Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Faktoring a kredyt bankowy – jakie są różnice?

Przedsiębiorcy często szukają różnorodnych form finansowania, w zależności od bieżących potrzeb i sytuacji, w jakich znajduje się ich firma. Zarówno faktoring, jak i kredyt bankowy to sposoby pozyskania kapitału na inwestycje lub bieżące wydatki, jednak ich mechanizmy i korzyści znacząco różnią się między sobą. W poniższym artykule omówimy obie te opcje finansowania, podkreślając ich unikalne cechy, pomagając w ten sposób przedsiębiorcom dokładniej zrozumieć, która z tych dróg może być bardziej odpowiednia dla ich indywidualnych potrzeb i celów finansowych.

Faktoring a kredyt bankowy – jakie są różnice?

Faktoring – co to jest?

Faktoring jest to usługa finansowa, polegająca na odsprzedaży swoich należności faktorowi (bankowi lub innej specjalistycznej firmie, świadczącej usługi faktoringu). Faktor w trybie natychmiastowym wypłaca należne pieniądze przedsiębiorcy (po odjęciu ustalonej wcześniej prowizji), a następnie czeka na spłynięcie pieniędzy od kontrahenta.

Obecnie coraz więcej firm korzysta z usług faktoringu, ze względu na wygodę i szybkość otrzymanej płatności.

Chcesz skorzystać z faktoringu? Sprawdź ranking 13 firm faktoringowych, dostępny tutaj: https://6krokow.pl/faktoring-co-to-jest-i-kiedy-sie-oplaca/

Kredyt bankowy – rodzaje kredytów dla firm

Najpopularniejszym sposobem na sfinansowanie bieżących potrzeb firmy jest uzyskanie kredytu bankowego.

Firmy mogą wybierać spośród kilku dostępnych rodzajów kredytów:

  • kredyt inwestycyjny – dzięki temu kredytowi firma pozyskuje pieniądze na sfinansowanie ważnej inwestycji, mającej duży wpływ na rozwój firmy,
  • kredyt obrotowy - kredyt mający na celu finansowanie bieżącej działalności firmy,
  • kredyt pomostowy – celem tego kredytu jest zapewnienie płynności finansowej dla beneficjenta dotacji unijnej i podmiotu realizującego całą inwestycję do czasu otrzymania właściwych środków z projektu unijnego,
  • kredyt hipoteczny - umożliwia pozyskanie znacznej sumy pieniędzy zabezpieczonych nieruchomością lub innym majątkiem biznesowym
  • kredyt technologiczny dla firm - dotacja dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię,
  • kredyt w rachunku bieżącym - kredyt, który pomaga w finansowaniu bieżących potrzeb firmy;
  • kredyt konsolidacyjny - połączenie dotychczasowych kredytów i pożyczek przedsiębiorstwa,
  • kredyt dla firm na start – kredyt, który finansuje wydatki niezbędne do rozpoczęcia działalności.

Faktoring a kredyt bankowy – co je różni?

W przypadku tradycyjnego faktoringu, najważniejszym elementem decydującym o dofinansowaniu firmy nie jest nasza zdolność kredytowa czy kondycja finansowa firmy, lecz raczej sytuacja dłużnika. Kredytodawcy natomiast skupiają się na analizie płynności finansowej wnioskującej firmy, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności.

Innym przykładem sytuacji, w której faktoring przewyższa kredyt, jest czas uzyskania dofinansowania. W sytuacjach nagłych faktor może uzyskać środki już w kilka godzin od sprzedaży faktury, a czasami wystarcza zaledwie jeden dzień roboczy. Ten aspekt bezpośrednio łączy się z łatwością sprzedaży wierzytelności, co dodatkowo przyspiesza wypłatę należności.

Z drugiej jednak strony, kredyty są tańsze od faktoringu. Koszty kredytu obejmują przede wszystkim odsetki, a także dodatkowe opłaty, takie jak opłata przygotowawcza. W przypadku faktoringu występuje prowizja zależna od kwoty należności, a także różne dodatkowe opłaty, na przykład ubezpieczenie od niewypłacalności dłużnika.

Firmy faktoringowe oferują szereg dodatkowych usług, takich jak windykacja należności, monitoring wierzytelności czy przejęcie kontaktu z kontrahentem. W przypadku kredytu, zakres dostępnych usług jest zazwyczaj ograniczony.

Decydując się na kredyt przedsiębiorca zobowiązuje się do spłaty długoterminowego zobowiązania wobec banku. Natomiast w przypadku faktoringu, to firma dokonująca zakupów ponosi zobowiązanie, a nie przedsiębiorstwo korzystające z tej usługi.

W odróżnieniu od kredytu obrotowego, faktoring nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową i nie prowadzi do obniżenia ratingu firmy. Faktoring niezależnie od rodzaju faktoringu stanowi elastyczną alternatywę, gdzie to kupujący przejmuje odpowiedzialność za płatności, pozostawiając firmie korzystającą z faktoringu swobodę finansową i nie obciążając jej bilansu zobowiązaniami długoterminowymi.

Firmy z dopiero około 2-3-letnim doświadczeniem na rynku, posiadające udokumentowane obroty, z historią i zdolnością kredytową, mają możliwość skorzystania z kredytu obrotowego. Natomiast faktoring jest dostępny od pierwszego dnia działalności. Usługi faktoringowe są dedykowane zwłaszcza nowo powstałym działalnościom gospodarczym, jednoosobowym przedsiębiorcom współpracującym z dużymi podmiotami, firmom pozbawionym historii kredytowej i zabezpieczeń, a także innym podmiotom, które z różnych przyczyn nie otrzymają tradycyjnego kredytu obrotowego od banku.

W przypadku kredytu przedsiębiorca musi określić konkretny cel, na jaki przeznaczy wypłacone mu środki. Jeśli nie dotrzyma ustaleń zawartych w umie, bank może zażądać natychmiastowej spłaty zadłużenia oraz nałożyć karę. Natomiast pieniądze z faktoringu przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością.

Tekst sponsorowany