

A jeśli coś w tej sprawie próbowali robić – to okazali się nieskuteczni.  Bo według stanu na 14 kwietnia, w wyniku decyzji rządu D. Tuska: 

 • Obwodnicy nie ma i nie będzie. 
 • 30 mln dla Raciborza również nie ma i nie będzie. 

Oto sekwencja wydarzeń w tej sprawie: 

 1. 23 września 2023 r. Premier Mateusz Morawiecki składa w Raciborzu deklarację  o wpisaniu obwodnicy naszego miasta na listę priorytetową. 
 2. Krótko po wyborach Rada Ministrów podjęła pracę w tej sprawie – niezależnie  od wyniku wyborów rząd pracował dalej: 17 listopada 2023 r. Minister  Infrastruktury kieruje projekt uchwały o wpisaniu obwodnicy Raciborza na listę  projektów priorytetowych. 
 3. 27 listopada zmienia się rząd. Zgodnie z przyjętymi zasadami, sprawy  niezakończone kierowane są ad acta – tak aby kolejny rząd mógł je podjąć. 
 4. Dokładnie tak się dzieje. Nowy, tymczasowy rząd Premiera Morawieckiego  podejmuje prace. 8 grudnia sprawa omawiana jest na Radzie Ministrów – i  zostaje skierowana do konsultacji między Ministrem Finansów a Ministrem  Infrastruktury. 
 5. 13 grudnia powołany zostaje nowy rząd Donalda Tuska. Sprawa ponownie  trafia ad acta – tak aby nowy rząd mógł ją kontynuować. 
 6. Od 13 grudnia zapada cisza. Długo nie ma żadnych informacji. W lutym 2024  pojawia się jednak wiadomość medialna, że Ministerstwo Infrastruktury chce  ograniczyć program budowy obwodnic. 
 7. 20 lutego w Sejmie zadaję o to pytanie nowemu Ministrowi Infrastruktury. Jego  zastępca odpowiada wymijająco, więc wysyłam interpelację na piśmie (interpelacja nr 1982) – z pytaniem o dokładny stan prac, a w szczególności  przebieg konsultacji między Ministrem Infrastruktury a Ministrem Finansów,  które miały się już wówczas odbywać od 3 miesięcy. 
 8. Po kolejnych kilku tygodniach, na początku kwietnia 2024 r. ministrowie  finansów i infrastruktury odpowiadają. Przyznają, że żadne konsultacje się nie  toczą – sprawa leży ad acta, tj. tam gdzie zostawił ją nowemu rządowi  poprzedni rząd PiS – a od 13 grudnia nie dzieje się już w zasadzie nic…
 9. Równolegle toczy się inna, ale podobna w istocie sprawa. Pod koniec rządów  Premier Morawiecki przekazał 30 mln zł na rzecz Akademii Nauk Stosowanych  w Raciborzu, z przeznaczeniem na budowę nowoczesnych obiektów, m.in. pracowni energii odnawialnej, technologii wodorowej, czy nowej auli. 
 10. Te pieniądze również zostały zablokowane. Dotyczy to nie tylko Raciborza, ale  wielu innych uczelni w całej Polsce. Zabranie pieniędzy nie zostało oparte na  żadnych analizach – była to arbitralna decyzja nowego premiera D. Tuska. Na  początku kwietnia przyznał to w odpowiedzi na moją interpelację wiceminister  nauki (interpelacja nr 2096). 

W żadnej z tych spraw ani Jacek Wojciechowicz, ani popierający go ludzie związani  z Platformą Obywatelską nie zrobili nic, aby zatrzymać decyzje niekorzystne dla  Raciborza – a przynajmniej nic o ich działaniach w tej sprawie nie wiadomo

Co ciekawe, 18 marca Jacek Wojciechowicz spotkał się w Raciborzu z wiceministrem  infrastruktury Przemysławem Koperskim – rozmowa ta nie wpłynęła jednak najwyraźniej na uruchomienie działań ws. obwodnicy – w szczególności konsultacji  między Ministrem Infrastruktury a Ministrem Finansów, które od 13 grudnia 2023 r.  pozostają wstrzymane… 

Jacek Wojciechowicz podkreślił niedawno w jednym z nagrań video, że jego praca  jako wiceprezydenta Raciborza „pomogła mu w dalszej karierze w Warszawie”. Twierdzi również, że ma bardzo dobre kontakty z wieloma ludźmi w partii rządzącej  dziś Polską.  

Bardzo niedobrze, że nie potrafi (nie chce?) wykorzystać tych kontaktów dla dobra  Raciborza. 

Liczę na to, że pan Jacek Wojciechowicz odniesie się do moich zarzutów i poinformuje mieszkańców Raciborza, dlaczego nie podjął w tej sprawie żadnych realnych działań – lub dlaczego działania te okazały się nieskuteczne. 

A przede wszystkim liczę na to, że hasło „pieniędzy nie ma i nie będzie” nie zwycięży  w Raciborzu.

Paweł Jabłoński Poseł na Sejm RP

Ludzie

Jacek Wojciechowicz

Prezydent Raciborza i były wiceprezydent Warszawy

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jann (79.187. * .53) 17.04.2024 10:20

głosujcie na PO żeby jak najszybciej wyborcy zrozumieli swój błąd

~Maku (31.145. * .34) 17.04.2024 06:50

Jabłoński już swoje pokazał! Mam nadzieję że go rozliczą. Więc niech skuli ogon i do widzenia.

~Widz (178.43. * .168) 16.04.2024 19:53

I bardzo dobrze. Wystarczy naprawić drogę powiatową Pawłów - Modzurów, z budową nowego odcinka pomiędzy Modzurowem i Szonowicami do DK 45.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .209) 16.04.2024 07:49

panie Pawle PiS i wszystko jasne

~BezSensIstnienia (46.134. * .202) 16.04.2024 07:44

Najważniejsze, że SM Nowoczesna będzie miała podatki od gruntów umarzane całkowicie, a nie tak jak za Polowego jedynie rozkładane na raty. Polowy nie dbał o interesy Tadeusza, JW będzie dbał tylko o niego.

~do_nizej (212.44. * .25) 15.04.2024 21:36

Znowu kłamiesz pisowski trollu
Właśnie dzisiaj dostaliśmy 24 miliardy euro z UE
pis przez 8 lat nie potrafił załatwić tego co Tusk przez niecałe pół roku (nie mówili na republice?)
Ja pis-owi nigdy w nic już nie uwierzę!!!

~antyWojnar (5.173. * .157) 15.04.2024 21:03

Pieniędzy nie ma i nie będzie!! głosujecie na PO to co się dziwicie hehehe

~rothman5 (213.25. * .6) 15.04.2024 20:13

Trochę to słabe, Platforma tak bardzo opowiada jak chce pomagać samorządom, a zabiera pieniądze z Raciborza. Wojciechowicz mógłby się tu wykazać ale nie widać za bardzo żeby coś robił