Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poznaj kandydata na Prezydenta Rybnika

Poznaj kandydata na Prezydenta Rybnika

- Panie Andrzeju, jest Pan kandydatem na urząd prezydenta miasta Rybnika. To odpowiedzialne stanowisko, wymagające wielu kompetencji. Dlaczego uważa Pan, że podoła stawianym wymaganiom?

- Jestem przekonany, że całokształt mojego wykształcenia i doświadczenia – nie tylko zawodowego – stanowi bazę, która pozwoli mi efektywnie pełnić rolę prezydenta tworzącego dla mieszkańców Rybnik dobry do życia.

- Zacznijmy zatem od wykształcenia. Jest Pan absolwentem Politechniki Śląskiej?

- Tak, ukończyłem studia inżynierskie w zakresie technicznej eksploatacji złóż oraz studia magisterskie w zakresie organizacji i ekonomiki.

- Następnie zdobywał Pan kolejne kwalifikacje na studiach podyplomowych?

- Życie zawodowe stawiało przede mną nowe wyzwania, ukończyłem więc studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz studia podyplomowe na kierunku „BHP i Systemy Zarządzania” na Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Następnie przyszedł czas na kwalifikacyjne studia pedagogiczne oraz studia podyplomowe „Zarządzanie Zasobami Ludzkimi” na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. I wreszcie ukończyłem studia podyplomowe „Akademia Trenerów Grupowych”, podyplomowe studia menedżerskie Szkoły Głównej Handlowej oraz MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym. Ponadto na przestrzeni lat zgodnie z bieżącymi potrzebami uczestniczyłem w wielu różnych szkoleniach, jak na przykład Kurs Trenerów Zarządzania, kurs konsultantów zarządzania w organizacji uczącej się, kurs „Practitioner Coach Diploma Noble Manhattan Coaching Polska” czy HRDBP – jestem certyfikowanym trenerem w zakresie projektowania i realizacji szkoleń efektywnych biznesowo.

- Wspomniał Pan, że zdobywane wykształcenie miało związek z pracą zawodową. Jak więc przebiegała Pana kariera?

- Pracę zawodową rozpocząłem w 1991 roku jako górnik, a następnie sztygar na wydobyciu. Kolejnym etapem były funkcje nadsztygara i inżyniera BHP. W tym okresie między innymi wykonywałem zadania służb BHP, realizowałem nadzór nad warunkami pracy, prowadziłem audyty systemów zarządzania BHP, ISO oraz zintegrowanych systemów, a także szkoliłem pracowników. Do moich obowiązków należało też projektowanie, planowanie, prowadzenie i organizacja szkoleń, organizacja praktyk studenckich i zawodowych, analiza potencjału kadrowego, adaptacja zawodowa nowych pracowników, współpraca ze szkołami średnimi i uczelniami wyższymi. Ostatni etap mojej kariery zawodowej to stanowisko Dyrektora Departamentu Wsparcia HR w Centrali Polskiej Grupy Górniczej, a więc kreowanie i zarządzanie procesami szkoleniowymi i rozwojowymi w Polskiej Grupie Górniczej, koordynowanie programu doktoratów wdrożeniowych, koordynowanie projektów „Organizacja Ucząca Się”, „Akademia Zarządzania Projektami” i „Akademia PGG”, bieżący kontakt z uczelniami wyższymi i jednostkami naukowo-badawczymi. Ponadto pracowałem w komisjach Wyższego Urzędu Górniczego - ds. szkoleń i w Komisji ds. Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Od 15 lat prowadzę szkolenia i kursy w szerokim zakresie, byłem egzaminatorem powołanym przez Kuratorium Oświaty oraz egzaminatorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie. Współtworzyłem studia menadżerskie „Menadżer Produkcji”, które odbywają się na Uniwersytecie Ekonomicznym filia w Rybniku i w Głównym Instytucie Górnictwa. Współpracuję z licznymi uczelniami, szkołami, jednostkami naukowo – badawczymi, organami państwowymi. Dodatkowo pełnię również funkcję przewodniczącego Rady Fundacji Rodzin Górniczych.

