Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Freistellung - zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech

Czym jest Freistellung?

Freistellung - zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech

Freistellung, w języku polskim oznaczające "zwolnienie", jest to zaświadczenie wydawane przez niemiecki urząd skarbowy, które zwalnia z obowiązku zapłaty podatku budowlanego (niem. Bauabzugsteuer) firmy świadczące usługi budowlane na terenie Niemiec. Podatek ten wynosi 15% kwoty brutto faktury i pobierany jest przez zleceniodawcę od wynagrodzenia należnego wykonawcy. Posiadanie Freistellung pozwala uniknąć potrącenia podatku, co oznacza, że ​​wykonawca otrzymuje pełną kwotę wynagrodzenia.

Kto może ubiegać się o Freistellung?

O Freistellung może ubiegać się każdy przedsiębiorca, który spełnia określone warunki:

 • Posiada siedzibę w Unii Europejskiej

 • Posiada aktywną działalność w swoim kraju

 • Nie posiada zaległości podatkowych w Niemczech

Jak uzyskać Freistellung?

Aby uzyskać Freistellung, należy złożyć wniosek do właściwego niemieckiego urzędu skarbowego. Wniosek musi zawierać szereg informacji, m.in.:

 • Dane firmy

 • Numer identyfikacji podatkowej

 • Informacje o numerze konta używanego w transakcjach z kontrahentem

 • Rodzaj planowanej działalności na terenie Niemiec

Do wniosku należy również dołączyć szereg dokumentów, m.in.:

 • Wpis do rejestru przedsiębiorców

 • Certyfikat rezydencji podatkowej

 • Kopię dowodu osobistego


Jak uzyskać Freistellung jako polski rezydent?

Uzyskanie Freistellung dla polskiego rezydenta wiąże się z kilkoma dodatkowymi krokami, o których należy pamiętać:

1. Wniosek o Freistellung:

Wniosek o Freistellung można złożyć w języku niemieckim lub angielskim. Formularz wniosku można pobrać ze strony internetowej niemieckiego urzędu skarbowego.

2. Numer identyfikacji podatkowej VAT UE:

Numer identyfikacji podatkowej VAT UE nie jest warunkiem uzyskania Freistellung, aczkolwiek jeśli fima z terenu Uni Europejskiej świadczy swoje usługi na terenie innego europejskiego kraju np. Niemiec, jest zobowiązana do posiadania NIP VAT EU. Numer ten można uzyskać w urzędzie skarbowym właściwym dla siedziby firmy.

3. Dodatkowe dokumenty:

W zależności od indywidualnej sytuacji, urząd skarbowy może zażądać dodatkowych dokumentów, np. kopii umowy o pracę lub wyciąg z banku, informacje o zatrudnionych w Niemczech pracownikach lub podwykonawcach. Jeśli jest to już kolejny Freistellung konieczne będzie doręcznie kopii wystawionych faktur i przeglądu budowlanego z terenu Niemiec.

Pomoc w uzyskaniu Freistellung:

Istnieje kilka instytucji, które mogą pomóc polskim rezydentom w uzyskaniu Freistellung:

 • Izby Przemysłowo-Handlowe w Polsce: Izby oferują doradztwo w zakresie procedury ubiegania się o Freistellung oraz tłumaczenia dokumentów.

 • Polskie Stowarzyszenie Budowlane w Niemczech: Stowarzyszenie zrzesza polskie firmy budowlane działające na terenie Niemiec i oferuje swoim członkom pomoc w uzyskaniu Freistellung.

 • Doradcy podatkowi: Doradcy podatkowi mogą pomóc w wypełnieniu wniosku o Freistellung oraz w rozliczeniach podatkowych z Niemiec.

Czas oczekiwania na Freistellung:

Czas oczekiwania na wydanie Freistellung dla Polaków może być dłuższy niż dla przedsiębiorców z Niemiec. Z reguły trwa to od kilku tygodni do kilku miesięcy. Urząd skarbowy może żądać dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień, co może wydłużyć procedurę.

Korzyści z posiadania Freistellung

Posiadanie Freistellung wiąże się z szeregiem korzyści dla przedsiębiorców, m.in.:

 • Możliwość otrzymania pełnego wynagrodzenia za wykonane usługi

 • Zwiększenie konkurencyjności na niemieckim rynku

 • Lepsza pozycja negocjacyjna z kontrahentami

 • Unikanie problemów z niemieckimi urzędami skarbowymi

Rozliczenia podatkowe z Niemiec

Posiadanie Freistellung nie zwalnia z obowiązku rozliczeń podatkowych z Niemiec. Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi budowlane na terenie Niemiec do dnia 31.7 każdego roku są zobowiązani złożyć weryfikację czy powstaje obowiązek podatku dochodowego. Obowiązek podatku dochodowego powstaje np. wtedy, gdy przedsiębiorca pracuje 12 miesięcy na jeden budowie.

Uwaga:

Powyższe informacje mają charakter ogólny i nie stanowią porady podatkowej. W przypadku pytań dotyczących Freistellung lub rozliczeń podatkowych z Niemiec, należy skonsultować się z doradcą podatkowym.

Materiał partnera