Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

System rozliczeń net-billing i magazyny energii

Wprowadzenie systemu rozliczeń net-billing zmienia krajobraz ekonomiczny instalacji fotowoltaicznych, czyniąc inwestycję w magazyny energii jeszcze bardziej atrakcyjną. Dzięki temu systemowi, prosument może nie tylko generować energię na własne potrzeby, ale także efektywnie zarządzać jej nadwyżkami, zwiększając swoją niezależność energetyczną i zmniejszając koszty eksploatacyjne.

System rozliczeń net-billing i magazyny energii

Jak działa magazyn energii?

Magazyn energii to urządzenie, które pozwala na gromadzenie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele słoneczne. Energia ta może być wykorzystana w późniejszym czasie, gdy produkcja energii przez panele jest niemożliwa lub niewystarczająca (np. w nocy lub w pochmurne dni). Magazynowanie energii ma kluczowe znaczenie w optymalizacji domowego zużycia, umożliwiając maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej przez siebie energii.

Wpływ na opłacalność inwestycji

System net-billing, uwzględniając indywidualne konta prosumenckie, promuje wykorzystanie zgromadzonej energii, oferując bardziej korzystne warunki rozliczeniowe za energię pobraną i wprowadzoną do sieci. W praktyce oznacza to, że właściciele magazynów energii mogą jeszcze lepiej zarządzać swoim zużyciem, zwiększając autokonsumpcję i zmniejszając ilość energii rozliczanej z zakładem energetycznym.

Korzyści z magazynowania energii

  • Zwiększenie samowystarczalności: Dzięki magazynom energii możesz w większym stopniu polegać na wyprodukowanej przez siebie energii, zmniejszając zależność od sieci.
  • Optymalizacja kosztów: Zarządzając magazynem, możesz używać zgromadzonej energii w okresach wyższych cen prądu, co przekłada się na oszczędności.
  • Bezpieczeństwo energetyczne: W przypadku awarii sieci, magazyn może dostarczyć energię niezbędną do podstawowego funkcjonowania domu.
  • Wsparcie dla sieci energetycznej: Magazyny energii mogą pomagać w stabilizacji sieci poprzez magazynowanie nadwyżek i dostarczanie energii w szczytowych momentach zapotrzebowania.

PROSUMENT – producent i konsument energii

Osoba, która dzięki instalacji OZE jednocześnie produkuje i zużywa energię elektryczną, nazywa się prosumentem. Energia produkowana przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności jest zużywana na bieżąco potrzeby budynku. Dopiero nadwyżka energii, która nie jest zużywana, jest sprzedawana do sieci. Aktualnie trwają prace nad zmianami przepisów w kierunku obowiązywania stawek godzinowych przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności instalacji dla prosumentów oraz zwiększeniu dofinansowania magazynów energii.

Zasady rozliczeń w formule NET-BILLING

W systemie rozliczeń net-billing, budynek najpierw zużywa wyprodukowaną energię (około 25-30% autokonsumpcji). Nadwyżka jest przekazywana do zakładu energetycznego, za którą otrzymujemy środki zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii, w zeszłym roku średnio 0,6 zł za 1 kWh. Środki te, z roczną ważnością, można wykorzystać na zakup energii, ale nie pokrywają opłat abonamentowych i dystrybucyjnych. Montaż instalacji nie eliminuje rachunków za prąd, ale może znacząco je zmniejszyć. Przykładowo, dom o zapotrzebowaniu 4000 kWh rocznie i instalacji 5,5 kW może wyprodukować 6000 kWh, co przy 30% autokonsumpcji pozwala zaoszczędzić na starcie około 1500 zł rocznie. Resztę energii, około 2800 kWh, trzeba zakupić, co przy stawce 1,25 zł kosztuje około 3500 zł (w tym 700 zł za dystrybucję). Nadwyżka oddana do Tauronu (4800 kWh) umożliwia pokrycie kosztów zakupu energii z depozytu, pozostawiając do opłacenia jedynie dystrybucję, co przy rocznych kosztach 5000 zł redukuje je do 700 zł. Standardowa instalacja PV bez dodatkowych rozwiązań zapewnia zwrot inwestycji w około 5,5 roku.

NET-BILLING i uwzględnieniem magazynu energii

Z magazynem energii autokonsumpcja wzrasta do 60%, co w naszym przykładzie oznacza zużycie 2400 kWh z własnej produkcji. Pozostałe 1600 kWh kosztuje rocznie 2000 zł, z czego 400 zł to opłata dystrybucyjna. Roczny koszt zakupu energii to 1600 zł. Oddajemy do sieci 3600 kWh, co przekłada się na 2000 zł w depozycie. Środki zgromadzone w depozycie z nawiązką wystarczą na opłacenie kosztów zakupu energii. Zwrot inwestycji w tym przypadku wynosi ok. 6 lat, przy czym ta inwestycja daje nam większą niezależność. Natomiast jeśli potwierdzą się zapowiedzi, że dofinansowanie magazynów energii ma być jeszcze wyższe, to montaż instalacji PV z magazynem energii będzie bardziej opłacalny niż montaż samej instalacji PV.

Kontakt do specjalistów:

Zamów bezpłatny audyt!

Tekst sponsorowany