- Działalność na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych to przykład Pana aktywności pozazawodowej?

- Od wielu lat jestem zaangażowany społecznie w działania na rzecz lokalnych i ogólnopolskich stowarzyszeń. Jestem założycielem i Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Działań Lokalnych Chwalynciok, Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Śląskiej, współpracuję ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górniczych. Byłem Członkiem Zarządu i Wiceprezesem Stowarzyszenia Konsultantów i Trenerów Zarządzania oraz koordynatorem Śląskiego Klubu Trenerów Zarządzania. Należę również do Rady Parafialnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwałęcicach.

- Należy również wspomnieć, że jest Pan członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

- Oczywiście, od 2018 roku jestem Radnym Miasta Rybnika z listy Prawa i Sprawiedliwości.

- Ma Pan bogaty życiorys. Za swoje osiągnięcia, zasługi, pracę i działalność, otrzymał Pan wiele podziękowań, nagród, wyróżnień oraz odznaczeń branżowych i państwowych.

- Działam z pasją i zaangażowaniem, lubię realizować nowe pomysły i projekty, pomagać innym, animować życie społeczne, jednak to wszystko nie byłoby możliwe bez wspierających mnie ludzi: współpracowników, rodziny, przyjaciół i znajomych. Jeden człowiek niczego nie zrobi, ale razem jesteśmy silni.

- Które ze zdobytych umiejętności uważa Pan za szczególnie przydatne w pełnieniu obowiązków prezydenta miasta?

- Zarządzanie, kierowanie i organizowanie przedsiębiorstw i jednostek organizacyjnych oraz zarządzanie, kierowanie pracownikami i budowanie efektywnych zespołów. Umiejętność tworzenia projektów i zarządzania nimi. Umiejętność współpracy z instytucjami i organizacjami. Ciągły rozwój własny. I tak po prostu: umiejętność słuchania ludzi i wychodzenia naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom.

- A jakie potrzeby Pana zdaniem mają mieszkańcy?

- W czasie naszych spotkań mieszkańcy mówią o tym, że chcą, aby zadbać o drogi, zieleń, porządek, przydrożne rowy. Konstrukcja budżetu od zapewnienia tych podstawowych potrzeb mieszkańców to jeden z moich pomysłów na Rybnik dobry do życia. Inne potrzeby i pomysły to: bezpłatna komunikacja, kanalizacja dla wszystkich dzielnic, kampus ośrodkiem akademickim subregionu, podmiotowość Rad Dzielnic i współpraca z nimi, pozyskanie inwestorów, koncerty na stadionie, sport i rekreacja oraz rozwój infrastruktury w tych obszarach, oferta dla dzieci, młodzieży i seniorów we współpracy ze stowarzyszeniami, klubami, chórami, zespołami, Kołami Gospodyń Wiejskich. Ten katalog traktuję jako otwarty. Będę nadal słuchał i starał się sprostać wyzwaniom, przed którymi postawią mnie mieszkańcy Rybnika. Rybnik ma być miastem rybniczan, a nie magistratu.

- Na zakończenie: a kim prywatnie jest Andrzej Sączek?

- Jestem żonaty i mam dorosłego syna. Lubię przebywać na łonie natury, lubię las, spacery, morsowanie i saunę. Interesuję się psychologią, koncepcjami zarządzania i rozwoju. Jestem chrześcijaninem, a moim mottem są słowa Świętego Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali.” Bardzo lubię odwiedzać sanktuaria i korzystać z rekolekcji w Centrum Duchowości Ignacjańskiej Księży Jezuitów w Częstochowie. Na co dzień towarzyszy mi górnicze i śląskie pozdrowienie „Szczęść Boże” i takie pozdrowienie ślę wszystkim mieszkańcom Rybnika.

Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość

Ogłoszenie wyborcze

Ludzie

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.